środa, 27 czerwca 2012

Ranking najbogatszych spółek giełdowych


Po zaprezentowaniu rankingu banków czas na ranking spółek giełdowych, które po pierwszym kwartale tego roku mają najwyższe zasoby gotówkowe. Niedawno pisałem, że banki coraz niechętniej dzielą się z nami swoimi zyskami oferując coraz mniej oprocentowane lokaty więc warto zainteresować się spółkami które są bardziej skłonne na podział choćby z racji wypłacania dywidendy.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się oczywiście zakup obligacji korporacyjnych i czerpanie zysków z kuponów odsetkowych. Niestety nie znajdziemy tak łatwo takich obligacji na rynku pierwotnym. Magnaci oferują je zwykle w wielkich pakietach dla przedsiębiorców hurtowych działających na platformie Bond Spot. A na tym rynku minimalny obrót to 100 tys o czym pisałem tutaj.

Inwestor prywatny wybiera zatem najczęściej spółki, które płacą dywidendy od akcji. Absolutny lider rankingu prezentowanego dziś rankingu KGHM posiadający ponad 7,5 mld gotówki z czego aż ponad 5,5 mld to wolne środki zaproponował aż 17 zł na akcję.

Spójrzmy zatem na ranking spółek, które mają kasy jak lodu.Jeżeli chodzi o podium to KGHM zamierza przeznaczyć na dywidendy aż 3,4 mld. Drugi PGE 2,5 mld a zamykający podium JSW zaledwie 631,7 mln. Warto zatem rozważyć zakup akcji tych właśnie spółek.
Warto tutaj nadmienić, że przy analizie fundamentalnej nie powinniśmy brać pod uwagę stanu kasy, którą widzimy po lewej stronie w powyższej tabeli ale przede wszystkim odjąć od niej dług odsetkowy  by otrzymać kwotę jaką dana spółka faktycznie dysponuje. W ten sposób otrzymujemy prawą kolumnę oznaczoną jako nadpłynność:

Nadpłynność = Stan gotówki - dług odsetkowy (czyli obligacje, pożyczki, kredyty, leasingi)

Teraz dopiero możemy dokładniej ocenić jak spólka przygotowana jest na ciężkie czasy o których mówią Grecy, Hiszpanie czy Włochy.

Patrząc na zestawienie pewnym zaskoczeniem może być obecność Budimex z tej racji, że branża budowlana przeżywa obecnie mocny kryzys z płynnością. Wystarczy przypomnieć artykuły o Budostal-5 oraz DSS a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Synthos to spółka z branży chemicznej, która w marcu zastąpiła znany nam Getin bank w WIG20 o czym pisałem tutaj. O Towarzystwie Ubezpieczeń Europa pisałem już wielokrotnie gdyż z usług tej firmy banki korzystają garściami. Oni oferowali między innymi opisywane na niniejszym blogu produkty Gold Tracker czy Czas na Złoto.

Po prezentacji obu rankingów bankowego oraz spółek wydawać by się mogło, że mimo szalejącego kryzysu na świecie u nas jest inaczej. Nic bardziej mylącego wczorajszy lider PKO odnotował spadek o 3,69 mld a dzisiejszy lider KGHM aż o 5,58 mld zł.


Jakby na ironię losu wiceliderzy odnotowali wzrost swoich zasobów majątkowych. Wczorajszy Pekao wzbogacił się w pierwszym kwartale tego roku o 2,17 mld zł a dzisiejszy PGE o 1,21 mld zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz