niedziela, 22 kwietnia 2012

Jak znaleźć obligacje Getin PP-i na rynku wtórnym Catalyst


Na niniejszym blogu dość szczegółowo opisujemy obligacje bankowe Getin. Od nich wszystko się zaczęło a dokładniej od wpisu Co po belkach. Zastanawialiśmy się wówczas co zrobić w czasie gdy dobrze lokaty antybelkowe dogorywają i wskazaliśmy na jedną z możliwych dróg. I okazało się, że to droga którą teraz podąża niniejszy blog.

Omówiliśmy jak dotąd wszystkie cztery edycje obligacji Getin. Sześć lat to szmat czasu i choć zarabiać będziemy więcej niż na lokacie życie jest nieprzewidywalne i nigdy nie wiadomo kiedy te pieniądze będą nam potrzebne.

IKE podpisujemy na długie lata. Ale jak zobaczyliśmy za zerwanie umowy czekają nas sromotne kary. Czy w przypadku obligacji jest podobnie? Okazuje się, że nie i to jest jedna z największych zalet rynku obligacji. Obligacje możemy odsprzedać właśnie na rynku obligacji zwanym Catalyst. Odszukamy zatem tam obligacje getinowskie i zbadamy jaką mają wartość na dzień dzisiejszy.


Mimo że obligacje Getin banku zwykło się nazywać obligacjami bankowymi na rynku Catalyst znajdziemy je pod ikoną obligacje korporacyjne znajdującą się w lewym górnym rogu strony. Po kliknięciu na ikonę, którą dla ułatwienia przedstawiam poniżej, pojawi się przed nami lista obligacji notowanych w chwili obecnej na rynku Catalyst.

Pierwsza kolumna zawiera listę emitentów a więc firm, spółek i banków które wyemitowały obligacje które następnie zostały dopuszczone na rynek Catalyst. Są one tutaj wypisane w porządku alfabetycznym. Wystarczy zatem szybko odszukać nazwę Getin Noble Bank.

Tu pojawia się jednak problem gdyż jak widać widnieje tam wiele obligacji opatrzonych dziwnymi nazwami.

Jak to odczytywać? GNB jak nietrudno się domyśleć oznacza skrót od GetiN Bank Getin Noble Bank. Co oznacza zatem czterocyfrowy numer stojący po nazwie firmy oferującej obligacje?


Jest to bardzo łatwe do odszyfrowania gdyż dwie pierwsze cyfry oznaczają miesiąc a dwie ostatnie rok zakończenia obligacji i tak mamy:
GNB0218 - oznacza luty 2018
GNB0618 - oznacza czerwiec 2018
GNB0817 - oznacza sierpień 2017


Jak widać łatwo odszyfrować ten skrót. Jeśli zatem kupiliśmy w tym tygodniu czwartą serię obligacji 6 letnich, a do 20 kwietnia trwały zapisy, to wiemy że ich wykup nastąpi za sześć lat czyli w kwietniu 2018 zatem będą mieć nazwę GNB0418.

Co oznaczają symbole GPW ASO oraz BS ASO które widać pod nazwą obligacji? Oznaczają one miejsce a dokładniej platformę na której są one notowane i tak
GPW ASO - to Giełda Papierów Wartościowych Alternatywny System Obrotu
Tutaj notowane są obligacje detaliczne a ściślej jednostką transakcyjną jest jedna obligacja której wartość ustalona jest na 1000 zł

BS ASO - to Bond Spot Alternatywny System Obrotu
Tutaj notowane są obligacje hurtowe a ściślej jednostka transakcyjna ma wartość co najmniej 100 tys zł.

Wynika z tego, że obligacje kupowane przez nas odszukujemy na GPW ASO. Co jeszcze jest podane? Widzimy tutaj datę notowania obligacji oraz cenę. Odczytujemy to zatem tak że w dniu 19 kwietnia 2012 notowanie jednej akcji wynosiło 102, 23zł

Jak widać nie jest trudne odszukanie naszych obligacji na Catalyst. Seria PP-i oraz PP-ii są notowane od dnia 30 marca kolejne serie czekają na dopuszczenie na ten rynek.

3 komentarze:

 1. GNB to raczej skrót od [b]G[/b]etin [b]N[/b]oble [b]B[/b]ank

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że GNB, to raczej oznacza Getin Noble Bank.
  To tak z czepialstwa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja. Przecież w załączonym do artykułu fragmencie notowań pisze jak wół Getin Noble Bank.
   Pomyłka bierze się stąd, że po raz pierwszy pytałem o ten produkt w oddziale Getin, który zajmował się dystrybucją obligacji.
   Czepialstwo, jeśli jest słuszne, jak najbardziej mile widziane;)

   Usuń