poniedziałek, 23 stycznia 2012

Nowy lider na rynku lokat


Większość moich wpisów o lokatach dotyczyło grupy Getin. Są ludzie, którzy są już znudzeni jej hegemonią i z entuzjazmem witają każdy nowy bank, który rzuci wyzwanie nieustannym promocjom Czarneckiego. Na chwilę obecną nie ma u niego nic ciekawego. A tendencja promocji jest niestety spadkowa co pokazałem tutaj.

Nie spełnia się też scenariusz, który zakładaliśmy że im bliżej końca lokat antybelkowych tym większa wojna o nasze depozyty. Winne jest oczywiście ostrzeżenie dla banków nowego szefa KNF Andrzeja Jakubiaka o czym była mowa np. tutaj. Getin cały czas ignoruje te ostrzeżenia ale skoro oferuje gorszą ofertę trzeba poszukać w innej stajni. Kto zatem jest dziś godny uwagi?


Jesienią ciekawe promocje miał neoBANK, Alior i BGŻOptima. Niestety grupa Getin ma ciągłe promocje a jego rywale to tylko jednorazowe wyskoki. Co gorsza każda kolejna instytucja ma coraz krótszy okres promocji. NeoBANK miał świetną ofertę przez ponad kwartał (wrzesień-listopad), Alior przez dwa miesiące (wrzesień-pażdziernik) a Optima już tylko miesiąc (grudzień)

Nas jednak interesować powinny sprawy bieżące. W chwili obecnej NeoBANK ma promocje tylko dla nowych klientów o czym pisałem tutaj, a Alior czy Optima poprzestały na jednej promocji i już się praktycznie nie liczą. Getin nurkuje w dół. Rodzi się stąd naturalne pytanie, czy nasze nadzieje na wojnę lokat już zgasły?

Należy zatem brać pod uwagę banki, które do tej pory były w cieniu wspomnianych wyżej. Mam na myśli Meritum i FM. O tym dlaczego Meritum należy chwilowo odstawić na bok pisałem niedawno w tym miejscu. Przyjrzyjmy się jednak bliżej FM.

Do tej pory ignorowałem ten bank ze względu na wysoki próg lokat. Oferty deptały po piętach tym najlepszym, ale zawsze miały jedną wadę: minimalna kwota zaczynała się zawsze od aż 3 tys, co nie pozwala na dobrą optymalizację, na domiar złego FM ma bardzo krótki okres ważności wniosku, mamy bowiem zaledwie 2 dni na wpłacenie środków.

Ostatnio jednak nareszcie warunki się zmieniły. Bank FM zmienił nareszcie minimalną kwotę na 1000 a to już pozwala na dobre warianty optymalizacyjne. Ta zmiana spowodowała, że zacząłem go uważać za pełnoprawnego konkurenta giganta.

Mało tego oferta jest dość ciekawa na tle konkurencji. Lokata Kapitalnie Zyskowna jest oprocentowana na 6,20% i gwarantowana jest przez pół roku. Konstrukcja jest taka sama jak w przypadku Getinu czyli wzrost oprocentowania aż do 21,69% w okresie do 22 marca, żeby uniknąć podatku Belki. Później oprocentowanie spada do 0,1% Takiej oferty nie ma w grupie Getin. A to już coś.

Pojawia się więc nowy lider. I wszystko wskazuje na to że to nie jednorazowy wyskok. Myślę że FM jest warty uwagi ze względu na fakt, że to stosunkowo młody bank. Rozpoczął działalność w lutym 2010 i musi zwrócić jakoś na siebie uwagę ofertą specjalną. A ta na chwilę obecną jest na pewno jedną z najciekawszych.

Dziwi mnie jednak zapis o karze za wypłacie środków przed upływem terminu okresu deponowania. Za taką decyzję zapłacimy aż 200 zł, nie więcej jednak niż suma skapitalizowanych odsetek. Ale czy zakładając lokatę myślimy o zerwaniu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz