sobota, 11 lutego 2012

Obligacje bankowe Getin serii PP-I na 8,67%


Niedawno pisałem o ofercie obligacji bankowych w Getin. Oferta wydaje się być godna uwagi w świetle wygasania antybelek. Zresztą podobno sam bank oferuje swoim klientom zerwanie lokat bez utraty odsetek. Oferta jest na pewno ciekawsza od nowych obligacji państwowych, które zostały opublikowane 1 lutego.

Jak więc nabyć takie obligacje? Obligacje są do nabycia w oddziale Getin. Niestety wizyta w oddziale dużo nie przyniosła. Owszem mają tam małe ulotki na ten temat, ale o szczegółach dużo nie wiedzą. Pracownicy dzwonią zatem do centrali i pytają o szczegóły bo też ulotka wiele nie mówi. Jakie to więc szczegóły?


Przede wszystkim chciałbym poinformować, że osoby które są zdecydowane na zakup obligacji warto najpierw zadzwonić na infolinie 197 97 i po prostu umówić spotkanie. Będziemy wówczas przyjęci bez kolejki i w banku będzie już nas oczekiwać osoba przeszkolona w tym zakresie.

Przejdźmy jednak do samych obligacji. Oto krótkie przypomnienie najważniejszych parametrów:
Oprocentowanie: WIBOR + 3,75 p.p.
Wypłata odsetek: 6 miesięcy
Okres wykupu: 6 lat
Cena emisji: 1000zł
Minimalny zapis: 25000zł

Punkt pierwszy został bardzo szczegółowo omówiony w artykule Co po belkach. Okres wykupu czyli czas trwania jest dość długi, ale wypłata odsetek co pół roku wydaje się być atrakcyjna oznacza bowiem możliwość reinwestowania odsetek.

Dla wielu ludzi minimalny próg wynoszący 25000 (czyli 25 sztuk) może się wydawać dość wysoki. Warto zatem nadmienić. że poprzedniej turze obligacji emitowanej w październiku poprzedniego roku cena emisyjna przypadająca na jednego obligatariusza wynosiła 200 000 a to już z pewnością jest próg zaporowy. Dla rozróżnienia w obecnej edycji zastosowano skrót PP-I oznaczający Pierwszy Publiczny Program emisji obligacji.

Kolejne ważne informacje to:
Termin subskrypcji: do 15.02.2012
Termin przydziału: 25.01 - 23.02.2012

To dla mnie dość denerwujące punkty niestety nie do uniknięcia w produktach typu fundusze, obligacje, ubezpieczenie na życie itd. Wymagają zdecydowanie osobnego wpisu i taki będzie niebawem. Krótko mówiąc im później się zapiszemy tym lepiej, gdyż w okresie między subskrypcją a rozpoczęciem okresu trwania obligacji zamrażamy środki, które mogłyby zarabiać.

Można sobie zadać pytanie czy warto czekać do końca okresu subskrypcji istnieje bowiem ograniczona pula, która może się wyczerpać. Nie sądzę jednak żeby tak się stało gdyż do dyspozycji jest dwieście tysięcy sztuk obligacji co oznacza że razem bank zakłada zebranie 200 milionów. Dla bezpieczeństwa umówiłem jednak spotkanie na ostatni dzień trwania zapisów. Do tego dnia niech pieniądze pracują na koncie.

Do obligacji zostaje otwarty rachunek maklerski w domu maklerskim NOBLE Securities S.A. Z siedzibą w Krakowie. Jak mnie poinformowano będziemy mieć do niego dostęp popzez internet będziemy więc mogli nadzorować. 
 
Ostatni punkt jest na plus. W przypadku Zysku bez ryzyka o którym pisałem już kilkakrotnie nie mamy żadnej możliwości podglądu co do wartości naszego portfela. Jedyne co możemy zrobić to zadzwonić na infolinie i pytać na ile są wycenione nasze środki pieniężne, lub złożyć wizytę w oddziale i zapytać ile mamy pieniędzy na dany dzień. Jest to na pewno bardzo niewygodne z punktu widzenia inwestora.

2 komentarze:

 1. witam,
  czy w trakcie wizyty w banku dowiadywales sie czy jest mozliwosc wczesniejszego "odsprzedania" tych obligacji? Tez o nich mysle ale na minus dziala brak zabezpieczenia i fakt, ze sa sa to obligacje podporzadkowane.

  Pozdrowienia,

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście, na chwilę obecną nie ale emitent czyni starania w celu rejestracji w KWDP a po niej wystąpi z wnioskiem do GPW o wprowadzenie Obligacji do ASO czyli innymi słowy na rynek Catalyst. Szczegóły można znaleźć w projekcie emisyjnym w części IV - 6 Dopuszczenie papierów do obrotu.
  Sam rozważam odsprzedaż w trakcie trwania, wszystko będzie zależne od prowizji w domu maklerskim i kilku innych czynnikach o których będę pisał w jednym z przyszłych postów
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń