wtorek, 7 lutego 2012

Lokata Tax Free na 78,87% jeszcze żywa pośród dogorywających lokat


Wokół nas istne pogorzelisko lokat. Do niedawna sztandarowe produkty znikają z rynku jeden po drugim jak dzielni wojacy na prawdziwej bitwie. Nie ma już ich w Eurobanku, Raffeisen, Millenium, Kredyt banku oraz BPH i niestety już ich tam nie będzie.

Od wczoraj nie ma ich także w największym ich dawcą czyli Getin. Zarówno oddział internetowy jak i stacjonarny a co za tym idzie ich duplikator czyli Open online zakończyły swój nieustanny festiwal lokat jednodniowych. W ofercie mają już tylko lokaty z kapitalizacją na koniec okresu.

O dziwo pochodząca z tej samej stajni Idea wciąż jeszcze ma w swojej ofercie lokaty i to powyżej 6%, które osobiście uważam za lokatowe Stop Loss. Nie ukrywam, że Idea to jeden z moich ulubionych banków i potwierdza to do samego końca. Cóż więc jeszcze mają i jak to wydłużyć?


Została tam jeszcze tytułowa lokata Tax Free czyli jak sama nazwa wskazuje wolna od podatku, o której dotąd nie pisałem. Mamy tutaj do dyspozycji aż 5 różnych możliwości, które aktualne będą tylko do jutra czyli do 8 lutego. Jakie to lokaty wypisuję poniżej:

Na 5 miesięcy – na 6% (maksymalna kwota - 3000)
Na 6 miesięcy – na 6% (maksymalna kwota - 2500)
Na 9 miesięcy – na 6% (maksymalna kwota - 1500)
Na 12 miesięcy – na 6,05% (maksymalna kwota – 1300)
Na 15 miesięcy – na 6,05% (maksymalna kwota – 1000)

Wszystkie mają jako minimum 1000zł. Ostatni wariant nie ma już możliwości dobierania kwoty gdyż konieczność skapitalizowania odsetek przed dniem 28 marca wymusza obniżenie kwoty maksymalnej. Dlatego jeśli ktoś zdecyduje się wpłacić kwotę większą, będzie automatycznie płacić podatek Belki gdyż dzienny zysk przekroczy próg 2,49zł co zupełnie mija się z celem.

Standardowo tak jak to było dotąd z wszystkimi lokatami w Idei, po złożeniu wniosku mamy 14 dni na wpłacenie środków. Dlatego polecam zamówić wszystkie jutro, gdyż wydłuży to o jeden dzień możliwość wpłaty. Ostateczny termin przypadnie na 22 lutego.

Nie opłacenie wniosku nie skutkuje żadnymi konsekwencjami dlatego możemy spokojnie zamówić tyle lokat ile chcemy. Ciekawostką jest fakt, że w ostatnim przypadku oprocentowanie zostanie podniesione aż do 78,87% co widać na poniższej tabeli.

Gdyby lokaty były tak ładnie oprocentowane nie trzeba by w nic inwestować. Takiej stawki nie było nawet w latach 90tych, kiedy szalała inflacja i panowała dewaluacja złotego a za wszystko płaciło się w milionach. Niestety, tak duża stawka oznacza, że przez 14 miesięcy będziemy mieć oprocentowanie zmniejszone tylko do 0,1% tak by suma summarum mieć w efekcie 6,05%

Warto skorzystać z tabeli aby obliczyć sobie optymalną kwotę wpłaty. O wzorach i matematyce finansowej będę pisał jutro. Na szczęście zadeklarowana kwota na wniosku nie musi być identyczna z faktycznie przesłaną na lokatę więc można sobie będzie wszystko dokładnie obliczyć aż do 22 lutego i zrobić tego dnia przelew rano i cieszyć się z omijania podatku Belki aż do maja 2013.

Dobrze, że są jeszcze banki, które mają naprawdę ciekawe oferty.

UWAGA: W tym samym banku jest także opisywana wielokrotnie lokata z kuponem III na 6,48% która jest aktualna jeszcze aż do piątku 10 lutego, a wpłata do 24 lutego. Szczegóły zaczynają się tutaj a rozwijane są tutaj i w kolejnych postach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz