czwartek, 28 czerwca 2012

Lokaty prestiżowy VIP oraz nowe obligacje w Getin


We wczorajszym artykule obok rankingu najbogatszych spółek, podałem także informacje które spółki osiągnęły największe straty (liderzy - PKO oraz KGHM) a które zyski (wiceliderzy - Pekao oraz PGE). Gdyby dołożyć do tej listy opisywany dziś Getin, znalazłby się on w grupie która odnotowała straty. Za pierwszy kwartał Getin stracił aż 2,68 mld zł.

Mimo tych strat bank ten dwoi się i troi w swoich ofertach, bo jak widać Getin potrzebuje pieniędzy. Zgarnia je garściami na prawo i lewo. Wymyśla różne produkty typu Bezpieczny zysk, Gold tracker, Better Future, IKE które można poznać klikając w ich nazwy gdyż każdy prezentowałem tutaj szczegółowo. A przecież ma ich o wiele więcej.

Zgarnięte pieniądze trafiają niczym do czarnej dziury.  A oferta dalej goni ofertę wystarczy zajrzeć na moje wpisy na Finanse po godzinach. Ostatnia lokata na wyścigi w Getin o których pisałem trzy dni temu tutaj trwała tyle ile powinna czyli według odliczania kto pierwszy ten lepszy. Po wyzerowaniu licznika koniec. Potem dzień przerwy dla nabrania sił i znów nowa oferta.

No więc mamy nową lokatę dumnie nazwaną prestiżową. Trzeba tutaj jednak powiedzieć od razu bez żadnych ogródek, że tym razem nazwa jest uzasadniona. Nazwy do tej pory były czymś co nie miało kompletnie żadnego znaczenia. Czy perfekt czy super, lemoniadowa czy czekoladowa ważne były zawsze procenty i okres trwania.

Tym razem oczywiście też spojrzymy na procenty i okres trwania ale wyjątkowo lokata prestiżowa posiada zaporową kwotą wejściową. Wynosi ona aż... 50 000 zł. To nie jest pomyłka. Getin naprawdę tym razem nieco przesadził z wymaganiami na najzwyklejszą w świecie lokatę i zażądał właśnie tyle.

Lokata za 50 tys złotych! Żródło Getin


Oprocentowanie lokaty nie jest jakoś porażające. Wynosi tyle samo ile na ostatnio oferowanej lokacie perfekt czyli raptem 6,40% opisywanej w zeszłym tygodniu tutaj. Wówczas warunkiem jej założenia było posiadanie nowych środków w banku. Teraz warunek jest o wiele ostrzejszy.


To bardzo dużo a przecież to bodaj najbardziej aktywny bank w Polsce. Oferta lokat jest na pewno najbardziej różnorodna, oferta obligacji praktycznie też, niedawno dokonano fuzji z Get bankiem. A mimo to Getin wyrzucono w marcu z WIG20 o czym pisałem tutaj.

Ponieważ pieniędzy potrzeba na gwałt u bliźniaka znalazła się lokata VIP, która też wymaga aż 50.000 tylko po to, żeby zaoferować w zamian zaledwie 6,40% przez okres 4 miesięcy. Jak zwykle w Open zabawnie zachęca się klienta: Z myślą o zamożnych klientach postanowiliśmy stworzyć lokatę VIP.

Very Important Person musi się czuć urażony tak niską wyceną Źródło: Open

Bardzo Ważna Osobistość może się jednak poczuć urażona, ze została tak nisko wyceniona. Nie ma co ukrywać 50 tysięcy to przecież zwykła stawka za praktycznie każde obligacje korporacyjne w ofercie prywatnej za minimum 10% a nie zaledwie 6,40%.

Z drugiej strony do końca czerwca mamy w ofercie przecież mLokatę w mBanku o której pisałem wczoraj. Dostaniemy tam więcej bo 6,50% i to za pięciokrotnie mniejszą stawkę czyli za 10.000 zł

Oferta lokaty prestiżowej w Getin reklamowano jako trwającą tylko jeden dzień, ale jak zwykle przedłużono ją do końca czerwca. Wydaje mi się jednak że za taką kwotę musieliby przynajmniej zaoferować 9% żeby można było rozważać opłacalność takiej inwestycji.

Obligacje Getin
Ciekawsza może być oferta obligacji, która ukaże się niebawem. Jak informowałem niedawno tutaj prospekt emisyjny został anulowany po fuzji z Get bankiem. Ale do KNF został złożony kolejny wniosek o nowy prospekt emisyjny. Jeśli zostanie zatwierdzony Getin będzie mógł wyemitować obligacje na kolejne 500 mln zł. 

Warto tutaj odnotować jedną rzecz. Do niedawna ceny obligacji Getin sięgały powyżej 102 proc. więc warto je było sprzedawać na rynku Catalyst. Ale skoro bank zamierza wyemitować nowe obligacje ceny obligacji zaczynają spadać. Dlaczego? Bo nowi nabywcy wolą kupić nowe emisje niż przepłacać na rynku wtórnym.

W efekcie w chwili obecnej obligacje Getin serii pierwszej są sprzedawane już tylko za 99,50 proc. Wolumen sprzedaży w dniu wczorajszym wynosił 175 sztuk. Natomiast trzecia seria nieco mniej atrakcyjna, wyceniana jest na zaledwie 99,30 proc wartości nominalnej. Ale wolumen wyniósł zero czyli nie handlowano tymi papierami.

Jak widać praca w tym banku wre ale zdecydowana większość oferty jest  do odsiewu. Z wczorajszą lokatą prestiżową oraz VIP zdecydowanie przesadzono ale obligacje są jeszcze na pewno są godne uwagi.

Pytanie jednak jakie będzie wymagane minimum. Pierwsze cztery emisje wymagały zaledwie 25 tys ale ostatnia piąta emisja została wyceniona już na milion złotych. Na ile wyceniona zostanie szóstka dowiemy się już niebawem.

Oferta lokat prestiż oraz VIP przedłużono do 1 lipca 2012.

Oferta lokat prestiż oraz VIP odnowiono po kilku dniach. Czas trwania do 11 lipca 2012.

Kolejne odnowienie obu lokat trwa do 2 sierpnia.

2 komentarze:

 1. "Very Important Person musi się czuć urażony tak niską wyceną..."

  Co to za dyskryminacja Kobiet VIPów? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabawny jest fakt, że w zasadzie powinno być 'musi czuć się urażona' gdyż Very Important Person oznacza Bardzo Ważną Osobistość.

   Usuń