piątek, 15 czerwca 2012

Alior Sync - wiele hałasu o nic


Wczorajsze wpisy jakie pojawiły się na moim blogu a przede wszystkim pytanie O której godzinie rusza Alior Sync mówi wprost o zainteresowaniu jakie wzbudziła premiera nowego banku. Już jest. Od wczoraj faktycznie możemy zobaczyć wirtualnie oddział tak jakbyśmy byli w środku.

Bardzo mi się podoba wybór metody kontaktu. Na stronie głównej mamy w prawym dolnym rogu mamy do dyspozycji opcję Wejdź do oddziału. Po jej kliknięciu mamy do wyboru trzy sposoby komunikacji: rozmowę wideo, rozmowę audio oraz chat. 

To jest na pewno nowum. Każdy z nas  jest inny jedni wolą porozmawiać w cztery oczy inni lubią rozmowy telefoniczne, ale też niemałe grono woli po prostu pełną anonimowość i wystarcza im w zupełności zwykły chat. I trudno się temu dziwić trwa to co prawda dłużej ale w przypadku chatu zasadniczą treść mamy stale przed oczami.


Istotna nowość: wybór metody kontaktu

Ale wrażenia to tylko wrażenia, nie powinny przyćmić konkretów. Wczoraj podałem dwa istotne punkty dziś dalszy ich ciąg:

3 Konto oszczędnościowe tylko na 4,35%
Totalna porażka. I to bez dwóch zdań. Niedawno napisałem krytyczny artykuł o Optimie, która w taki sposób skonstruowała swoje konto, żeby starzy wyjadacze dostali tylko 5,8% a tylko nowych obdarowała godnym uwagi 6,50%. Opisałem to szczegółowo w artykule Ciemne stron Optimy

Na niniejszym blogu przyjęliśmy zasadę, że minimum czy to dla lokat czy też kont to 6%. Poniżej tej stawki na pewno trzymać pieniędzy nie warto. Tymczasem Alior Sync oferuje identyczną stawkę jaką oferuje zwykły, stacjonarny Alior. Tam mamy możliwość założenia dwu kont każde oprocentowane na 4,35% co jest bardzo kiepską ofertą.

Fatalne wrażenie pogarsza dodatkowo fakt konieczności ponoszenia opłat. Tylko pierwszy przelew jest darmowy ale następne są już niestety płatne: 
 • na rachunek własny- 1 zł
 • w ramach banku - 2 zł
 • do obcego banku - 2 zł

To powoduje, że oferta robi się bardzo nieciekawa. W Eurobanku dla przykładu ilość przelewów darmowych jest nieograniczona więc optymalizacja oszczędności z czekaniem z opłatami za gaz, prąd czy internet do ostatniego dnia jest jak najbardziej uzasadniona. Tutaj jakiekolwiek kombinacje są jak widać karane.

4 Lokata na 6,50%
O tym pisałem już wczoraj. Teraz czas na szczegóły a te są bardzo rozczarowujące. Spójrzmy na poniższą tabelę:

Kolejna totalna porażka. O lokatach miesięcznej, kwartalnej oraz rocznej nie ma co mówić a lokata półroczna jest... zagwiazdkowana. Dlaczego? Bo ta lokata ma ograniczenie do zaledwie 5.000 zł!

Śmiać się czy płakać? Tyle hałasu o nic. Meritum może też ma ograniczenie swojej sztandarowej lokaty do kwoty 5.000 zgoda. Ale oferuje przynajmniej 8,5% i tutaj można się zgodzić że jakoś jest to uzasadnione. Powyżej tej kwoty ma oprocentowanie w wysokości 7% a więc i tak lepiej. Szczegóły tej lokaty tutaj.


5 Konto osobiste na 0,10%
Następna porażka. Dla przykładu konto ror w Eurobanku oferuje dla każdego 3,50%. A więc jest 35 razy lepsze. Koniec kropka.

Rzecz którą należy prosto i otwarcie nazwać skandalem to... płatna usługa używania wpłatomatu i to od każdej transakcji! I to w wysokości aż 0,5% kwoty a minimum 3 zł. Czyli jeżeli wpłacimy na konto 1000 zł bank pobierze od nas aż 5 zł. Tylko ten jeden szczegół dyskwalifikuje to konto na starcie.

Używałem wpłatomatu bardzo często w Polbanku i nigdy nie została za to pobierana żadna opłata. Używam tego rzadko w Eurobanku i też nigdy nie jest za to pobierana opłata. Więc pobieranie jakiejkolwiek opłaty za coś co jest normą pachnie bardzo niemiło.

I czym tu się cieszyć? Wszystko jest ładne, śliczne wręcz, ale podszyte jest bardzo nieciekawymi zagrywkami. A na pewno wszystko ma swój lepszy odpowiednik w innym banku

A miało być tak pięknie.

21 komentarzy:

 1. "...płatna usługa używania wpłatomatu i to od każdej transakcji! I to w wysokości aż 0,5% kwoty a minimum 3 zł. Czyli jeżeli wpłacimy na konto 100 zł bank pobierze od nas aż 5 zł.".

  Upierałbym się że bank pobierze tylko 3zł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 złote to minimum. Każda kwota powyżej 60 zł będzie miała większą opłatę bo akurat 5% z 60 daje owe 3 złote.

   Usuń
  2. kolega wyżej ma rację, bank pobierze 3 zł, bo prowizja to nie 5%, a 0,5%.
   Ale już niejednokrotnie na tym blogu autor miał problemy z liczeniem.

   Usuń
  3. Zgadza się. Błąd polcana bierze się stąd, że płaci często kartą kredytową, która oferuje cashback w wysokości 5% i wszystko przelicza według tego kursu.
   Jak widać nawyki bywają bardzo szkodliwe. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
   Należy jednak pamiętać, że 3 złote to minimum ale przy wyższych kwotach będzie to kwota wyższa. Ściślej powyżej 600 zł.

   Usuń
  4. A która to kredytówka daje 5% cashbacku?

   Usuń
  5. W BGŻ. Pisałem o tym wielokrotnie na obu blogach. Ostatnio zwraca nawet 10% na niektóre artykuły o czym informowałem w artykule
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/06/oferta-az-10-w-bgz.html

   Usuń
 2. Potwierdzam. Mocno rozczarowany jestem debiutem tego banku. Liczylem na duże promocje. A tu totalna kpina z klientów.
  Pozdrawiam.
  Jerzy

  OdpowiedzUsuń
 3. "...płatna usługa używania wpłatomatu i to od każdej transakcji! I to w wysokości aż 0,5% kwoty a minimum 3 zł. Czyli jeżeli wpłacimy na konto 100 zł bank pobierze od nas aż 5 zł..."

  - chyba 3zł a nie 5zł? :) Ale to i tak przegięcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 0,5% od kwoty 100 zł daje 5 zł. I tyle najprawdopodobniej bank pobierze.
   Jeżeli wpłacimy 50 zł to wówczas 0,5% tej kwoty wynosi 2,50 ale bank zastrzega sobie MINIMUM 3 zł więc zapłacimy powyżej 0,5%

   Usuń
 4. Gdzie ten Meritum ma lokatę na 7%, bo nie widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kliknij w link który znajduje się w powyższym artykule w słowie TUTAJ.
   Wszystkie linki do innych artykułów można rozpoznać po niebieskim kolorze.
   Tam są szczegóły oferty rozpisane dokładnie w zależności od deponowanych kwot.

   Usuń
  2. Ok, ale to ciągle jest ta sama lokata dla nowych klientów. To już lepsze 9% w neoBanku dla 10k PLN.

   Usuń
 5. chciałbym zwrócić uwagę na poważną nieścisłość - przelewy są płatne tylko w przypadku gdy robimy je przez telefon lub wirtualny oddział. Normalne przelewy internetowe są darmowe. Tak wynika z oficjalnej strony Aliora, nie wiem skąd autor wziął te 1/2zł za przelew...
  http://www.sync.pl/produkt/Konto+osobiste

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor ma na myśli konto oszczędnościowe a nie osobiste. Informacje o tym znajdziecie tutaj
   http://www.sync.pl/produkt/KontoOszczednosciowe

   Usuń
  2. Rzeczywiście, w oszczędnościowym już tak jest, nie pomyślałem o tym.
   Szczerze mówiąc uważam, że nie ma tragedii. Niewiele banków ma darmowe wypłaty z konta oszczędnościowego i zazwyczaj im wyższe oprocentowanie konta tym wyższe są opłaty za kolejny przelew (dbNet, który daje 8,1% liczy sobie za każdy kolejny przelew 10zł!!)
   Tak naprawdę to nie sądzę, żeby kiedykolwiek zaistniał bank, który by mnie przekonał do korzystania wyłącznie z jego usług. Np teraz mam 4 konta:
   - ING ze względu na dużą sieć wpłatomatów
   - Millenium Dobre Konto ze względu na 3% cashback
   - Citi za 10% zniżki na komunikację miejską
   - dbNet za 8,1% na koncie oszczędnościowym

   i być może zdecyduję się na Aliora ze względu na darmowe 100zł i zniżkę na internetowe zakupy. Z każdego banku trzeba po prostu wybrać jego największy atut :)

   Usuń
  3. I pewnie niezaistnieje, Dlatego jesteśmy zmuszeni do posiadania kilku kont w kilku bankach. Jeżeli masz tylko 4 konta w 4 bankach to założenie piątego raczej problemem nie jest.
   Ale możesz mi wierzyć, że przy 10 kontach, gdzie niemal w każdym jest konieczność spełnienia warunków by skorzystać z promocji, będziesz rozważać sens założenia jedenastego. A ofertę taka jak Alior Sync przypuszczalnie będziesz omijać szerokim łukiem.
   A na marginesie zabrakło w twoim zestawie
   - BGŻ za premię przelewów od pracodawcy 1%
   Celowo czy zapomniałeś o nim?

   Usuń
 6. A jak można uzyskać te 100zł, jak zalogowałem się w tym konkursie to mam 50zł to czy taką kwotę mogę już odebrać, czy muszę założyć konto i wtedy mam 100zł, jak to jest? Poz założeniu konta ile mam czasu na zrezygnowanie z niego i jak tego dokonać. Próbował już ktoś?

  OdpowiedzUsuń
 7. Przy logowaniu do Alior Sync, po "zapomniałem hasła" pojawi się fajny tekst captcha:
  "zweryfikuj czy jesteś człowiekiem"
  :)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie tylko, że napisałeś same wady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynika to z tego, że premiera miała być odpowiedzią na Optimę. Jak było każdy widział. Stąd taki efekt.
   Zalety są w innych artykułach bo tych też można się doszukać.

   Usuń
 9. moze mi ktos pomoc ? mam alior sync i zapomniałam hasła, gdzie jest niby button ' zapmniałeś hasła ? ' nigdzie go nie ma. a w pomocy nic o tym jak go odzyskać . aaaaa :/

  OdpowiedzUsuń