wtorek, 13 marca 2012

Nowe obligacje bankowe Getin serii PP-iii teraz na 8,52%


W lutym pisałem o obligacjach bankowych Getin serii PP-i. Jak się można było domyśleć mała jedynka rzymska sugerowała, że wkrótce pojawią się kolejne emisje. Przyznam, że umknęła mojej uwadze mała dwójka rzymska ze względu na odkrycie ciekawszych obligacji korporacyjnych Work Service. Za to trójkę rzymską opiszemy dziś.

W chwili obecnej trwają zapisy na obligacje serii PP-iii. I niestety tak jak przewidywałem kolejne serie oferują nieco gorsze parametry od pierwotnej serii. Jest to bardzo często widoczne w lokatach gdzie kolejne rzymskie liczby mają gorsze oprocentowanie, co widać choćby w lokacie z kuponem której wszystkie edycje szczegółowo omawiałem.

Porównajmy zatem obecnie oferowaną trzecią edycję z pierwszą, którą opisałem tutaj. Subskrypcja publiczna trwa już od zeszłego poniedziałku czyli 5 marca i trwa przez dwa tygodnie aż do 19 marca. Spójrzmy zatem na szczegóły.


Zacznijmy od najważniejszego czyli od oprocentowania. W dalszym ciągu jest ono zmienne i bazuje na sześciomiesięcznej stawce WIBOR 6M powiększonej o marżę. Niestety jest ono niższe niż poprzednie o 0,20 p.p. W pierwszej edycji marża wynosiła 3,75% teraz mamy tylko 3,55%. Pozostałem parametry są bez zmian mamy zatem:

Oprocentowanie: WIBOR 6M + 3,55%
Wypłata odsetek: co 6 miesięcy
Okres wykupu: 6 lat
Cena emisji: 1 000zł
Minimalny zapis: 25 000zł

Zatem w dalszym ciągu musimy dokonać minimum 25 sztuk obligacji. Ale zmniejszono także ogólną pulę oferowanych sztuk. Tym razem subskrypcja publiczna dotyczy tylko 160 000 sztuk. Piszę tylko gdyż poprzednia edycja zawierała ich 200 000 sztuk i rozeszła się na pniu. Umówiłem się na wizytę w banku na ostatni dzień zapisów, ale niestety dwa dni przed terminem zostałem poinformowany, że zabrakło już tych papierów wartościowych.

Cała reszta pozostaje praktycznie bez zmian. Czyli emitent wystąpi do KNF o dopuszczenie obligacji do obrotu na rynku Catalyst. W przypadku odmowy wydania zgody przez KNF emitent ma prawo do ich wcześniejszego wykupu w terminie 120 dni od dnia emisji. 
 
Jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Emitencie oraz o ofercie publicznej Obligacji jest prospekt emisyjny. W dalszym ciągu bowiem obowiązuje prospekt wydany dnia 25 stycznia 2012

Dla osób które spotykają się z obligacjami Getin po raz pierwszym polecam przeczytać najpierw posty:

Co po belkach – gdzie wyjaśniam pojęcie WIBOR
Obligacje Getin bankowe Getin serii PP-i – dla porównania z obecną ofertą
Prospekt emisyjny Getin – gdzie informuję do czego taki prospekt służy
Pierwsza nauczka obligacji – gdzie można dowiedzieć się dlaczego nie warto czekać do końca trwania subskrypcji czyli do 19 marca.

Obligacje to na pewno ciekawsza alternatywa dla lokat, szkoda tylko, że trwają aż tak długo.

Ciąg dalszy: o co chodziło w drugiej edycji PP-ii?

7 komentarzy:

 1. Polecałbym przeczytać artykuł z jednych z blogów na temat zagrożeń w inwestowaniu w obligacje korporacyjne - po tym artykule jestem z szokowany naszym prawem w ochronie inwestorów

  http://przeglad-finansowy.blogspot.com/2012/01/ryzyka-inwestowania-w-dug-korporacyjny.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś opisuję obligacje bankowe które mimo braku zabezpieczenia wydają się być pewną inwestycją. Wkrótce będą kolejne informacje o bardziej ryzykownych firmach jak Budostal-5 oraz o samych obligacjach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałbym aby ktoś napisał na temat Funduszy inwestujących w same obligacje korporacyjne - ponieważ mają stapilną stopę zwrotu i przebijają lokaty , natomiast co do bezpieczeństwa łatwiej jest uciec z funduszu jak coś złego sie dzieje niż bezposrednio zakupionych od emitenta--- pozdrawiam i co otym sądzicie-?

  OdpowiedzUsuń
 4. IMO: fundusz = większa różnorodność obligacji, ale na pewno nie równa się bezpieczeństwo (http://finanse.wnp.pl/copernicus-capital-tfi-sprzedal-akcje-dss,164612_1_0_0.html). Pytanie jakie należy sobie postawić: czy warto płacić za zarządzanie kiedy fundusz może ponieść takie same straty dla naszego portfela jak my sami ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Słuszna uwaga. Tym bardziej, że fundusz pobiera opłatę nie tylko za zarządzanie, ale także za ryzyko oraz opłatę manipulacyjną i to nieważne czy osiąga zyski czy straty - płacić niestety musisz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znalazłem ciekawą stronę do inwestowania i konkurowania z obligacjami korporacyjnymi

  http://www.mizarprofit.pl/kontrakt_rentierski.html

  OdpowiedzUsuń
 7. To osobny temat, który stosuje wiele innych firm z najgłośniejszym z nich Amber Gold na czele. W przyszłym tygodniu planuję szerzej kilka artykułów na ten temat. Na pewno jest godny uwagi ale i szerszego omówienia

  OdpowiedzUsuń