sobota, 4 lutego 2012

Lokata Finałowa – oficjalna ostatnia lokata antybelkowa


Finałowe odliczanie w Holdingu Getin dobiega końca. Wczoraj informowałem, że Getin publicznie podaje do wiadomości o wycofywaniu z oferty lokat dziennych, bo też dni bezpodatkowych szybko ubywa a feralny dzień nadchodzi wielkimi krokami. Dziś będzie o ofercie jeszcze lepszej.

Na szczęście koniec obfituje jednak w liczne promocje i ciekawe oferty. I co więcej im bliżej finału tym lepiej. Używając wczorajszego sportowego porównania można powiedzieć, że lokata magiczna piątka, która do jutra jest w ofercie to ćwierćfinał w którym padł wynik 5,84%, wczorajsza lokata last minute III to półfinał o wyniku 5,99% więc dziś pora zaprezentować lokatę finałową. I jak się nietrudno domyślić wynik musi być lepszy jak na finał przystało.


W bankach panuje niepisane prawo, które mówi, że w przypadku oddziałów stacjonarnych oprocentowanie jest nieznaczne gorsze od oddziałów online z prostej przyczyny, że w pierwszym przypadku płacimy za koszta lokalu, obsługę klienta itd. I faktycznie gdyby porównać różne banki, to tak faktycznie jest. Składając wizytę w oddziale po lokatę dostaniemy gorszą ofertę niż zakładając lokatę przez internet.

W przypadku getin mamy totalną kołomyję. Raz lepiej jest w getin online za chwilę w oddziale stacjonarnym, a chwilę później w innym klonie holdingu. Nic nie wiadomo do końca i tak właśnie jest w przypadku opisywanych trzech ostanich lokat. Paradoksalnie ćwierćfinał jest tam gdzie powinien być finał czyli w oddziale online, półfinał w oddziale stacjonarnym a finał w oddziale oddziału stacjonarnego.

Lokata finałowa oferowana jest przez Get bank. Siedziba Get banku mieści się w oddziale Getin przy czym nie ma tam wydzielonego miejsca. Żeby założyć tę lokatę, trzeba poprosić panią zatrudnioną w getin o konsultanta obsługującego Get bank. Rzeczona pani dzwoni po pracownika Get banku, który przychodzi i może nas obsłużyc.

Jaki więc wynik padł w finale, gdy już dotrzemy tam gdzie trzeba? Na pożegnanie dostaniemy 6,08% netto (=7,60%). To niestety gorszy wynik od styczniowej oferty Get banku, bo jeszcze kilka dni temu mogliśmy tam dostać 6,36%. Jest to oprocentowanie stałe i jak się można domyślić na okres 5 miesięcy. Przy czym nie jest znana data zakończenia lokaty finałowej.

Konstrukcja lokaty jest typowa dla podobnych lokat jednodniowych. Kapitalizacja skumulowana do dnia 27.03 po czym spada do 0,1% od następnego dnia. Wadą produktu jest jednak fakt, że minimum wpłaty jest 2500 co ogranicza nieco możliwości optymalizacyjne.

Mimo, że nie znamy końca trwania lokaty, warto założyć ją jak najszybciej, gdyż bank zastrzega sobie, że jest uprawniony do wycofania produktu bez podania przyczyny. Widocznie KNF który wysłał ostrzeżenie bankom jeszcze w listopadzie teraz zaczyna się niecierpliwić wciąż obecnymi na rynku lokatami bezbelkowymi.

Dziwi trochę fakt, że lokatę można założyć tylko w oddziale. Ale i tak jest lepiej bo styczniowa lokata wymagała założenia ROR a prezentowana obecnie już nie. A skoro to ostatnia tego typu oferta, to myślę, że mimo siarczystych mrozów warto się udać do oddziału i sprzedać swoją skórę.

AKTUALIZACJA: oferta ważna tylko do 10 lutego szczegóły patrz tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz