poniedziałek, 9 lipca 2012

Amber Gold opublikował swoje wyniki finansowe!


Wczoraj zastanawialiśmy się dlaczego 60% zysku było na czarnej liście KNF a 35% już nie jest. Doszliśmy do wniosku, że powodem jest słowo gwarancja. Jeżeli wysoki zysk jest gwarantowany oferent dostaje ostrzeżenie, jeśli natomiast poinformuje potencjalnego nabywcę o ryzyku wówczas wszystko jest ok.

Amber Gold uparcie twierdzi, że gwarancja kilkunastoprocentowego zysku jest i że zapewnia go tajemniczy fundusz poręczeniowy AG. Ten fakt dla Komisji Nadzoru Finansowego był nieprzekonujący, więc uparcie umieszczała Amber Gold na liście ostrzeżeń. Powodem był oczywiście między innymi brak raportów finansowych oraz inne czynniki o których pisałem wczoraj tutaj.

Tymczasem w zeszłą sobotę czyli 7 lipca Amber Gold po raz pierwszy opublikował swoje wyniki finansowe za wszystkie swoje lata działalności czyli za 2009-2011! Tak jak informowałem wczoraj ostatnio pojawiło się w prasie wiele nieprzyjaznych artykułów na temat Amber Gold oskarżając tę firmę o budowanie piramidy finansowej. Jeden z takich artykułów można przeczytać na przykład tutaj.

Cytowany wyżej artykuł informuje, że spółka nie składa sprawozdań w Krajowym Rejestrze Sądowym. W dniu publikacji artykułu takiego sprawozdania jeszcze nie było. Jest on dostępny od dwóch dni. Oto on:


Źródło: spółka


Wyniki jak widać są imponujące. W drugim roku zysk netto wzrósł o niecałe 35 mln ale w trzecim roku już tylko o ponad 10 mln. Odpowiedzialne za to są oczywiście rosnące drastycznie koszty działalności. W końcu gołym okiem widać, że firma nie oszczędza na reklamach, które są praktycznie wszędobylskie.

Wraz z publikacją bilansu właściciele spółki zapowiedzieli skierowanie do sądu pozwów przeciwko autorom publikacji, które kwestionowały wypłacalność czy też rzetelność firmy.

Dane widoczne powyżej są podane przez spółkę więc może zachodzić podejrzenie o podawanie sfałszowanych danych tym bardziej, że jest to tylko pobieżny bo skrócony bilans. Spółka twierdzi jednak, że w chwili obecnej prowadzony jest audyt przez biegłego rewidenta. Po jego zakończeniu będziemy mogli zobaczyć pełny raport.

Opublikowanie takiego raportu popartego niezależnymi potwierdzeniami na pewno zwiększy wiarygodność firmy. Firma nie miała też łatwego życia gdyż KNF odmawiał usunięcia firmy z listy ostrzeżeń oraz notorycznie przedstawiał wnioski do prokuratury o wszczęcie postępowania wobec Amber Gold.

Po aferze z Finroyal o czym pisałem tutaj wielu przepowiadało rychły koniec Amber Gold wskazując liczne podobieństwa prezesów obu firm.  Los pierwszej z nich wydaje się być już przesądzony po prezentacji drugiego oskarżycielskiego reportażu, ale los drugiej niekoniecznie.

Kluczowym elementem w rozwoju firmy Amber Gold wydaje się być los linii lotniczych OLT Express, których gdańska firma jest właścicielem. Spółka twierdzi że OLT weszła efektywnie na rynek i dynamicznie wzrasta. Jak będzie dalej pokaże czas a przede wszystkim publikowane nowe raporty.

O firmie Amber Gold napisałem już wiele artykułów tak o ich pierwotnej ofercie tutaj jak również o nowej o czym w tym miejscu. Ich oferta kolejny raz uległa rozszerzeniu ale o tym porozmawiamy sobie następnym razem.

Ciąg dalszy: Nowa medalowa lokata w złoto w Amber Gold

4 komentarze:

 1. W życiu nie zostawię tam swoich oszczędności. Za dużo włożyłem pracy w ich zebranie, żeby dla dodatkowych +% stracić je tak nieodpowiedzialnie. Powierzając swój dorobek firmie, która jest na czarnej liście to jest nieodpowiedzialność. Finroyal też się bronił przed oskarżeniami, groził dziennikarzom sądem, wydawał prostujące oświadczenia. Przedstawione wyniki traktuję jako manipulację i zwykłą ściemę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie sprawozdanie bez badania biegłego, jest nci nei warte. A jak będzie biegly to dużo zależy kto. Bo taki biegły mały ciułacz za 50 kpln ( co w przypadku tego "interesu" nic nie znaczy) Wystawi Ci opinie jaką sobie wymarzysz.

  OdpowiedzUsuń
 3. cytat: "Dane widoczne powyżej są podane przez spółkę więc może zachodzić podejrzenie o podawanie sfałszowanych danych tym bardziej, że jest to tylko pobieżny bo skrócony bilans"

  Jaki bilans???!
  Bilans przedstawia aktywa i pasywa tzn. majątek (w tym należności oraz środki pieniężne) oraz źródła finansowania majątku tj. kapitały własne oraz zobowiązania.
  Temu czemuś co przedstawił Amber Gold bliżej do rachunku zysków i strat niż do bilansu. Po za tym nie ma czegoś takiego jak bilans finansowy....
  Niestety sprawozdanie finansowe oprócz rachunku zysków i strat zawiera też bilans, a czasami zestawienie przepływów pieniężnych.
  Sam bilans a także sam rachunek zysków i strat nic nie daje w kwestii oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo słuszna uwaga. Bilans to faktycznie zestawienie aktywów oraz pasywów w kolumnach, a Rachunek zysków i strat przychody spółki pomniejszone o odsetki, podatki i inne koszty po to by wykazać zysk netto o czym pisałem szczegółowo między innymi tutaj:
   http://polakcan.blogspot.com/2012/04/analiza-fundamentalna-co-to-jest-ebitda.html
   Pisząc bilans miałem na myśli tabelę którą przedstawił Amber Gold. Tabela zaś została nazwana dość niefortunnie Skrócony bilans finansowy.

   Usuń