wtorek, 12 czerwca 2012

Obligacje Getin seria PP-vi - zaskakujące fakty


Na czerwiec spodziewana była kolejna szósta seria obligacji Getin PP-vi. Przypomnę, że poprzednia piątka ukazała się w maju, czwórka w kwietniu, trójka w marcu, a dwójka z jedynką w lutym. W styczniu sporządzono prospekt emisyjny. Czy ktokolwiek wątpił, że czas na kolejną edycję? Wiadomo już czego się spodziewać.

Obligacjom Getin przyglądamy się od początku ich emisji czyli od artykułu seria PP-i na 8,67%. Komentowałem dotąd wszystkie emisje, redukcje serii oraz prospekt emisyjny. Lektura tych artykułów ujawnia ciekawe właściwości obligacji, których nie ma nawet w żadnych podręcznikach. Dziś dalsze szczegóły

Po wielokrotnej analizie obligacji korporacyjnych widzimy, że ich średnie oprocentowanie wynosi ponad 10%. W takim układzie obligacje Getin nie wyglądają już na tak atrakcyjne jak wyglądały na początku. Mimo to ich popularność bije rekordy i dotyczyło to jak dotąd wszystkich pięciu emisji.

Wyjaśnimy sobie zatem co z tą szóstą emisją. Obligacje Getin doczekały się jak dotąd 5 emisji i każda z nich została tutaj szczegółowo omówiona. Pierwsze cztery były praktycznie dla każdego gdyż próg wejścia wynosił zaledwie 25 tys ale ostatnia seria miała już minimalny próg w wysokości miliona złotych o czym mówiłem tutaj. Wszyscy zadawali sobie zatem pytanie jaki próg będą miały następne edycje?

Wiadomo było, że do kolejnej edycji dojść musi. A skąd? Wszelkie informacje dotyczące obligacji znajdują się w prospekcie emisyjnym. Znajduje się tam informacja o tym, że łączna wartość emisji obligacji Getin ma wynosić 1 miliard złotych, innymi słowy na tę kwotę Getin może wyemitować obligacje. Na tyle zgodziło się KNF.

O tym ile Getin już wykorzystał pisałem przy opisie ostatniej emisji. Jeżeli zsumujemy wartości wszystkich pięciu emisji  dostaniemy w efekcie pulę, którą bank ma jeszcze w zapasie. Na początku miał do dyspozycji miliard przy czym wykorzystał dotąd:

1 emisja: 282,34 mln
2 emisja 41,64 mln
3 emisja 160,70 mln
4 emisja 74,92 mln
5 emisja 37,28 mln

Jeżeli zsumujemy powyższe 5 emisji otrzymamy, że do tej pory bank zebrał około 600 mln, wykorzystał zatem nieco ponad połowę swoich możliwości. Zatem wydawać by się mogło, że możemy liczyć na kolejne edycje oznaczone PP-vi, PP-vii w zależności od tego ile sztuk i na jaką wartość wyceni je Getin.

Niestety nie. Okazuje się, że prospekt emisyjny stracił ważność i bank na jego podstawie nie może emitować kolejnych edycji obligacji.

Oooo. A cóż takiego się stało? Powodem jest fuzja Getin Noble Banku oraz Get Banku która miała niedawno miejsce. A dokładniej fakt, że formalnie przejmującym był Get bank. Co prawda po fuzji Get bank przyjął nazwę Getin Noble Bank ale mimo to KNF uznało, że nowy Getin to już nie ten sam co stary.

Decyzje KNF są często niezrozumiałe pozostawię to jednak bez komentarza. Ważne jest to, że prospekt emisyjny stał się po prostu nieważny. Nie oznacza to że 'nowy' Getin nie ma prawa emitować obligacji. Może, ale teraz będzie musiał przejść wszystkie procedury od nowa a to oznacza, że jeżeli będzie chciał zaoferować nowe obligacje w ofercie publicznej będzie miał wymóg ustalenia minimalnego progu zapisu na 210 tys.

Zatem kto liczył na te obligacje to nic z tego. A takich osób jest na pewno bardzo dużo skoro ostatnia edycja dla inwestorów indywidualnych czyli czwórka miała aż 40% redukcji o czym była mowa tutaj.

Warto tutaj na koniec odnotować rating przyznany dla banku przez agencję ratingową Fitch. Do tej pory rating Getin wynosił BB co oznacza najwyższą ocenę spekulacyjną i ten rating został podtrzymany. Przy czym perspektywa jest stabilna czyli w najbliższym czasie nie jest oczekiwana zmiana.

To ważna informacja dla posiadaczy tych obligacji bo  nie posiadają one niestety zabezpieczenia. Getin jest pewny swojej pozycji nawet mimo faktu,że nie należy już do WIG20 o czym pisałem tutaj.

2 komentarze:

 1. Cytat
  "Zatem kto liczył na te obligacje to nic z tego"
  Nic straconego - od około 3 tygodni niewidzialna ręka sypie obligacjami lutowymi GNB0218, a ostatnio także marcowymi GNB0318. Bez problemu można je nabyć w cenie nominału, a być może wkrótce już z dyskontem.
  Zaraz po debiucie notowania były z premią po 102-102.5 proc. Spadek jest na relatywnie dużym obrocie!!!
  JanuszW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się w dniu dzisiejszym o godzinie 16:55 kurs pierwszej serii obligacji GNB218 wynosił 99,80 ale do tego kursu trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszta odsetek oraz prowizję maklerską. Pisałem o tym niedawno w artykule o rynku wtórnym.
   http://polakcan.blogspot.com/2012/05/oferta-obligacji-korporacyjnych-na.html
   Ja oczywiście miałem na myśli zakup na rynku pierwotnym.

   Usuń