czwartek, 12 stycznia 2012

Co oferują doradcy na spotkaniu - lokata z kuponem od środka


Niedawno polecałem lokatę z kuponem która na chwilę obecną jest bezkonkurencyjna. Do niedawna konkurowała z nią Lokata Powitalna w Meritum, ale ostatnio zmienioną ją na o wiele mniej atrakcyjną Pierwszą Lokatę. Niby to też 8,5% brutto, ale nie dość, że można założyć tylko jedna, to na dodatek ma ograniczenie do zaledwie 5000zł, a co gorsza kapitalizacja jest dopiero na koniec okresu.

Lokata z kuponem jest o tyle ciekawsza, że zostaje zawarta po rozmowie z doradcą jest więc okazja porównać strategię własną i sugerowaną przez rzekomych speców od inwestycji. Cóż więc oferują takiego ciekawego, że trzeba się pofatygować do oddziału żeby zdobyć 6,83%?

Sama procedura przebiegała dokładnie w sposób jaki opisałem w tym wpisie, więc nie będę tego powtarzał po raz kolejny. Tak jak przewidywałem Idea liczy na klienta łatwowiernego, klienta który zauroczony dbałością o niego podpisze umowę na produkty, które zwiążą go z bankiem na długie lata. Oto pierwszy przedstawiony produkt w formie w jaki mi go przedstawiono:

Libra III czyli 15-letnia inwestycja w której zysk naliczany od docelowej kwoty inwestycji, powiązanej z unikalnym indeksem stworzonym przez Bank BNP Paribas posiadający doświadczenie w kreowaniu strategii o ograniczonym ryzyku (wyniki oparte na certyfikatach emitowanych przez BNP Paribas Arbitrage Issuance BV, których wycena  powiązana jest z wynikiem indeksu BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER Index). Indeks zarabia na rynkach Emerging Markets. Możliwość zoptymalizowania płynności dzięki wymogowi początkowego zaangażowania jedynie 20% wartości na początku inwestycji, 100% ochrony kapitału na zakończenie okresu ubezpieczenia, średnioroczny historyczny zysk to 9.79 %. 
 
Okres subskrypcji do 31.01.2012 r.
Minimalna Składka: 4500 zł Składka Pierwsza/ 136 zł Składka Bieżąca
Wiek w dniu przystąpienia: ukończone 18 lat – nie przekracza 65 lat

Wyniki indeksu na tle polskiej giełdy (dla okresu 31/12/1997 - 28/09/2011) 
  
 
Powyższy wykres został mi pokazany przez doradcę. Chciałbym tu przede wszystkim zwrócić uwagę na wybrany okres prezentowany przez doradcę: mamy tutaj dane tylko do dnia 28.09 To typowy zabieg marketingowy ukazujący wykresy w największej rozbieżności. Z wykresu prezentowanego przez doradcę wynika, że wyniki osiągane przez Librę są lepsze od WIG20 (choć początkowo tak nie było – patrz wykres)
Ale skoro mamy dziś 12.01.2012, to po co mi dane sprzed 4 miesięcy? Wydaje mi się, że zawsze przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych powinno się brać pod uwagę dane bieżące. Zobaczmy zatem jak one się prezentują. Są one przedstawione tutaj (informacja że to dane oparte na BNP Paribas Arbitrage Issuance BV znajduje się w stopce Polityka Inwestycyjna) wynik poraża, ale w negatywnym sensie tego słowa:
 
-87,85 od początku działalności Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
  
 Oczywiście doradca zaprezentował tylko pierwszy wykres który tu skopiowałem. Wyniki aktualne znalazłem sam i prezentuję poniżej. Wnioski nasuwają się same.

Niestety tego już nie zobaczyłem na spotkaniu z doradcą. Czy teraz wyniki wyglądają zachęcająco? 

Ciąg dalszy: Jak manipuluje się danymi, żeby  oczarować początkującego inwestora

3 komentarze:

 1. W open finansach doradcy opłacani sa od ilości wprowadzonych ludzi w błąd aby wpłacali na ich konta gotówke, a o obiecanych zyskach mozna zapomniec nie wiadomo czy zostanie zwrócona kwota dokonanych wpłat . Ostrzegam jak macie nadmiar gotówki to zafudujcie sobie porządny urlop a nie wpłacajcie na konta pośredników finansowych bo z pieniędzy będą nici. jeśli nie wierzycie to przekonajcie na włsnym przykładzie

  OdpowiedzUsuń
 2. to jest pikus, przyszly rok to bedzie armagedon gubych czyli plajta getinu. Juz jest run co sprytniejszych na wycofywanie ze strata, a produkty to obligacje bez pokrycia ktore pekaja jedna za druga

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczytajcie proszę sobie jak Getin Bank i TU Europa okradają ludzi:

  wrobieni.org przywiązanidopolisy.pl

  OdpowiedzUsuń