niedziela, 25 marca 2012

Lokata na 7,65%! - ostatnia taka okazja


Przed nami ostatni tydzień w którym z lokat nie jest odprowadzany podatek. Kto się do tego odpowiednio przygotował i założył długoterminowe lokaty kumulujące zysk jeszcze w marcu o którym informowałem wielokrotnie choćby tutaj może się cieszyć, że uniknie jeszcze  podatku w następnych miesiącach.

Obecne najlepsze lokaty ledwo sięgają 7% brutto i dotyczy to tylko lokat dla nowych klientów banku. Ale i te spadają - lider neoBANK w piątek obniżył oprocentowanie swojej lokaty maksymalnej na 6,9%. W chwili obecnej możemy liczyć na lokaty zaledwie niewiele przekraczające 6%.

Tymczasem okazuje się, że można teraz jeszcze założyć lokatę na 7,65% o której nigdzie nie ma informacji! Nie mówię o tym, że w Paribas, Idei, Deutsche bank czy Eurobanku można do samego końca korzystać z optymalizacji kont o czym pisałem tutaj. Można do końca przyszłego tygodnia zakładać bezbelkowce tak jak pewnie większość z nas liczyła. Sprawdziłem osobiście i działa. Gdzie i jak?

Mowa o lokacie w Alior banku, którą da się bardzo prosto oszukać. O ofercie lokaty pisałem w poście Alior znów zaskakuje dobrą ofertą a o sposobie jej założenia w artykule Zawiły sposób zakładania dobrej lokaty w Alior. Lokaty nie można założyć po zalogowaniu się na stronę banku. Zadałem pytanie dlaczego i dostałem taką odpowiedź:

Założenie lokaty 6-miesięcznej nie jest możliwe z poziomu Systemu Bankowości Internetowej. Spowodowane jest to faktem, że lokata ta jest stworzona specjalnie dla Klientów nowych jak i dotychczasowych, ale w zakresie nowych środków do zdeponowania.

Aha czyli wszystko już wiadomo. Po prostu jeśli jesteśmy już klientami banku musimy wpłacić do banku nowe środki albo przynosząc je fizycznie do kasy albo dokonując przelewu na lokatę z innego banku.

W jaki sposób zatem można tę lokatę oszukać. W bankach wszystko jest już przygotowane według zaleceń KNF. Dlatego lokata jest reklamowana jako lokata z której zostanie odprowadzony podatek. KNF nie może się do niczego uczepić więc teoretycznie wszystko jest pod kontrolą. Przy próbie zerwania takiej lokaty pojawi się poniższy komunikat:
Jeśli zerwiesz do 30 marca dostaniesz odsetki w całości czyli lokata 6,2 jest netto

Nie jest to prawdą! Po kliknięciu na zerwij odsetki w całości zostaną przelane na ror w Alior banku i będzie tak jeszcze przez cały najbliższy tydzień! Oznacza to że możemy zakładać i zrywać codziennie tę lokatę bez utraty odsetek! A to oznacza,k że to lokata na 6,2% netto czyli 7,65% brutto 
 
Sprawdziłem wszystko osobiście i działa bez zarzutu. Możemy się bawić w optymalizację minimalnej kwoty do woli jeżeli mamy do dyspozycji małe kwoty rzędu 10 000. Dla leniwych powiem, że optymalną kwotą jest 1031 zł. Należy zatem założyć 10 lokat na łączną kwotę 10 310 żeby zoptymalizować zysk.

Dla osób które mają większe kwoty rzędu minimum 50 000 możemy bawić się w optymalizację maksymalnej kwoty to znaczy takiej, żeby zysk nie przekroczył 2,49zł. Dla leniwych powiem że optymalną kwotą jest 14 630 zł. Należy zatem założyć na przykład 4 lokat na łączną kwotę 58 520 zł

W ten sposób w drugim przypadku dziennie zarobimy 10 zł. Procedurę tę można powtarzać codziennie. 
 
Wiemy już, że zrywać możemy do przyszłego piątku bezkarnie. A co z zakładaniem? Komu się chce iść do oddziału może tam zlecić założenie tylu lokat ile potrzeba. Leniwym polecam złożyć odpowiednią ilość wniosków online. Numer rachunku do przelewu na lokatę przyjdzie na podanego maila.

Należy pamiętać, że od przyszłej soboty nie warto już zrywać tych lokat bo wówczas naprawdę już utracimy część odsetek. Ale póki co możemy zaszaleć raz jeszcze. Polak zawsze potrafi.

Artykuł dedykuję osobom które wierzyły, że tuż przed końcem lokat antybelkowych, czyli w ostatnich dniach marca, można będzie jeszcze założyć lokaty antybelkowe, które będą działały według zasady prawo nie obowiązuje wstecz. Skoro teraz takich lokat nie można założyć, a osoby te zaplanowały zakończenie lokat na ostatnią dekadę marca, mogą uwolnione duże kwoty ulokować na ostatnie dni, żeby wydłużyć maksymalny zysk do samego końca.

4 komentarze:

 1. Jaki jest sens zakładać lokatę na kilka dni?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z prostego powodu, że można zarobić całość odsetek. Toyota ma swoje lokaty 1, 2 i 3 dniowe. Tutaj mamy lokatę nową 5 dniową. Kto zorientował się wcześniej mógł mieć lokatę dłuższą bez płacenia podatku.
  Lokata jest 6 miesięczna ale jeśli poczekamy do końca trwania zostanie pobrany podatek. Jeśli zaś zerwiemy w piątek wszystkie odsetki będą nasze. W piątek zaś można założyć lokatę na nowo. Zważywszy jednak fakt że zerwanie lokaty trwa raptem kilka sekund a założenie 5 minut ma to sens.

  OdpowiedzUsuń
 3. Biorąc pod uwagę, że lokaty zakładane są z 1-dniowym poślizgiem, należy założyć, że oprocentowanie rzeczywiste takiej 5-dniowej lokaty wynosi ok. 5% netto w skali roku, co jest oczywiście w obecnej sytuacji wynikiem przyzwoitym, ale nie najlepszym. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli przelew jest robiony z Alior banku lokata zostaje założona tego samego dnia i jest oprocentowana 6,20% netto, co daje tytułowe 7,65% brutto. Potwierdzenie założenia lokaty przychodzi na maila po około 5 godzinach od dokonania przelewu.

  OdpowiedzUsuń