wtorek, 15 maja 2012

Mizar Profit oraz Alkor Trade geniusze czy oszuści?


Dziś przejdziemy do szczegółów prezentowanej wczoraj oferty firmy Mizar Profit. Na pierwszy rzut oka ofercie nic nie da się zarzucić. Jest taka jaką chcielibyśmy, żeby na rynku było jak najwięcej.

Pierwsze co wzbudza podejrzenia to hasło będące rzekomo misją firmy: nasz sukces to zysk dla naszych klientów. Mizar to nie jest firma charytatywna dla której najważniejszy jest klient. Jak każda firma generuje zyski i to jest jej cel nadrzędny. To że daje zarobić lepiej od banków należy jej poczytać na plus, ale epatowanie hasłami które sugerują, że klient jest ponad wszystko powoduje że zdroworozsądkowy człowiek nabierze trochę dystansu do tego typu zapewnień.

Uderzającą różnicą, która pokazuje że firma Mizar to nie Amber jest fakt, że pierwsza z nich ma zakres międzynarodowy bo skupia wokół siebie instytucje, które mają siedziby w Wielkiej Brytanii, USA oraz Polsce. Natomiast druga gdańska firma z lokatami złota i platyny to całkowicie polska firma. 


Międzynarodowa grupa finansowa to połączenie Mizar Consulting Group LLC, która ma swoją siedzibę w USA oraz Profit Capital Finance Ltd, która mieści się w Wielkiej Brytanii. Ale ponadto współpracują z wieloma innymi firmami rozproszonymi na całym świecie między innymi na Cyprze, w Kanadzie, Rosji, Belize oraz Singapurze.

W tym miejscu warto powiedzieć jedną rzecz: Od bardzo dobrego zysku nie trzeba odprowadzać podatku Belki. Powód? Mizar siedzibę główną ma w USA i działa na gruncie prawa stanu Delaware a nie prawa polskiego. Pytanie czy działa to na zasadzie funduszy luksemburskich, gdzie także nie jest odprowadzany podatek? O tych funduszach pisałem w artykule Od dziś antybelek już nie ma i od nich faktycznie nie musimy odprowadzać podatku.

Dla wielu podleganie pod prawo panujące w jednym ze stanów w USA będzie zniechęcające, bo na pewno nikt nie będzie chciał dochodzić swoich praw w Stanach. Ale z drugiej strony firma o dziwo nie figuruje na liście KNF w sekcji ostrzeżenia publiczne tak jak Amber Gold. Czyli wszystko jest teoretycznie pięknie ładnie i cacy. 

Jak zatem udaje im się zarabiać w czasach niepewności, kiedy nawet złoto szaleje? Firma zapewnia, że dzięki rozproszeniu na cały świat nie jest uzależniona od kraju, waluty czy surowca. Na stronie firmy możemy znaleźć 5 sposobów polityki pomnażania kapitału, które tu pokrótce omówimy.
1 Nie polegają na zdaniu doradców i analityków
2 Korzystają z okazji na pomnażanie kapitału na zagranicznych rynkach
3 Wyciskają z każdego grosza ile się da:) (sic)
4 Dywersyfikują działalność operacyjną
5 Ograniczają do maksimum koszty administracyjne. 

Pierwszy punkt jest dość dobry. O opiniach doradców mówiliśmy już niejednokrotnie choćby w artykule doradco, co ja mam teraz zrobić z pieniędzmi więc chyba nie trzeba komentować tego raz jeszcze. Za to drugi punkt już jest dyskusyjny gdyż samo inwestowanie na rynkach zagranicznych nie gwarantuje niczego, wystarczy spojrzeć na wyniki funduszy które inwestują na tych rynkach. Choć trzeba przyznać daje to większe możliwości inwestycyjne.

Punkt trzeci jest trochę zabawny ale dokładnie w takiej formie podaje go Mizar Profit. Jest to bardzo ogólnikowy punkt, ale chodzi w nim o elastyczność i natychmiastową reakcję na wydarzenia rynkowe. To na pewno dobry objaw. Czwarty punkt dywersyfikacja choć pożądana nie zawsze spełnia swoje zadania maksymalizacji zysku.

Za to ostatni punkt to na pewno strzał w 10. Do wczorajszego artykułu ukazał się komentarz osoby, która udała się osobiście pod adres gdzie mieści się siedziba firmy czyli na ulicy Świętokrzyskiej w Warszawie. Rzekomo to zwykła klatka mieszkaniowa. Dla wielu ludzi może to być powód do nieufności, choć ja nie przesądzałbym tak sprawy.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że na chwilę obecną firma posiada lokalnych partnerów we wszystkich województwach a dokładniej w 23 miastach w kraju. Lista tych miast dostępna jest tutaj. Przypuszczam, że to tylko osoby kontaktowe a nie okazałe biura. Jeśli ktoś miał kontakt z takimi osobami w Poznaniu, Katowicach czy Gdańsku, niech zostawi komentarz.

Trzeba tu jednak zaznaczyć że powyższe 5 punktów to tylko ogólniki, które każda firma może napisać więc tak naprawdę wiele nam nie mówią. Lepiej byłoby mieć wgląd w analizę fundamentalną grupy kapitałowej. Wtedy dopiero moglibyśmy realnie ocenić jaka jest prawdziwa siła tej grupy. Niestety tego nie zobaczymy, gdyż nie są dostępne raporty obrazujące działalność grupy, a jedyne co mamy to zapewnienia. A szkoda.

Na naszym rynku główną firmą reprezentującą grupę Mizar Profit jest Alkor Trade Sp z o.o. Czym się zajmuje? Stosuje matematyczne modele transakcyjne w handlu walutami, surowcami, indeksami oraz akcjami. Dla wielu zabrzmi to zapewne tajemniczo, ale na plus da się zapisać fakt, że Alkor Trade posiada certyfikat rzetelnej firmy. Mało tego w tym roku planuje debiut na New Connect. A to już coś.


Jak coś brzmi świetnie to zaczyna to być podejrzane. Wiele blogów finansowych ostrzega przed inwestowaniem w Mizar Profit. Jako powód główny podaje się przede wszystkim brak zapewnień o ochronie powierzonego im kapitału. Nie ma bowiem u nich żadnego zapisu że lokowane środki są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Z drugiej strony to przecież nie jest lokata więc gwarancji mieć nie musi. To inwestycja czyli coś co nie jest pozbawione ryzyka. I myślę że powierzając pieniądze tej firmie narażamy się na ryzyko, które porównywalne jest z ryzykiem w przypadku inwestowania w Amber Gold.

Amber Gold przetestowałem i mogę potwierdzić, że jest jak dotąd wypłacalne. W przypadku Mizar Profit przetestowałem tylko fazę wstępną a jak to wyglądało opowiem w następnym artykule.

Ciąg dalszy: Pierwsze relacje z testowania Mizar Profit

11 komentarzy:

 1. Drugi raz w swoich wpisach podnosisz już fakt, że firma ma "certyfikat rzetelnej firmy" albo coś podobnego. Litości, to bullshit! Każdy może sobie taki certyfikat kupić i naprawdę nic on nie znaczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie Mizar wygląda dość podejrzanie, ale Alkor sprawia dość dobre wrażenie, głównie ze względu na planowany w tym roku debiut na New Connect. Certyfikat jest tylko dodatkiem.
   Sprawę wiarygodności certyfikatu rzetelnej firmy przebadam wkrótce i umieszczę niebawem odpowiedni wpis. Bo o wiarygodności certyfikatów Amber Gold już pisałem i fakt faktem nie należy ich brać na poważnie.

   Usuń
 2. Im częściej Cię czytam, tym mam większe przekonanie, że Twoim zadaniem jest wszelkie zwalczanie konkurencji Ambera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to prawda. Nie miałbym nic przeciwko inwestycji w Mizar Profit nawet uwzględniając ryzyko takiego inwestowania. Ale Mizar zbyt olewajsko podchodzi do swojego biznesu co widać w następnym artykule jak klikniesz na ciąg dalszy.
   Nie mam też nic przeciwko Finroyal, ale tutaj akurat czekam na rozwój wypadków.
   Natomiast z Amber miałem w zeszłym tygodniu pierwszy zgrzyt. Jeżeli będzie tak dalej napiszę krytyczny artykuł o tej firmie. Ale jak dotąd wszystko przebiegało wzorowo.
   A podsumowując: wszystkie parabanki traktuję jako ciekawostki inwestycyjny w które nie warto inwestować większe kwoty, gdyż należy liczyć się z faktem że nawet Amber wszystkich zawiedzie.

   Usuń
  2. I jak z perspektywy tego, że niby ktoś gdzieś kogoś olewał, a ktoś gdzieś o kogo niby dbał widzisz dzisiejsze nie wypłacanie pieniędzy przez Amber Gold? Jak widzisz bardzo łatwo odnieść mylne, tzw. pierwsze wrażenie. Nie wszystko co jest ładnie opakowane, w złote (nomen omen) opakowanie, jest takie piękne i pewne...

   Usuń
 3. no i po amberze \*/, świeć panie nad jego duszą

  OdpowiedzUsuń
 4. Mizar profit died too.

  OdpowiedzUsuń
 5. i kasa poszła sie je...ć

  OdpowiedzUsuń
 6. masowy pomór - H5N2 nowy wirus - objawy: przeczyszczenie portfela (czyt. sraczka finansowa)

  OdpowiedzUsuń
 7. A co jeśli powierzysz im 100 tys.pln a oni zbankrutują albo uciekną w nieznanym kierunku z tym co uda im się zgromadzić? Bo w tej branży to nie pierwszyzna.

  OdpowiedzUsuń