niedziela, 1 stycznia 2012

Lokata sylwestrowa i noworoczna czyli the show must go onOdliczaliśmy godziny, minuty potem sekundy do Nowego Roku i oto jest - witany z obawami przez inwestorów 2012. Życzę wszystkim czytelnikom bloga lepszego roku i łapania udanych okazji inwestycyjnych. Teraz czas odliczać ostatnie 3 miesiące do końca lokat antybelkowych. Skoro czasu tak mało trzeba coś zrobić, żeby przedłużyć jakoś ten okres. Czy da się jakoś to zrobić?

Okazuje się, że tak. Mamy oto 3 nowe oferty obowiązujące dłużej niż kwartał. Choć Sylwester właśnie minął, ciągle można zakładać lokatę sylwestrową w internetowym oddziale Getin. Oprocentowanie średnio ciekawe bo 'tylko' 7,88% ale, co godne uwagi, okres deponowania aż 5 miesięcy. To pozwala wydłużyć o dwa miesiące korzyści z naliczania odsetek bez podatku Belki ze względu na sposób jego naliczania.

Swoją drogą dziwi mnie, że w każdej ofercie Getin podwyższa oprocentowanie aby analogiczną wartość odsetek skapitalizować do końca lutego 2012 roku.” Miesiąc luty powtarza się w każdej ofercie, choć przecież można by ten trick stosować do końca marca ze względu na okres vacatio legis.

Tradycyjnie podobną lokatę otrzymamy w Open Finance. Wszystko to samo; okres 5 miesięcy, oprocentowanie tylko 7,88% ale jako bonus mamy dwukrotnie mniejszy wkład minimalny co pozwala lepiej zoptymalizować zyski jeśli zdecydujemy się podzielić kapitał na jak najmniejsze paczki.

Co do Open Finance chciałbym poinformować o pewnych kłopotach. Przelewy robię często i dużo między wieloma bankami. Dnia 29 rano zrobiłem z Alioru do Open kilkanaście przelewów i w sesji południowej eliksir lokaty zostały założone bez problemu. Tego samego dnia wieczorem dokonałem kolejnego przelewu z BGŻ i... do dziś (Nowy rok) pieniędzy na lokacie nie ma.

Przyznam szczerze pierwszy raz spotykam się z nie zrealizowanym przelewem. Co dziwniejsze z BGŻ zrealizowałem dwa przelewy jeden po drugim, ale do różnych banków. W Polbanku pieniądze pojawiły się w pierwszej sesji przychodzącej 30 grudnia, w Open nie pojawiły się przez cały dzień, mimo czynnych trzech sesji.

Złożyłem reklamację w obu bankach następnego dnia wieczorem, BGŻ przyjęło reklamację w trybie natychmiastowym i przesłało informację: „Nadmieniamy, iż wskazany przelew zostały przetworzony poprawnie i zrealizowany kolejnego dnia roboczego” Open nie udziela żadnej odpowiedzi ani na maila ani na skrzynkę kontaktową dostępną w panelu klienta. To powoduje, że do ich ofert zaczynam podchodzić z rezerwą.

Zdecydowanie najciekawiej wygląda oferta trzeciego banku grupy Getin: Idei, który wyrasta na lidera grupy. Pisałem niedawno o najlepszej ofercie lokaty z kuponem na 8,5% tutaj, a już mamy ofertę lokaty noworocznej na solidne 8%. Jedyny minus to krótszy okres deponowania środków bo tylko 4 miesiące. Wszystkie oferty ważne do 2 stycznia, ale prawdopodobnie zostaną przedłużone o kilka dni jak to często ma miejsce w tych bankach.

2 komentarze:

  1. Zgodnie z moją prognozą wszystkie 3 oferty zostały przedłużone o trzy dni i kończą się 5 stycznia

    OdpowiedzUsuń
  2. oferta lokaty sylwestrowej wygasła, ale lokata noworoczna jest aktualna do 8 stycznia

    OdpowiedzUsuń