niedziela, 29 kwietnia 2012

Atrakcyjna oferta obligacji o niskim progu


Kończy się pierwszy miesiąc gdy nie ma już lokat antybelkowych. Czas na pierwsze oceny przegrupowywania środków finansowych gdyż nie ma co ukrywać że oferty banków, które opisuję na Finanse po godzinach nie są może takie złe, ale dawnego blasku lokat nie przywrócą.

Mamy co prawda na lokatach oferty na 8% czy nawet na 9% tak jak wtedy. Ale dotyczą one tylko nowych klientów, więc kto jest nowy w temacie powinien poczytać o Lokacie z kuponem VI czy lokacie Wysoki Zysk, reszta musi się zadowolić zyskami poniżej 7% brutto.

W przyrodzie panuje jednak podobno równowaga. Gdy ktoś traci, drugi zyskuje tak by bilans wyniósł zero. Lokaty tracą mimo chwilowego trendu w górę jak na przykład tutaj, za to obligacje korporacyjne idą w górę. A opisywana dziś oferta wydaje się być szczególnie godna uwagi.


Dziś nie będę zwlekał z najlepszą wiadomością na koniec artykułu. powiem już teraz, że w chwili obecnej jest dostępna oferta na którą minimalny zapis wynosi tylko 10 tys . Oferty o tak niskim progu nie zdarzają się często w przypadku obligacji, dlatego warto na nie szczególnie zwrócić uwagę.

Minimalny zapis jest główną przeszkodą w nabyciu tych papierów wartościowych. 210 tys wymagane przy emisjach publicznych będzie praktycznie zawsze zbyt zaporowe nawet jeśli ktoś będzie miał milion na koncie bo to przecież ponad 1/5 wartości majątku dla początkującego milionera. 

Z drugiej strony często wymagane 50 tys z oferty prywatnej może jest warte rozważenia wszystkich za i przeciw ale w przypadku problemów spółki będzie drażnić. Chyba, że płynność na rynku Catalyst dla tej firmy będzie duża.

Tymczasem jeśli zamiast pakować wspomniane wyżej 50 tys w jedną spółkę zainwestowalibyśmy w 5 różnych spółek a w każdej po 10 tys wówczas dywersyfikacja pozwoliłaby na dość spokojne patrzenie w przyszłość. Prawdopodobieństwo upadku wszystkich pięciu jednocześnie jest minimalne. Tym bardziej jeżeli będą to spółki należące do różnych branż.

Z drugiej strony nawet upadające spółki starają się być słowne o czym pisałem w przypadku ANTI która jednak spłaca zobowiązania czy DSS o którym niebawem będą dalsze szczegóły spółka bowiem zakwestionowała decyzję sądu o jej likwidacji.

Przy takich założeniach inwestowanie w obligacje może zastąpić inwestowanie w najlepsze lokaty w roku ubiegłym a przy tym przynieść nawet większe zyski. Tym bardziej, że płynność na rynku Catalyst rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc.

Wadą jest oczywiście rzadkie pojawianie się obligacji o tak niskim progu wejściowym.  Dlatego na pewno warto zainteresować się nimi bliżej i zacząć właśnie od nich. Wkrótce postaram się podać więcej szczegółów na ich temat.

Ciąg dalszy: Atrakcyjna oferta obligacji szczegóły

2 komentarze: