środa, 18 stycznia 2012

Jak przewidywać trend w lokatach czyli nowe warunki lokaty Tax free

Wszystko wskazuje na to że kończy się hossa na giełdzie lokat. Cały rok ubiegły oprocentowanie lokat w bankach sukcesywnie wzrastało. Bloggerzy informowali o nieustannej promocji lokat w grupie Getin i co ważniejsze większość z nich była stopniowo oprocentowana lepiej od poprzedniej.

Ale Getin ma dwa oblicza. Przyjazne dla oszczędzających bo oferuje jedne z najlepiej oprocentowanych lokat na rynku i bardzo nieprzyjazne dla spłacających kredyty. Po licznych skargach klientów na bank, nałożono na niego karę w wysokości blisko 6 mln zł o czym można było przeczytać na przykład tutaj. Dlaczego ta informacja była ważna?


Jak się można było domyślić kara wpłynęła na znaczne polepszenie oferty lokat, nie jest bowiem tajemnicą, że lokaty są dla banku jedną z najtańszych źródeł finansowania. Przez długi czas bariera 6% netto było nieosiągalne dla grupy Leszka Czarneckiego, ale po nałożeniu kary barierę przekroczono i to z nawiązką.

Cóż karę trzeba spłacić bo odsetki karne są dodatkowym balastem. Dlatego apogeum hossy przyszło na pod koniec ubiegłego roku tuż po nałożeniu kary przez UOKiK. Pisałem wtedy o lokatach dochodzących w Getin i Open nawet do 6,43% (które przy założeniu optymalizacji lokat okazały się lepsze od rewelacyjnej oferty BGŻOptimy) a w Idei do 6,41%.

Pierwsze oczywiście założyłem na drugie złożyłem zamówienie, ale po wizycie w oddziale zdecydowałem się jednak na lokatę z kuponem. Przewiduję bowiem, że 6,83% będzie pewnie tylko jednorazową okazją, która jest odpowiednikiem lokaty z doradcą dostępnej w dalszym ciągu w Open Online, ale tylko dla nowych klientów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że dziura w budżecie spowodowana karą została szybko załatana bo oferta zaczęła już spadać z wielkością oprocentowania. W Getin i Open mamy obecnie 6,24% co wydaje się już nieciekawe. W Idei lokata Tax Free była oprocentowana lepiej bo na 6,39%, ale można ją było otworzyć na 5 miesięcy więc oferty są porównywalna z noworoczną. Zastąpiłem więc lokatę noworoczną zamówieniem na Tax Free przed północą nim kończyła się jej ważność 16 stycznia.

Przeczucie mnie nie myliło. Po północy lokata Tax Free została przedłużona, ale na mniej atrakcyjnych warunkach. Teraz można ją założyć tylko na 5,9% a to już duży spadek. Napisałem niedawno artykuł wzłych czasach zarabia się lepiej. Złe czasy dla Polbanku się skończyły, więc dobra oferta się też skończyła. Widać dla grupy Getin złe czasy też się skończyły, więc pogarsza ofertę.

Jak widać wydarzenia w kraju i na świecie potrafią podpowiedzieć gdzie i jak lokować swoje oszczędności oraz kiedy je umieścić. Kończy mi się lokata w Polbanku w przyszłym tygodniu. Gdybym nie wiedział o problemach Getin czekałbym pewnie do końca trwania lokaty i wtedy rozejrzał się za najlepszą ofertą. Ale wszystko wskazuje na to że hossa się skończyła i wtedy już nie będzie takich ofert które zamówiłem.

Z tego wniosek, że lokować należy z wyprzedzeniem. Jeżeli wiesz, że kończy ci się lokata za 13 dni, a dziś kończy się superoferta zamów ją. Będziesz miał 14 dni na zapłacenie. Po trzynastu dniach będziesz mógł przelać pieniądze na nową lokatę tym bardziej teraz póki jeszcze można kumulować zyski do 30 marca by ominąć podatek Belki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz