wtorek, 28 lutego 2012

Obligacje bankowe w szerszym kontekście czyli dobra alternatywa dla lokat


Poszukiwania, które ciągle kończą się fiaskiem mogą poważnie zniechęcić każdego inwestora. Nowe lokaty - nie, konto IKE - nie, fundusze - nie, obligacje skarbowe też nie. Cierpliwość czytelnika zostaje wystawiona na bardzo poważną próbę. Czy więc obligacje też mamy sobie podarować i szukać innych produktów finansowych czy też dać sobie już spokój i wrócić do lokat?

Okazuje się, że obligacje państwowe to nie jedyne obligacje. Obok nich mamy także obligacje bankowe, takie jak oferował niedawno Getin. Jak pokazałem wczoraj obligacje skarbowe są znacznie gorzej oprocentowane od lokat. Pamiętamy także, że Getin oferował stawkę porównywalną do najlepszych lokat antybelkowych, a to już jest coś, co jest godne uwagi. Jak zatem wygląda rynek obligacji bankowych?


Zanim przejdziemy do obligacji bankowych, kilka słów o obligacjach skarbowych. Opisywane wczoraj obligacje skarbowe są oprocentowane według różnych kryteriów i tak
2 letnie       mają stałe oprocentowanie
3 letnie       mają oprocentowanie zmienne według stawki WIBOR 6M
4 letnie       są indeksowane
10 letnie      są nazywane emerytalnymi

Żeby porównywać obligacje bankowe z obligacjami skarbowymi, musimy brać pod uwagę 3 letnie obligacje skarbowe, gdyż wszystkie obligacje bankowe są oprocentowane zmienną stopą, biorąc pod uwagę sześciomiesięczny WIBOR (co to takiego patrz artykuł co po belkach) a tak jest tylko w przypadku 3latek.

Obligacje skarbowe przy obliczaniu oprocentowania na dany moment biorą pod uwagę średnią arytmetyczną za okres 5 kolejnych dni roboczych (czyli sumują stawkę WIBOR za pięć kolejnych dni roboczych i dzielą tę sumę przez 5). Innymi słowy można powiedzieć, że biorą pod uwagę WIBOR 6M bez żadnych premii dodatkowych, która jest publikowana każdego dnia o godzinie 11.00

Obligacje bankowe do stawki WIBOR 6M dodają dodatkowo marżę. Innymi słowy pozwalają lepiej zarobić obligatariuszom, jak nazywa się klientów kupujących obligacje. Getin jak pamiętamy do stawki WIBOR dodał 3,5%. Jak kształtują się stawki w innych bankach można zobaczyć w poniższej tabeli.
Źródło: bankier.pl


Jak widać nie jest tak źle. Wczoraj powiedzieliśmy, że obligacje skarbowe przegrywają z najlepszymi lokatami. Dziś widzimy, że obligacje bankowe dorównują najlepszym promocyjnym lokatom. Mamy więc nareszcie coś godnego uwagi czego tak długo szukaliśmy.

Jeżeli dodamy do tego fakt, że najlepsze lokaty możemy zakładać z reguły tylko jednorazowo na krótki okres czasu i co więcej najczęściej za każdym razem w nowym banku jako nowi klienci, porównanie z obligacjami bankowymi wypadnie na korzyść tych drugich. Nie musimy już zakładać nowego konta tylko po to, by skorzystać z promocyjnej lokaty. Mamy obligacje na dłuższy okres i basta.

Co więcej odsetki też mamy co pół roku. W IKE nie mamy odsetek, w funduszach nie mamy odsetek, w polisie nie mamy odsetek. W gruncie rzeczy do końca trwania umowy nie mamy praktycznie nic.

Mamy więc już coś na wędce, i jest to dość smaczna ryba. Jutro zarzucimy ją jeszcze raz bo może w morzu finansowym są większe, żeby nie rzec grube ryby? 

Ciąg dalszy: Obligacje z dwucyfrowym zyskiem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz