czwartek, 19 kwietnia 2012

Korekta


Na blogu Finanse po godzinach opisuję często najnowsze lokaty. Opisy są różne, ale przeważają obligacje w Getin banku. Tam trwa nieustanny festiwal promocyjnych lokat a dziś opisuję kolejnego występującego na scenie - lokatę Be Green. Jak gra można się przekonać tutaj.

Na niniejszym blogu trwa za to festiwal obligacji. Kończy się oferta jednej a zaczyna kolejna. Jutro dobiega  końca oferta czwartej serii obligacji PP-iv oferowanych przez Getin które opisywałem tutaj, zatem powoli schodzą już ze sceny. Za to na scenę już próbuje się dostać kolejny emitent. 

W zasadzie to już w chwili obecnej trwają zapisy na kolejne obligacje. Dotyczą one firmy Nettle działającej w prężnie rozwijającej się branży windykacji. O tym jak prężna to jest branża na dzień dzisiejszy pisałem już szczegółowo przy prezentacji krótkoterminowych obligacji firmy EGB. Zatem zainteresowanych odsyłam do stosownego artykułu tutaj.

Przy wyborze obligacji branża jest dość istotna. Nietrudno zauważyć, że firmy które mają problemy ze spłatą obligacji należą do branży budowniczej. Budostal-5 czy DSS budowały drogi. Fojud też zajmował się infrastrukturą drogową więc wydaje się, że spółki z branży budownictwa są dość ryzykowne.

........................................................................................................

Co to jest EBITDA oraz EBIT a także jak oblicza się zysk netto wyjaśnię w osobnym artykule. Jak widać z powyższej tabeli firma spodziewa się zebrać wiele pieniędzy od pożyczkodawców między innymi z emisji obligacji (zobowiązania) przez co zwiększą się jej zasoby majątkowe (aktywa), ale zarazem posłużyć to ma do  zwiększenia kapitału własnego spółki.

Kapitał własny spółki oblicza się jako różnicę.
Kapitał własny = Aktywa - Zobowiązania ogółem

5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. W artykule jest podana orientacyjna kwota, przeczytaj jeszcze raz dokładnie. Jest to oferta prywatna co oznacza, że szczegóły nie są podawane publicznie a jedynie dla osób bezpośrednio zainteresowanych ofertą. Dla takich osób podałem na koniec maila do kontaktu.

   Usuń
 2. dzięki, że kilkanaście to wyczytałem od razu. myslałem, że to żadna tajemnica się dowiedzieć. pzdr!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Getin oferuje jedynie WIBOR + 3,55 a więc około 8,5% brutto. Netto oferuje znacznie więcej bo kilkanaście procent.". Jak w takim wypadku oprocentowanie netto może być wyższe od brutto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi oczywiście o firmę Nettle a nie netto. Ot literówka choć trzeba przyznać, że w tym przypadku bardzo istotna. Dziękuję za zwrócenie uwagi, naniosłem odpowiednią poprawkę.
   Swoją drogą niektórzy mylą nazwę firmy z Nestle choć to oczywiście dwie różne firmy. Jak widać podobne nazwy potrafią płatać figla.

   Usuń