sobota, 21 kwietnia 2012

Nowy blog pod patronatem Polak potrafi


Blog Polak potrafi się rozrasta. Powstał stosunkowo niedawno bo w grudniu ubiegłego roku. Początkowo miał pokazywać różne tricki, które można było stosować w erze antybelek oraz różne alternatywne sposoby inwestowania. Ale z czasem rozwinął się w solidny serwis informacyjny, który z jednej strony przestrzega przed pułapkami zagwiazdkowanych ofert a z drugiej wskazuje dobre okazje inwestycyjne.

Już w następnym miesiącu czyli w styczniu tego roku powstał nowy blog Finanse po godzinach. Początkowo miał pełnić rolę kierunkowskazu dla osób, które chciałyby stawiać pierwsze kroki w rozsądnym gospodarowaniu finansami. Z czasem jednak rozwinął się w serwis aktualności promocji rynkowych oraz zaczął poruszać tematy, które są wprowadzeniem do dłuższych wywodów rozwijanych dalej na Polak potrafi.

Od dziś rusza trzeci blog pod patronatem Polak potrafi. Prowadzić go będzie osoba, która jest z wykształcenia matematykiem i informatykiem. Zawodowo zajmuje się pracami badawczymi w zakresie inteligencji obliczeniowej, inżynierii biomedycznej oraz przetwarzania sygnałów czasowych. W wolnych chwilach wykorzystuje swoją wiedzę matematyczną i statystyczną do opracowywania i badania metod operowania na rynkach finansowych.


Poniżej znajdziecie charakterystykę obecnych blogów posegregowanych według stopnia trudności, ryzyka oraz spodziewanej stopy zwrotu:

1 Finanse po godzinach 
Blog dla początkujących inwestorów oraz zwolenników tradycyjnych form oszczędzania poświęcony bezpiecznemu inwestowaniu w najlepsze lokaty na rynku. Tutaj praktycznie każda opisywana inwestycja jest gwarantowana przez BFG co oznacza brak jakiegokolwiek ryzyka a minimalna stopa zwrotu wynosi minimum 6% w skali roku.2 Polak potrafi
Blog dla średniozaawansowanych inwestorów którzy lubią nowe wyzwania. To blog dla tych co chcą poznać ukryte pułapki jakie tkwią w produktach oferowanych przez doradców finansowych oraz chcieliby zainwestować w obligacje bankowe oraz korporacyjne, które obarczone są najczęściej stosunkowo małym ryzykiem a przy tym oferują stopę zwrotu w wysokości około 10%3 Matematyk na rynku Forex
Blog dla zaawansowanych użytkowników nie stroniących od ryzyka, znających dobrze matematykę na wyższym poziomie oraz potrafiących programować w jakimś języku programowania jak np. C++. Tutaj ważne będą: umiejętność statystycznej analizy danych i interpretacji jej wyników oraz - przede wszystkim - świadomość i akceptacja dużego ryzyka. Za to spodziewane stopy zwrotu rzędu aż 300 - 400% w skali roku.


Nietrudno wywnioskować, że porady na pierwszym z wymienionych blogów są do zastosowania od zaraz, na drugim wymagają poznania w pewnym stopniu teorii obligacji oraz analizy fundamentalnej, na trzecim zaś nie obejdzie się bez solidnej wiedzy którą chyba jednak warto poznawać ze względu na stopy zwrotu.

Mam nadzieję, że przy takim układzie, każdy inwestor czy po prostu osoba zainteresowana finansami bardziej na poważnie będzie mogła znaleźć coś dla siebie. Wprowadzenie do idei jaką będzie kierował się nowy blog znajdziecie tutaj.

2 komentarze: