środa, 18 lipca 2012

Fundusz Idea Premium blokuje wypłaty panikującym inwestorom


W ostatnich dniach głośno zrobiło się o funduszu Idea Premium, który należy do Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Idea. Okazało się bowiem, że fundusz ten zablokował wypłatę ludziom, którzy masowo wycofują z niego pieniądze.

Fundusze to według teorii podmioty uprawnione do zarządzania funduszami i specjalizujące się w zarządzaniu inwestycjami.Często mówi się, że są one zarządzane przez doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą w co zainwestować aby uzyskać wyższą stopę z inwestycji.

Niestety nie są one bez ryzyka i często tracą do czego już zdążyliśmy się przyzwyczaić po roku 2008. Jednak inwestując w fundusz zawsze mamy możliwość wycofania środków w dowolnym momencie jeśli stwierdzimy, że wyniki uzyskiwane przez nie są niezadowalające. 

Okazuje się że nie zawsze. Dwa dni temu fundusz Idea Premium stracił płynność finansową i przestał wypłacać na żądanie pieniądze czyli mówiąc fachowo przestał wykupywać jednostki uczestnictwa. Wstrzymanie wypłat ma potrwać dwa tygodnie.

Dla inwestora takie podejście może być bardzo irytujące. Rynek obfituje w różne okazje, które są często ograniczone w czasie. A sytuacja w TFI Idea powoduje, że w przypadku trzymania tam jednostek uczestnictwa z takiej okazji skorzystać nie możemy. Co się stało?

Żródło: Ideatfi.pl

Powodem jest bankructwo firmy DSS o której pisałem w artykule Upadek DSS - kolejna historia ku przestrodze potencjalnych obligatariuszy. W ciągu jednego zaledwie dnia kwietnia Idea Premium straciło tyle ile zyskał przez poprzednie pół roku czyli 3,3 procent.

Patrząc na wykres Idei TFI widać, że 16 kwietnia  nastąpił spadek ze 101,81% do 98,54%. Natomiast 8 czerwca wykres pokazuje jeszcze mniej bo 98,48% nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów zaczęło wycofywać pieniądze z tego funduszu. 

 Notowania funduszu Idea Premium Źródło: Fundusze24.pl
Fundusze mają jednak klauzulę w art 89 ust. 4 pkt. 1 która mówi, że 
fundusz może zawiesić odkupywanie jednostek uczestnictwa na 2 tygodnie, jeśli w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10% wartości aktywów.

Jak widać ludzie musieli zażądać więcej niż 10% wartości aktywów jakie posiada Idea TFI stąd taki drastyczny krok. Co ciekawe fundusz ten to fundusz rynku pieniężnego i posiadał w portfelu 70% obligacji korporacyjnych w tym DSS, PBG, Polimeksu oraz innych spółek branży budowlanej i deweloperskiej, które borykają się a problemami a tylko 20% obligacji skarbowych.

Wczoraj na rynku Catalyst odnotowano mnóstwo transakcji spowodowanych wyprzedażą Idei Premium. Mało tego ceny obligacji spadły nawet o cały procent w porównaniu do poprzednich dni co oznacza, że była okazja do kupna przecenionych obligacji co należy do rzadkości na tym rynku.

Tonący chwyta się brzytwy.  Rok temu Idea Premium miało 1,9 mld należące do jego klientów, po roku stopniały one do 700 mln przy czym po fatalnym kwietniowym dniu przez kolejne dwa miesiące ubyło ich aż 750 mln.

Idea TFI ma zatem czas do 30 lipca na spłatę. Zdaniem analityków Idea ma dwa tygodnie na uspokojenie swoich klientów i ich zatrzymanie. Ale raczej trudno siedzieć na statku, który ewidentnie za bardzo się kołysze.

Szczegóły o samym funduszu można znaleźć tutaj. Można tu znajeźć informację "dostęp do zgromadzonych środków już następnego dnia wyceny po złożeniu zlecenia odkupienia".

4 komentarze:

 1. A jakie obligacje sprzedaje idea na Catalyst i które są warte uwagi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedaje m.in. obligacje Alior Banku cena 100%, BOŚ za 101%, Electus 98,3%, Ferratum 100%, Ghelamco 100%, Gant 97,7-99,5% w zależności od serii, Kania 100%, Kruk 101,3%, Mo-Bruk 98%, MCI Management 99,8%, Robyg 99,2% i kilka innych.
   Jak widać ceny są okazyjne a skala wyprzedaży bardzo wielka.

   Usuń
  2. A która z tych jest najlepiej dochodowa, najlepiej płynna, najlepiej bezpieczna?

   Usuń
  3. Zajrzyj na Catalyst. Tam są wszystkie informacje dotyczące daty wykupu, oprocentowania itd.

   Usuń