środa, 2 maja 2012

Top inwestycyjny oferta na dziś


Po ofercie najlepszych lokat przyjrzymy się jak wygląda rekomendowany obecnie top inwestycyjny czyli najlepsze inwestycje na maj 2012. W artykule na sąsiednim blogu przedstawiam dziś jak wyglądała  oferta portfela inwestycyjnego zdaniem doradców rzekomo najlepszej firmy doradczej w Polsce czyli Open Finance. Prezentowany tam portfel jest portfelem, który był rekomendowany 4 lata temu, tutaj przyjrzymy się portfelowi, który oferowany jest dziś.

Cóż więc oferuje Open swoim klientom dziś. Jak tworzy ów magiczny portfel, który ma minimalizować ryzyko a zarazem dywersyfikować inwestycje. W poprzednim odcinku skomentowałem każdą pozycję i w kolorze czerwonym uwypukliłem wady każdego z nich. Czy w nowym portfelu coś się zmieniło?

Jak widać na poniższym wykresie ilość pozycji w portfelu stabilnym nie zmieniła się. W dalszym ciągu mamy 4 produkty zmienił się tylko ich skład tak samych produktach jak i w ich udziale procentowym. Zobaczmy zatem czym różnią się te produkty.


1 Better Future
Zawiera najmniejszy wkład do portfela gdyż zaledwie 10% Ten produkt omówiłem na moim blogu bardzo dokładnie odsyłam więc tylko do pierwszego odcinka cyklu artykułów o rzekomej lepszej przyszłości. Każdy artykuł kończy się odnośnikiem do kolejnego odcinka więc nie powinno być problemów z przeczytaniem całości.

2 Lokata
Jak widać została lokata w identycznej proporcji 20%. I nic dziwnego bo lokaty były są i pewnie będą popularne. A jak wiadomo złota zasada mówi nie walcz z przyzwyczajeniami ludzi. I dobrze bo do tego produktu w zasadzie uczepić się nie można. Zawsze będzie to tak zwana poduszka bezpieczeństwa w stosunku do bardziej ryzykownych inwestycji mająca za zadanie odrabiać straty.

W dalszym jednak ciągu twierdzę, że lepiej jest skorzystać z porady prezentowanej wczoraj listy najlepszych lokat na całym rynku niż tylko ograniczać się do lokat getinowskich nawet jeśli należą do czołówki.

3 Plan inwestycyjny Multigenerator
Tutaj proporcja pozostała na niezmienionym poziomie 30%. To szeroki wachlarz funduszy inwestycyjnych zebranych w formie polisy ubezpieczeniowej. Czyli coś w rodzaju przeklętego funduszu warta, który będę przeklinał pewnie w całej mojej karierze inwestora o czym pisałem w cyklu artykułów inwestycja w nieruchomości.

4 Światowe rynki
Ta pozycja zawiera najwięcej udziału bo aż 40%. Jest to modny ostatnio produkt strukturyzowany który zapewnia 100% ochronę kapitału. Jak dla mnie brzmi to komicznie w świetle faktu, że ten produkt 10 letni. Jeżeli po 10 latach dostaniesz tyle ile zainwestowałeś to będziesz solidnie stratny. To rzecz pewna.

Mało które struktury przynoszą zysk zdecydowana większość przynosi straty o czym można przeczytać w niedawnym raporcie tutaj. Średni zysk struktur na poziomie 1,31% mówi chyba sam za siebie. Struktura światowe rynki inwestuje w polskie akcje, krajów BRICT oraz afrykańskich a także na surowcach. 

Porównując oba portfele ten sprzed kilku lat i dzisiejszy wydaje się, że obecna oferta jest odrobinę lepsza ze względu na większą ekspozycję na produkt strukturyzowany kosztem funduszy. Ale to moje odczucie gdyż do funduszy nie mam już ani krzty sentymentu.

Niestety to bodaj jedyna zaleta bo cały balast wad pozostał. Będziemy płacić za prowadzenie portfela, nie będziemy mogli korzystać z sezonowych okazji inwestorskich a jeśli będziemy chcieli zrezygnować spotka nas za to kara.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz