środa, 9 maja 2012

Kolejna emisja obligacji Getin seria PP-v


Na rynku pojawiła się właśnie nowa piąta już edycja obligacji bankowych Getin. Seriale lokata z kuponem w Idei oraz obligacje bankowe w Getin idą niemal łeb w łeb a cyferek w obu przypadkach przybywa. Tak się złożyło, że jak dotąd pisałem o wszystkich edycjach obu produktów. I choć z obu już skorzystałem więc mógłbym odstawić je na bok, ciekawią mnie powody pogarszania oferty z każdą kolejną edycją.

Wczoraj opublikowałem artykuł o wielkości redukcji dotychczasowych czterech emisjach obligacji. Jak się okazuje zainteresowanie jest olbrzymie i popyt przerasta podaż więc nic dziwnego, że właśnie w ofercie mamy kolejna piątą już edycję obligacji.

Nie ukrywam, że obligacje lepiej się komentuje od lokat. Lokaty takie jak wspomniana wyżej lokata z kuponem, choć są bardzo przyjemnym produktem bankowym ze względu na brak ukrytych opłat, mają szereg wad które pozwolę sobie wypisać.

 • dobre lokaty są zarezerwowane tylko dla nowych klientów
 • mają ograniczenie kwotowe, zwykle do 10 000 zł
 • posiadają krótki okres trwania promocji, zwykle 2 lub 3 miesiące
 • szybko zachodzi konieczność szukania nowej promocji w innym banku

Obligacje są lekarstwem na wszystkie powyższe bolączki. Są o wiele przyjemniejszym produktem od przyjemnych lokat ze względu na to, że:
 • nie są zarezerwowane tylko dla nowych klientów
 • nie mają górnych ograniczeń kwotowych, tylko dolne
 • trwają długi okres czasu
 • wypłacają regularnie odsetki co jakiś czas
 • istnieje możliwość sprzedaży przed końcem terminu zapadalnościZresztą o różnicach między lokatami a obligacjami napisałem szczegółowo w artykule Co lepsze lokata czy obligacje bankowe.

Jak zatem wygląda najnowsza oferta obligacji na maj 2012. Oto podstawowe parametry:
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,55%
Wypłata odsetek: co pół roku
Okres: 6 lat
Minimalny zapis: 25 000 zł  milion złotych!
Wielkość emisji: 40 000 sztuk
Dzień emisji: 23 maja 2012

Jakie wnioski płyną z analizy powyższych parametrów? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że obecna oferta jest kropka w kropkę identyczna z poprzednią edycją. Zatem kto przegapił albo spóźnił się z zapisem na edycję czwartą nie straci praktycznie nic. skierowana do klientów instytucjonalnych.

Dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z obligacjami i nie za bardzo jeszcze wiedzą czym to się je, a chcieliby zarobić lepiej niż na lokatach, prezentuję poniżej linki do wszystkich poprzednich edycji wraz z opisem prospektu emisyjnego, który jest wspólny dla każdej z nich.


Seria PP - i
Seria PP - ii
Seria PP - iii
Seria PP - iv
Prospekt emisyjny obligacji


Jak można kupić obligację od emitenta opisałem w poście Jak kupić obligacje na rynku pierwotnym. Okres 6 lat jest bardzo długi więc dla niektórych osób może to być odstraszające żeby na tak długo zamrażać pieniądze. Okazuje się jednak, że obligacje można odsprzedać na rynku wtórnym a jak sprawdzić ich bieżącą wartość opisałem w poście Jak znaleźć obligacje Getin na rynku wtórnym.

Wiadomo już, że na piątej edycji emisja obligacji się nie skończy. Planowane są dalsze emisje a na czym polega takie planowanie i jak to przewidzieć opiszę niebawem w jednym z przyszłych artykułów.


Aktualizacja:
Jeden z uważnych czytelników wytknął mi niewybaczalne przeoczenie. I to bardzo istotne które powoduje, że piąta edycja jest poza zasięgiem osoby prywatnej gdyż jeden zapis wynosi... milion złotych. Jutro znajdzie się stosowne wyjaśnienie.

2 komentarze:

 1. Emisja obligacji V serii Getinu ma minimalny zapis 1 mln złotych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na bardzo istotny punkt. Naniosłem oczywiście od razu stosowne poprawki. Jutro szczegółowe wyjaśnienie.

   Usuń