czwartek, 26 stycznia 2012

Dziurawa lokata onLINE edycja specjalna II w neoBANKu.


Pisałem niedawno o tym że sequele popularne są nie tylko w filmie ale także w banku . Pamiętacie rzymską dwójkę w Lokacie z Kuponem w Idei? Moda nie omija innych banków którzy wstawiają sobie dwójkę dla dobrego skojarzenia. Shrek II się lepiej sprzeda przecież niż jakiś nowy Prek prawda?

NeoBANK nie eksperymentuje z nową nazwą i wstawia rzymską dwójkę do znanej z poprzedniej jesieni lokaty onLINE. Opowiem dziś jednak o kilku ważnych rzeczach związanych z tą na pozór dobrą lokatą. Jeżeli skusiłeś się na 6,45% przeczytaj tego posta żeby uniknąć niemiłych konsekwencji.


Lokata z Kuponem II była nieznacznie lepsza od jedynki. W przypadku neoBANKu mamy niestety typowe zjawisko spotykane w filmach. Dwójka jest znacznie gorsza od jedynki. I to nie tylko przez oprocentowanie które z 6,86% zmniejszono do 6,45%. W przypadku filmu po zobaczeniu świetnej jedynki ostrzymy sobie zęby na dwójkę. W przypadku lokaty jeśli 'zobaczyłeś' jedynkę nie 'zobaczysz' dwójki.

Niestety. Sprzedanie skóry o którym pisałem przedwczoraj jest dziś mniej opłacalne niż jesienią. Jest to jednak wynik bessy którą obserwujemy na giełdzie lokat od tego miesiąca.

Dla osób które zdecydują się założyć tę lokatę mam bardzo ważną informację. Żeby założyć tę lokatę musimy najpierw założyć konto osobiste w neoBANKu. Wystarczy wypisać wniosek na stronie internetowej banku. W ciągu tygodnia dokumenty przyjdą na adres domowy. Do umowy trzeba będzie dołączyć kserokopię dowodu i odesłać to na adres banku. Po kolejnym tygodniu będziemy mogli już uruchomić bankowość internetową i korzystać z konta. Czyli standardowe procedury.

Stop! Zanim wyślesz umowę zobacz na stronę drugą umowy do konta osobistego neoKONTO. Tam znajdziesz dwa ważne punkty:
LIMIT JEDNOSTKOWY
LIMIT DZIENNY

Przy podpisywaniu umowy nie zwracałem uwagi na te dwa punkty. Kłopoty pojawiły się dopiero potem. Co one oznaczają?

Limit jednostkowy oznacza najwyższą kwotę którą system bankowy zaakceptuje przy przelewie zewnętrznym. Domyślnie ustawiona jest ona na kwotę 10 000. Tą kwotę należy zmienić koniecznie. Dlaczego?

Jeśli decydujemy się na założenie lokaty onLINE w edycji specjalnej II musimy wpłacić kwotę 10 000. Przez okres 3 miesięcy zarobimy ponad 150 zł zatem na koniec okresu jeżeli założymy tylko jedna lokatę będziemy mieć na koncie 10 150 zł. Jeżeli zdecydujemy się przelać tę kwotę do naszego banku wystąpią problemy gdyż system zaakceptuje maksymalnie kwotę limitu jednostkowego czyli tylko 10 000.

Jedynym wyjściem będzie podzielenie lokaty z odsetkami na dwa pakiety. A to będzie nas już kosztować dwa razy drożej bo za każdy przelew bank pobiera opłatę 0,40 oraz kosz autoryzacji sms 0,20. Zatem zamiast 0,60 zapłacimy 1,20.

Sytuacja się komplikuje dla osób które założą dwie lokaty onLINE. Wówczas zarobimy ponad 300zł i będziemy mieć na koncie ponad 20 300. Jeżeli będziemy chcieli dokonać przelewu zewnętrznego czeka nas rozczarowanie w postaci drugiego parametru limitu dziennego który domyślnie ustawiony jest na 15 000 zł. Oznacza to że w ciągu dnia możemy przesłać tylko maksymalnie 15 000. Na przesłanie reszty będziemy musieli poczekać do dnia następnego a jeżeli akurat to będzie piątek będziemy musieli poczekać aż do poniedziałku.

Spece od marketingu ładnie sobie obmyśłili kwoty limitowe. Jeżeli  życzymy je sobie zmienić musimy wypełnić formularz i wysłać go do banku. Pytanie jednak po co te całe papierkowe ceregiele skoro z definicji osoby które zakładają edycję specjalną będą zmuszone składać wnioski albo płacić za kilkakrotny podział przelewów?

1 komentarz:

  1. Lokata ok, ale czy da się zmienić limity w placówce banku?

    OdpowiedzUsuń