piątek, 13 lipca 2012

IPE w Idei oferuje dziś 9,5%


Z każdego zakątka internetu jesteśmy ostatnio bombardowani nową reklamą gwarantowanego przez Idea bank 9,5% zysku określanego jako Hit Roku! i popartego trochę wyświechtanym już frazesem oszczędzaj bez podatku Belki.

Jest jednak jedna kolosalna różnica. Rok temu hasło bez podatku Belki oznaczało atrakcyjną lokatę o kapitalizacji dziennej więc warto było iść tym tropem. Dziś to samo hasło oznacza zupełnie coś innego a mianowicie w 90% przypadków dotyczy mało ciekawego IKE.

Chociaż do IKE Polacy się raczej nie przekonują i nie ma się co dziwić gdyż to produkt, który raczej nie spełnia swoich oczekiwań, to jednak Idea podrasowała go na tyle, że reklamy są dość chwytliwe a gwarantowane oprocentowanie wyróżniające się na rynku.

Pierwsza odsłona IKE na początku tego roku gwarantowała aż 10,44% zysku o czym pisałem tutaj. Nieco później dostaliśmy drugą odsłonę IKE II które dawało już tylko 8% szczegóły znajdziecie tu. W chwili obecnej mamy już 9,5%

Co ciekawe w chwili obecnej Idea nie nazywa tego już IKE III jakby w obawie, że przedstawianie produktu mającego w nazwie IKE spowoduje mniejszą jego sprzedawalność. Bo wielu Polaków nabrało już uprzedzenia do tego skrótu.

Ale co tam. Nazwa to tylko nazwa. Skoro lokatę która jest w rzeczywistości na miejscu dziewiątym można nazwać lokatą numer 1 o czym można przeczytać tutaj, to czemu nie nadać dawnemu IKE nową lepiej brzmiącą nazwę?


I tak zamiast IKE mamy teraz IPE czyli Inwestycyjny Plan Emerytalny!

To nowe IPE, jak to zwykle bywa w przypadku Idei, jest połączeniem dwóch produktów:
1 Konto Tax Free II - rachunek oszczędnościowy będący indywidualnym kontem emerytalnym
2 Grupowe ubezpieczenie na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym Inwestycyjny Plan Emerytalny.Konto Tax Free II
To właśnie konto jest oprocentowane tak jak widzimy to ładnie na reklamie - jako 9,5%. I oczywiście muszę tu od razu zaznaczyć żeby jasne od samego początku. Od tego musimy odliczyć podatek mimo że reklama krzyczy oszczędzaj bez podatku. Drobnym maczkiem przeczytamy taką uwagę
Gwarantowane ale przy serii warunków Źródło: Idea bank

Z uwagi na konstrukcję prawną produktu, po spełnieniu przez Klienta warunków określonych w Ustawie z dnia 20.04.2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (DzU Nr 116, poz. 1205 ze zm.), zysk jest zwolniony z podatku, a Klient osiąga zysk analogiczny jak na lokacie z oprocentowaniem wynoszącym 9,5% w skali roku, od którego pobierany byłby podatek równy 19%
Taki zapis to już norma. Ciekawy jednak jest fakt, że gdyby odliczyć 19% od reklamowanego 9,5% otrzymalibyśmy:
19% * 0.81 = 7,695%
Tymczasem drobny maczek mówi, że tak naprawdę konto oprocentowane jest na 7,44% netto i gwarantowane jest przez 10 lat. To całkiem nieźle choć już nie tak rewelacyjnie jak 9,5%

Grupowe ubezpieczenie
Nad tym punktem musimy się zatrzymać i przyjrzeć mu się uważniej. A najlepiej bardzo uważnie gdyż to on powoduje, że jeszcze w miarę atrakcyjny zysk 7,44% kolejny raz spadnie. Dlaczego?
Dlatego, że będziemy musieli tutaj wpłacać dwa rodzaje składek
a) składkę jednorazową
b) składkę regularną

Minimalna kwota potrzebna do rozpoczęcia inwestycji to 3150,39 zł dla wariantu I. Wariantów w sumie jest aż siedem i każdy zawiera inną kwotę. Oto one:
I - 3.150,39 zł
II - 5.250,57 zł
III - 7.350,73 zł
IV - 10.500,99 zł
V - 12.601,17 zł
VI - 15.751,43 zł
VII - 21.001,86 zł
W następnym odcinku przyjrzymy się dalej składkom regularnym oraz jakie jeszcze warunki musimy spełnić, żeby dostać 7,44% przez 10 lat. Wówczas każdy będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto skusić się na nie zakładając sobie tę drugą kulę u nogi.

Ciąg dalszy IPE w Idei czyli dlaczego nie zarobimy obiecanych 9,5%

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz