środa, 4 kwietnia 2012

Ciekawe obligacje korporacyjne Admiral Boats


Po prezentacji najlepszych lokat i kont oraz po odkryciu brutalnej prawdy, że oto teraz kapitalizacja dzienna w większości przypadków staje się przekleństwem o czym pisałem tutaj powoduje, że ten rodzaj inwestowania staje się coraz bardziej nieatrakcyjny.

Trzeba to sobie powiedzieć wprost - obecne lokaty i konta nawet te najlepsze są przeciętne. Nie jest tragicznie jak w innych krajach, gdzie oprocentowanie lokat jest poniżej wskaźnika inflacji, ale prawdziwym oszczędzaniem nazwać tego nie sposób i to nawet przy kwotach rzędu stu tysięcy..

Nie ma się co łudzić. Banki nie wypełniły luki po antybelkach. Nie zaproponowały nic godnego uwagi. Warto więc samemu zadbać o lepszy zysk. Taki zysk o czym pisałem już nieraz przynoszą obligacje korporacyjne. Tu na szczęście pojawiają się naprawdę dobre oferty o jednej z nich powiemy sobie dziś.


Mowa o nowych obligacjach firmy Admiral Boats. Przy ostatnim omawianiu obligacji korporacyjnych powiedzieliśmy sobie, że obligacje można spotkać w dwóch typach ofert: publicznej adresowanej do nieograniczonej liczby inwestorów lub prywatnej z której może skorzystać tylko 99 osób.

Czy to jest ważne dla inwestora? Niezmiernie. W ofercie publicznej minimum zapisu wynosi 50 000 euro czyli około 210 000 zł a to zapora nie do przejścia dla większości. Dlatego dla zwykłego inwestora do wyboru pozostaje raptem korzystać tylko z oferty prywatnej gdzie minimalne kwoty są już dużo niższe.

Prezentowana dziś firma Admiral Boats emitowała niedawno obligacje serii A oraz B. Obie były w ofercie publicznej a minimalny zapis wynosił właśnie 210 000zł. Mogły więc z nich korzystać tylko grube ryby.


Od teraz mogą w nią inwestować także inwestorzy o mniej zasobnym portfelu. W chwili obecnej trwają jednak zapisy na obligacje które tym razem są w ofercie prywatnej.


Czym zajmuje się ta firma? Jak wskazuje sama nazwa zajmuje się produkcją i dystrybucją łodzi a następnie eksportuje je do Holandii, Norwegii oraz Niemiec. W roku ubiegłym wyprodukowała 900 sztuk łodzi, w tym roku planowane jest wyprodukowanie 1600 sztuk.

Środki które spółka pozyska z tych obligacji będą przeznaczone na produkcję nowych modeli łodzi oraz realizacje zamówień, które zostały złożone na 2012 rok. Do tej pory firma produkowała 25 modeli, w planach ma jednak kolejne 15 modeli.

Od lipca ubiegłego roku jest notowana na rynku New Connect. Obligacje o których dziś mowa mają być wprowadzone na rynek Catalyst, będzie więc możliwość ich sprzedaży przed terminem wykupu.


Przychód Admiral Boats w 2011 zamknął się na poziomie 17 634 mln a zysk operacyjny w kwocie 1 149 mln. To niedużo w porównaniu do firmy Dominium czy Koncept WS. Ale zamówienia złożone przez kontrahentów pozwolą na znaczne zwiększenie obu w kolejnych latach.

1 komentarz:

  1. to jakiś żart - wzrost zyku o 1000% w jeden rok ???? niby to skąd

    OdpowiedzUsuń