poniedziałek, 16 stycznia 2012

Najlepsza obecnie lokata na rynku nie bez wad.


Po przestrogach i pułapkach które czyhają na nas przy produktach polecanych przez doradców, dziś klejnot w koronie czyli o kilku istotnych informacjach dotyczących samej tylko lokaty z kuponem. Są bowiem wady i zalety zakładania jej w chwili obecnej.

Zalety są 3 wad dostrzegłem aż 4 wszystkie są opisane w niniejszym poście. Jak widać nawet najprostsza konstrukcja finansowa jaką jest lokata wymaga przemyśleń i rozważenia. Szczególnie w perspektywie ostatniego dnia marca. Jakie to zalety i wady?


Zalety:
1 Przede wszystkim dobra rzecz na początek: przy zgłaszaniu wniosku przez internet jesteśmy proszeni o podanie kwoty jaką chcemy ulokować. Zaletą jest fakt że nie jest to kwota którą musimy wpłacić. We wniosku wpisałem 20000 mając w planach zalożenie dwu lokat po 10 tys. Podczas wizyty możemy pierwotną kwotę zmienić.

2 Wysokie oprocentowanie i to odrobinę wyższe niż 6,83! To zdecydowanie najmilsza informacja. W trakcie rozmowy postanowiłem założyć jedną lokatę na maksymalną kwotę 12500. Według stawki zysk dzienny powinien wynosić 2,33. System komputerowy nalicza 2,34. (wyjaśnienie po punkcie 3)

3 Kod otrzymany smsem po rozmowie telefonicznej uprawnia do założenia dwóch lokat. Jest możliwość powrotu do oddziału w celu założenia drugiej lokaty. W przeciwieństwie do innych banków Idea używa notebooków. W razie potrzeby optymalizacji jest możliwość przeprowadzenia obliczeń. Obliczyłem zatem że optymalną kwotą jest 12460

Dla optymalizatorów mam dobrą informację. W przypadku Idei należy brać pod uwagę rok zwykły a nie przestępny i zysk liczyć dzieląc przez 365. Wtedy dla maksymalnej kwoty 12500 wychodzi dokładnie 2,34 dziennie. Ale... patrz punkt 3 niżej.


Wady:
1 Kwota podana doradcy jest kwotą ostateczną. To znaczy nie da się skasować lokaty natychmiast po założeniu i założyć nową.

2 Jeśli próbowalibyśmy kombinować i wpłacić inną kwotę niż zadeklarowana system nie przyjmie zmiany. W przypadku standardowych lokat często zdarzało mi się optymalizować po zadeklarowaniu, np. dla lokaty oprocentowanej na 6% deklarowałem kwotę 1000. Wystarczyło potem wpłacić zaledwie o 4 zł więcej żeby mieć dziennie większy zysk. System przyjmował taką wpłatę i naliczał więcej. Tutaj taki manewr nie przejdzie

2 Niestety zyski z lokaty nie są kumulowane przed wejściem w życie ustawy o końcu lokat antybelkowych, tak jak to jest w lokacie tax free (ważna tylko do dziś) czy innych getinopochodnych. Oznacza to że niestety od 31 marca od zysków zostanie pobrany podatek. Wniosek jest jeden im szybciej założymy lokatę która jest wciąż aktualna tym mniej zapłacimy podatku.

4 Możemy założyć tylko 2 lokaty po maksimum 12500 każda.

Czy więc warto zadecydować musi każdy sam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz