sobota, 23 czerwca 2012

Atrakcyjne konta pełne dziwów które pozwalają zarobić


Oglądanie rankingu kont publikowanego choćby tutaj nie daje dużo wiadomości na temat ich możliwości. Z rankingu dowiemy się jedynie o tym, które konto oferuje najwięcej i raczej nic poza tym. Sugerując się takim podejściem można odnieść wrażenie, że konto to zwykła nuda inwestorska niegodna uwagi.

Tymczasem ostatnimi czasy w kontach zaczęło się dużo dziać wraz z ich kombinacjami z kartami płatniczymi. Arkusz kalkulacyjny do notowania wpływów i zysków przestaje już powoli wystarczać. Potrzebny staje się graficzny wykres płatności, które należy wykonać, żeby obejść wszystkie tricki.

Posiadanie 5 kont jeszcze da się objąć pamięciowo. Przy większej ilości zaczyna to być jednak kłopotliwe. Niestety, jeżeli chcemy w jednym banku mieć najwyższy ror, w drugim być premiowany za wpłaty od pracodawcy, w trzecim mieć najwyżej oprocentowane konto, w czwartym liczyć na bonus po spełnieniu warunków, w piątym mieć najwyższy cashback... to trzeba już zacząć planować własny cashflow.


W czerwcu liczba posiadanych przeze mnie kont bankowych przekroczyła dziesiątkę. I przyznam, że pamięciowo ogarnąć tego już się nie da. Trzeba było wykonać wykres całego cashflow gdyż większość banków wymaga określonej wpłaty a inne określonej ilości płatności kartą.

Zadbaj o odpowiedni cashflow Źródło: mBank

Dla uporządkowania gąszczu atrakcyjnych kont, podaję niżej uproszczoną listę kont, które warto dziś posiadać.

BGŻ - premia za pensje
To początek cashflow dla nowych środków. Wykonuje się samo, gdyż o wpływy dba pracodawca. Niemniej jednak, należy pamiętać o dokonaniu 3 płatności kartą debetową gdyż dopiero one upoważniają do otrzymania premii za wypłatę.

Eurobank - najlepszy ror na rynku
Pierwszy cashflow płynie do Eurobanku. Wymagany przelew to zaledwie 1000 zł ale to też wykonuje się automatycznie. Powód? To przecież tutaj pieniądze opłaca się trzymać na ror, gdyż tutaj będą najwyżej oprocentowane. A co ważniejsze ilość przelewów między 15 kontami, które można było założyć jeszcze w roku ubiegłym jest darmowa i nieograniczona. Pozwala to maksymalizację zysku opłat.
Należy jednak pamiętać o 3 płatnościach kartą wymaganych do zwolnienia z opłata za konto.

Millennium - najlepszy cashback
W dalszej kolejności cashflow płynie do Millenium. Tutaj także wymagany przelew to zaledwie 1000 zł. I to też wykonuje się automatycznie gdyż zasilać konto trzeba, żeby robić zakupy kartą, która zwraca 3% transakcji.
Wymagana płatność - jedna ale o tym nie trzeba pamiętać. Przecież kartą płaci się cały czas.
Dodatkowym atutem konta ror opisanego w tym miejscu, jest możliwość założenia konta oszczędnościowego na 7% o czym pisałem tutaj.

Polbank - najlepsza karta kredytowa
W następnej kolejności należy spłacić kartę kredytową. Kary za każdy dzień zwłoki powodują, że ten punkt musi być zaznaczony na czerwono a dzień płatności to obowiązkowy alarm na komórce.

BPH - premia 300 zł
Żeby skorzystać z premii o której pisałem tutaj musimy zadbać o to by w każdym miesiącu zostało zaksięgowane 7500 zł. Zapomnienie o tym powoduje całkowitą utratę premii. Szczegóły w podanym linku.
Należy pamiętać także o dokonaniu 3 płatnościach kartą

Deutsche bank - najlepsze konto oszczędnościowe
Należy pamiętać o tym, że najlepsze konto oszczędnościowe ma ograniczenie do 10.000 zł. Powyżej tej kwoty atrakcyjne oprocentowanie 8,10% spada aż do 4,09% dlatego należy pamiętać o zasadach optymalizacyjnych, które opisałem tutaj.

Alior Sync - premia za wejście
O tym co trzeba zrobić by otrzymać pierwsze 50 zł opisałem wczoraj. Niestety konieczne jest założenie kolejnego konta. Ale żeby dostać drugie 50 zł należy wykonać kolejne 3 płatności kolejną kartą.

Meritum - premia za wejście
Meritum też wymaga spełnienia kilku warunków, żeby premia była przyznana. Ale są one dość łagodne. Należy jednak o nich pamiętać bo przy nawale innych obowiązków łatwo ją przeoczyć. O tym koncie pisałem tutaj.

mBank - bardzo ciekawe konto
Najnowszym kontem które założyłem jest eKonto. W tym tygodniu zaintrygowało mnie konto o nazwie mSaver, który opisuję dziś na sąsiednim blogu w tym miejscu. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo ciekawie, rozmowa z infolinią wiele nie wyjaśniła a wiadomo, że doświadczenie jest najlepszym doradcą więc warto to przetestować.

Powyższe konta są kontami, które trzeba aktywnie obsługiwać i planować zarówno odpowiedni cashflow jak i płatności kartami w terminie pamiętając o tym, który bank działa według miesiąca kalendarzowego a który według miesiąca bankowego (np. w BGŻ oraz ING nowy miesiąc zaczyna się 28 każdego miesiąca).

Na szczęście nie musimy pamiętać o bankach w których mamy konto maklerskie, oraz lokaty podpięte do konta technicznego. Wówczas bowiem zamiast zabawy w oszczędzanie zaczęłaby się zabawa w księgowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz