niedziela, 15 lipca 2012

Afera z 5% cashback w Alior Sync


Kilka dni temu na  Wirtualnej Polsce ukazał się artykuł "Polak potrafi czyli tak wyłudza się z pieniądze z banku" opisujący głośną w ostatnich dniach aferę wyłudzania 5% z Alior Sync. Natknąłem się na niego korzystając z sekcji Polecane artykuły widocznego w prawym górnym rogu niniejszego bloga. Ponieważ pojawiające się tam artykuły zmieniają się w zależności od artykułu można go  przeczytać tutaj.

Według artykułu przekręty z płatnością zostały wykryte przez bank a spryciarzy czeka spotkanie z policją. Niniejszy blog Polak potrafi nie ma na myśli takiego znaczenia hasła sprytnego Polaka. Spryt bowiem można wykorzystywać na dwa sposoby legalny i nie. Tutaj koncentrujemy się na tym pierwszym sposobie, który co najwyżej może się ocierać o inwestycje ryzykowne ale na pewno nie na wykorzystywaniu cashbacku w czarny sposób.

Co ciekawe wspomniany artykuł omawia tylko ogólnikowo na czym to wyłudzanie pieniędzy polegało. Mowa jest jedynie o realizowaniu fikcyjnych transakcji. O tym, że jest to oszustwo chyba nie trzeba nikogo przekonywać, artykuł jednak nie wspomina w jaki sposób realizowano te transakcje co najwyżej wspomina, że metod było kilka.

Bank nie chce ujawniać tych technik gdyż obawia się, że inni mogą podchwycić pomysł szybkiego zarobku i po prostu go wykorzystać czy zmodyfikować. I w tym momencie Alior Sync kolejny raz strzela sobie w stopę. Przypomina to bowiem sytuację w której widzimy link nazywany - Nie Klikaj Tutaj - co się wówczas dzieje?

Problemy są także z płatnością w internetowym Tesco i nie tylko Źródło: Alior Sync

Człowiek jest istotą przekorną. Większość ludzi kliknie bo po prostu będą ciekawi dlaczego nie warto klikać. Podobnie z Alior Sync. Podanie przez nich wyjaśnienia - Nie Ujawnimy Jak - spowoduje, że człowiek sam zacznie szukać klikając po prostu w innych miejscach.

Najwięcej przekrętów jest z płatnością na Allegro. Wystarczy umówić się na zakup fikcyjnej transakcji z drugą osobą za dowolny przedmiot. Za płatność 10.000 zł dokonaną kartą z 5% cashback osoba kupująca dostanie zwrot z Alior Sync w wysokości 500 zł.


Tutaj oczywiście musi być spełniony drugi warunek, że sprzedający musi oddać kupującemu kasę za fikcyjną transakcję a zyskiem z Alior Sync dzielą się na przykład po połowie. Jest to oczywiście nielegalne. 


Na forach internetowych można poczytać o tym dużo, często w szczegółach takich jak ten, że przy kwocie transakcji 15.200 zł bank odlicza 10% na poczet zryczałtowanego podatku dochodowego. To automatycznie spowoduje, że kombinatorzy będą robić przelewy poniżej wspomnianej kwoty.


Za takie przekręty podpada się pod paragraf 106a prawa bankowego. Gdyż nie tylko nie można tak postępować ale na dodatek trzeba powiadomić organy ścigania o tym, że działalność bankowa może służyć do ukrycia działań przestępczych.

Początek funkcjonowała syna Aliora był udany. W konkursie 'Ty i Sync' każdy mógł dostać 100 zł o czym pisałem tutaj. Niestety potem zaczęły się pojawiać problemy z nieciekawą ofertą a teraz dochodzi do tego straszenie klientów prokuraturą. A jakby tego wszystkiego było mało są w dalszym ciągu są problemy z płatnością w internetowym Tesco.

Jak widać bank nowej generacji ukazał się chyba jeszcze za wcześnie. Alior co prawda stara się polepszać swój wizerunek co podkreśla na każdym kroku, ale przypomina to łatanie dziur, które nawet jeśli będą już załatane to jednak szwy pozostaną.

7 komentarzy:

 1. Witam
  Pisałem o tym niedawno, w komentarzu trochę prawa:
  http://pieniadze-i-oszczedzanie.blogspot.com/2012/07/jak-zarobic-na-alior-sync-czyli.html

  OdpowiedzUsuń
 2. banda oszustów (alior sync) mi nie chca wypłacić 1100zł za zakupy (prawdziwe, nie żadne przekręty), co mam im FV pokazać ?!!! Nie ma problemu. SPRAWA idzie do KNF i Zwiazku Banków Polskich, a jak trzeba będzie to do prokuratury!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi tez nie wyplacili prowizji za uczciwe zakupy internetowe dokonane we wrzesnu 2012 w roznych sklepach internetowych z kodami MCC innymi niz wyszczegonione w regulaminie jako zabronione. Kazali zlozyc reklamacje na rozpatrzenie ktorej mam czekac 30 dni. Poczekam, ale jesli odpowiedz bedzie negatywna wysylam do prokuratury zawiadomienie o oszustwie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oszusci rownierz nie wyplacili mi za wrzesien (1250zł)Zrobilem zakupy (laptopy, opony itd) przez "place z Sync" . Na czacie kazali mi zlozyc reklamacje, ktora moze potrwac do 60 dni. Poczekam, jesli nie bedzie uwzgledniona, dziekuje za Alior, a sprawe zglaszam do prokuratury i KNF jako oszustwo ze strony Banku. Moge przedstawic wszystkie faktury, paragony z zakupów .

  OdpowiedzUsuń
 5. Alior Sync oszukuje. Na stronie startowej alior sync napisane jest że "Stały rabat 5% na wszystkie Twoje zakupy w Internecie". I to właśnie jest wielkie oszustwo. Bowiem cashback jest tylko wtedy kiedy: masz zlecenie przelewu wynagrodzenia co miesięczne albo średnie saldo miesięczne. A to saldo średni liczą tak: jest liczone jako suma sald ze wszystkich dni kalendarzowych, weryfikowanych pod koniec każdego dnia, dzielona przez liczbę dni kalendarzowych w danym miesiącu. A suma ta to 1500 PLN. Czyli oznacza to, że musisz przez co najmniej 15 dni mieć pod koniec dnia 3100zł. Albo 46500 przez jeden dzień.

  OdpowiedzUsuń
 6. sync to smiecie i oszusci z zamiast około 650 zł za zakupy wypłacili mi 17 zł po prostu są śmieszni nie pozostaje nic innego jak trzymanie pieniedzy w domu bo dlaczego mają obraca moimi pieniedzmi trzymanymio na ROR nie dając nic wq zamian?

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety ale to fakt, że oszukują klientów.
  Okazuje się - wbrew wcześniejszej reklamie - że za zakupy w Allegro nie będzie zwrotu.
  Za wszystkie moje zakupy dokonane we wrześniu 2013 r nie otrzymałem 5% zwrotu bo bank ma swoje własne kody i traktuje te transakcje jako ZAGRANICZNE wykluczone ze zwrotu (któryś tam paragraf regulaminu). .

  Może to PayU wprowadził te kody, nie wiem, ale jako klienta-konsumenta niewiele mnie to obchodzi.
  Obiecywali , że z zakupów na Allegro będzie zwrot , a teraz zasłaniaja się jakimiś kodami transakcji.
  Czuję się po prostu wprowadzony w błąd fałszywą informacją i kłamliwą reklamą.

  UWAŻAJCIE ! Nie dajcie się nabierać na oszukańczą reklamę, że za zakupy na Allegro dostaniecie premię w postaci 5% zwrotu ! To już nie działa !

  OdpowiedzUsuń