sobota, 25 lutego 2012

IKE w szerszym kontekście czyli jak to jest poza Idea bank?


Dziś ostatni odcinek serii artykułów o IKE. Omówiliśmy szczegółowo w trzech artykułach konto IKE tax free oferowane przez Ideę. Warto teraz zobaczyć jak układa się podobna oferta w innych bankach. Problem z IKE jest taki, że można niestety mieć tylko jedno takie konto w przeciwieństwie do lokat, których możemy mieć praktycznie nieograniczoną ilość.

Czy zatem może gdzieś indziej jest lepiej niż w Idei? Skoro za wyjście z programu są tak olbrzymie kary, że sięgają nawet horrendalnie wysokiego 98% o czym pisałem tutaj to trzeba naprawdę porządnie się zastanowić czy ma sens zakładać jakiekolwiek IKE i zacząć odkładać kasę w inny sposób. Cóż więc oferują inne banki?


Podobnie jak w przypadku lokat zajmiemy się tylko ofertami najlepszymi. Nie ma sensu wypisywanie wszystkich wariantów czy sporządzanie tabel. Spośród tego zbędnego szumu informacyjnego najlepiej zawsze zobaczyć czołówkę, tylko podium, gdyż reszta tak na dobrą sprawę się po prostu nie liczy. Tak robiliśmy dotąd z lokatami, bo tylko takie przecież warto zakładać, tak też zrobimy z IKE.

Jak się można domyśleć oferta Idei jest jednak zdecydowanie najlepsza nawet jeśli weźmiemy pod uwagę wariant podstawowy czyli ten na 5,27%. Taką samą ofertę ma Getin ale to przecież ta sama stajnia, więc nie powinno to dziwić nikogo. Królowali w lokatach królują i w IKE. Rożnica jest tylko taka, że w Idei minimalna pierwsza wpłata wynosi 100zł a w Getin nie ma takich ograniczeń.

Które banki poza parą Idea/Getin oferują najwięcej w IKE? Oto podium:
1 Idea/Getin 5,27% (minimum 100zł/brak)
2 Bank Millenium 5% (minimum 100zł)
3 mBank oraz Multibank 4,59% (brak/brak ograniczeń)
---------------------------------------
4 BGŻ 4,06% (minimum 100zł)

Nie wygląda to najlepiej. Banków które oferują IKE jest raptem zaledwie dziesięć ale patrzenie, który oferuje mniej od powyższych, jest raczej bezsensowne. Zresztą już oferta BGŻ jest nieciekawa, gdyż biorąc pod uwagę fakt, że w styczniu inflacja była na poziomie 4,4% (żywność i napoje) zakładanie konta w BGŻ przyniesie nam realną stratę.

Biorąc pod uwagę to wszystko co podałem o IKE i porównując najlepsze oferty trzeba przyznać, że IKE to raczej nie jest dobry pomysł na oszczędzanie. Jeżeli potrafisz inwestować choćby w najlepsze lokaty (a obecne choć już nie tak dobre to jednak przyniosą lepszy zysk niż najlepsze IKE), nie boisz się obligacji, wejścia na giełdę możesz zarobić znacznie więcej.

Istnieje jednak pewna grupa osób, dla której ta forma oszczędności mogłaby być dobra. Jeżeli pieniądze ci uciekają, jesteś zakupoholikiem, nie wiesz kiedy i jak pieniądze się tracą z twojego portfela, powinieneś rozważyć założenie IKE. Innymi słowy, IKE jest dobre dla osób, które potrzebują zewnętrznego czynnika, pewnego motywatora do oszczędzania, odgórnego przymusu, który pozwoli im nareszcie zacząć oszczędzać.

Zakładam jednak, że adresatami bloga są ludzie, którzy chcą aktywnie zarządzać własnymi finansami w sposób świadomy i celowy a tutaj mają nadzieję znaleźć wskazówki w co warto w danej chwili inwestować i jak to zrobić. W takim podejściu IKE się niestety nie sprawdzi.

7 komentarzy:

 1. Wyplata biezaca z konta oszczednosciowego Idea IKE taxfree jest mozliwa ale powoduje naliczenie podatku Belki. Pytam od jakiej kwoty - pewnie od calej wyplacanej. W szczegolnosci wplacam kase i potem ja wyplacam (przed osiagnieciem 60 lat) i place podatek nie jak na lokacie od naliczonych odsetek ale od calej kwoty obrotu. Lekko mnie takie konto szokuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podatek od dochodów kapitałowych może być liczony tylko od odsetek a więc nie od obrotu a od przyrostu kapitału. Jeżeli wpłacono 100000 zł a do wypłaty jest np. 130000 (to do zapłacenia jest podatek 19% z 30000 zł a więc mniej niż 6000 zł.

  OdpowiedzUsuń
 3. no ale dlaczego liczy się ten podatek belki skoro w ustawie o IKE pisze,że IKE jest zwolnione z pdof-belki i w ustawie pdof też pisze,że przychody na IKE są zwoln.z pdof-belki? co to za ściema!

  pogrążona w smutku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To działa na identycznej zasadzie jak reklama polisolokat, które także są zwolnione z podatku belki a jednak usługodawcy reklamują ją jakby podatek był odprowadzany.
   Sprawa zatem wygląda tak, że podatek nie jest odprowadzany a produkt tak naprawdę ma oprocentowanie netto, jedynie w reklamach podaje się ubruttowioną stawkę gdyż taka stawka bardziej przyciągnie klienta.
   A że przy okazji klienta się jeszcze bardziej ogołoci na opłatach za zarządzanie i opłatach administracyjnych już nie wspomnę. I nie wspominam tylko piszę o tym cały artykuł dostępny dziś tutaj
   http://polakcan.blogspot.com/2012/04/ike-ii-w-idei-obowiazkowe-opaty.html

   Usuń
  2. jeżeli chodzi o ike to jak najbardziej jest zwolnione z podatku belki. Z tym, że jeżeli pieniądze z konta Ike zostana wypłacone przed 60 rokiem życia w przypadku mężczyzn i przed 55 rokiem w przypadku kobiet wtedy podatek zostanie naliczony. Jezeli później to tego podatku nie płacimy.

   Usuń
  3. Przeczytaj jeszcze raz komentarze to dowiesz się, że piszesz trochę nie na temat. Podatku owszem nie płacisz ale oferowanego oprocentowania też nie dostaniesz nawet po 60 roku życia (mężczyźni) czy 55 (kobiety).
   Po prostu zapłacisz podatek może nie belki ale podatek od reklamy i myślę że tak go powinno się odtąd nazywać

   Usuń
 4. Ja osobiście posiada IKE w banku BPH i jestem bardzo zadowolona z oferowanych tam warunków. Naprawdę warto sprawdzić ich ofertą, jeżeli ktoś pragnie otworzyć swoje IKE. A wydaje mi się, że IKE jest dzisiaj jedynym sposobem, dzięki któremu można zapewnić sobie godną emeryturę.

  OdpowiedzUsuń