poniedziałek, 26 marca 2012

Amber Gold - złota inwestycja?


Wczoraj omówiliśmy najlepszą lokatę dostępną na rynku. Jej funkcjonalność i wyjątkowość skończy się niestety w najbliższy piątek. Wcześniej omówiliśmy dość dokładnie produkt, który ma zarabiać na złocie zwany Gold tracker. Analizując go zdziwiłem się jak wymyślne pułapki przygotowała trójca: bank, ubezpieczyciel i fundusz żeby ogołocić klienta z zysków. 
 
Dla obu przypadków istnieje dobra alternatywa w postaci firmy Amber Gold która, bez żadnych wymyślnych układów z innymi instytucjami, sama oferuje bardzo dobre lokaty. Mało tego oferta jest dość tłusta i co ważne niezmienna. Lokaty bankowe hulają w górę i w dół a promocje, które ledwo przekraczają 6% trwają zazwyczaj kilka dni.

Tymczasem Amber Gold dumnie reklamuje swoje lokaty na 10%, 12% a nawet 15%. I co ważniejsze od tych lokat nie jest odprowadzany podatek Belki. Powiem jeszcze więcej taki podatek nie będzie odprowadzany nawet po wprowadzeniu takiego obowiązku dla lokat bankowych.


O Amber Gold powiedziano już wiele. Tak pochwał jak nagan. A firma istnieje nadal i z otwieranych nowych oddziałów można wysnuć wniosek, że prosperuje.
Co Amber ma w swojej ofercie? Ma lokaty w trzy metale szlachetne: złoto, platynę oraz srebro. Dziś omówimy tylko lokatę w złoto ze względu na porównanie z programem Gold Tracker. Mamy tutaj do wyboru trzy okresy, które oferują różne oprocentowanie.
3 miesiące – 10% (lokata plus)
6 miesięcy – 12% (lokata wyższy zysk)
36 miesięcy – 15% (lokata wyższy zysk)

Możemy oczywiście przedłużać lokaty stąd lokata plus może być lokatą 6-miesięczną przy jednokrotnym przedłużeniu, lokatą 9-miesięczną przy dwukrotnym itd. Jeżeli jednak planujemy przedłużać taką lokatę wydaje się to bezsensowne gdyż lepiej od razu zdecydować się na lokatę 6-miesięczną gdyż oferuje wyższy zysk co zresztą ujęte jest w nazwie.

Takich ofert nie ma w żadnym banku. Ale też Amber Gold to nie jest bank. Jest to jego plus jak i minus. Plus bo oferuje świetną ofertę, minus bo znajduje się na czarnej liście KNF pod numerem 5 jako ostrzeżenie publiczne.

Czytelnicy bloga zauważyli może że większość moich cykli artykułów dotyczących jednego tematu składa się najczęściej z trzech odcinków.
1 wprowadzenie do tematu
2 wykazanie zalet
3 wykazanie wad

Oczywiście każda reguła ma swój wyjątek. W Gold tracker było tyle dziur i pułapek, że po wprowadzeniu do tematu wskazałem wady bo zalet trudno się tam doszukać, a potem rzeźnię gdyż określenie wady trudno nazwać ogołocenie klienta z zysku co zawarte jest w warunkach umowy.

Amber Gold pasuje idealnie do powyższego schematu. Dzisiejsze wprowadzenie jest zarazem porównaniem do Gold Tracker. Wydaje się że oferta Amber Gold jest uczciwsza od oferty trójcy. Amber daje zarobić i to dobrze i solidnie bez jawnego okradania 70% udziału i podziału 30% zysku.

W przypadku bankructwa firmy możemy stracić wszystko gdyż nie ma tutaj gwarancji BFG, które posiadają banki. Ale jeśli trójca źle obstawi swój kontrakt też możemy stracić wszystko. Porównanie zatem tak czy owak wypada na zdecydowaną korzyść Amber Gold. Bo tutaj albo solidnie zarobimy albo nie. Nie ma żadnych ukrytych opłat za zarządzanie w wysokości aż 5% co czyni trójca, a której nie ma nawet w przypadku bardzo ryzykownych funduszy akcyjnych.

Nazwa Amber Gold działa też na doradców finansowych jak płachta na byka. Zdarzyło mi się nadmienić o ich ofercie podczas rozmowy z doradcą przy prezentowaniu mi Gold Tracker. Reakcję trudno opisać, powstrzymam się jednak od komentarza bo nie chcę być złośliwy. 

W każdym razie nie zostałem przekonany o wyższości Gold Tracker od oferty Amber Gold. Czy jednak oferta Amber Gold to naprawdę złoty interes? Przyjrzymy się jutro niebawem bliżej tej firmie i spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Ciąg dalszy: Amber Gold - platynowy biznes

32 komentarze:

 1. Jestem zainteresowany ich ofertą od jakiegoś czasu ale trochę się obawiam i waham. Czekam więc jeszcze na szczegółowe informację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obawy są jak najbardziej zrozumiałe. Będą bardziej szczegółowe informacje. Jest ich zbyt dużo jak na jeden post.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też by miałem obawy co do AG te obawy którzy sie zastanawiają trwają już kilka lat
  przez te kilka lat kupę kasy przechodzi koło nosa , moje lokaty 6-miecha (złoto) pracują już od ponad roku ale obawy pozostały tak jak przy innych ryzykownych inwestycjach

  OdpowiedzUsuń
 4. Obserwuję intensywnie od prawie miesiąca strony www (fora, opinie itp.) z komentarzami dot. właśnie Amber Gold. Ponieważ mam trochę kasy do ulokowania a faktycznie AG ma zdecydowanie najlepszą ofertę lokat (żaden bank nie jest w stanie dorównać), to brałem ich właśnie pod uwagę. Byłem nawet kilka dni temu w jednym z gdańskich oddziałów, rozmawiałem z miłą Panią i złożyłem deklarację na otwarcie lokaty w złoto na 10% (na 3 miesiące) ale jednak postanowiłem że nie wpłacę pieniędzy, gdyż jest zbyt dużo wątpliwości.
  Jeżeli chodzi o opinie ludzi na necie, to są skrajnie różne...Jest dużo negatywnych ale w zasadzie to żadnej opinii od osoby faktycznie oszukanej (głównie to ostrzegają). Są też opinie pozytywne od osób, które tam rzekomo lokowały i lokują oszczędności i są zadowolone, gdyż pieniądze wracają wraz z odsetkami.
  Postanowiłem jednak włożyć kasę na lokatę bankową a poczynania AG i będę dalej obserwował.

  OdpowiedzUsuń
 5. Amber Gold nie ma najlepszej oferty lokat, są inne oferujące jeszcze wyższe oprocentowanie i nich też napiszę niebawem.
  O moich lokatach w Amber Gold opiszę w jednym z przyszłych postów. Jak zakładać czy przedłużać kończące się lokaty a przede wszystkim o ryzyku jakie ponosimy lokując tam nasze oszczędności. Bo ryzyko jest, szczególnie w chwili obecnej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do OBAW AB podobno firma jest ubezpieczona w PZU który tego nie zaprzecza
  Amber Gold jest jeszcze ubezpieczony w Allianz na polisie OC i każda oferowana lokata jest ubezpieczona do 250 tys zł niejestem pewny ale warto to sprawdzić -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wcześniej pisałem, byłem już w AG i podpisywałem kpl. stosownych dokumentów na otwarcie lokaty (od tego czasu jest tydzień na wpłatę środków.W przeciwnym razie umowa traci ważność) i nie ma tam nic o żadnym ubezpieczeniu. Jedyne zabezpieczenie to fundusz poręczeniowy stworzony na potrzebę właśnie Amber Gold i jest to (chyba) firma "córka" AG do kwoty 250tys zł. Wg. mnie nie jest to nic pewnego.

   Usuń
 7. Na tle wszystkich lokat bankowych i biorąc pod uwagę to, że lokata jest inwestycją pewną z góry ustalonym procentem odsetek jakie zarobimy...to właśnie lokaty w AG są chyba najlepszą tego typu ofertą. 10-15% (bez podatku) to jest spory zarobek.
  Ja myślałem ulokować 100tys zł wstępnie na 3mce, więc zarobiłbym prawie 2500zł na czysto. Z lokat bankowych mogę dostać max. 1200-1300 zł.

  OdpowiedzUsuń
 8. jeśli Amber to maksimum 20% kapitału. żeby potem nie było płaczu, że oszukali.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lokować 100 tys w jednym miejscu i do tego ryzykownym to chyba lekka przesada. Pokusa owszem jest, ale zawsze należy zadbać o zabezpieczenie. Część na obligacje korporacyjne - jutro będzie artykuł o nowych takich ofertach, część na najlepsze lokaty, a część w inne inwestycje zawsze jest bezpieczniej. Mogą to być inwestycje ryzykowne, ale jednoczesne bankructwo kilku firm jest o wiele mniej prawdopodobne od jednej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja wyszedłem z takiego założenia że jak zainwestować w lokatę to dużą sumę by przyniosło to większy zysk. No ale jednak nie w takiej niepewnej firmie jaką jest AG, dlatego też wrzuciłem na lokatę bankową.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zastanawiało mnie też kupno złota fizycznego w sztabkach. Teraz całkiem nisko stoi a podobno na złocie ciężko jest stracić (oczywiście inwestycja raczej długoterminowa).
  Mając sumę 100tys zł chciało by się by te pieniądze nie leżały na zwykłym koncie a choć trochę pracowały bo jest to już jakaś suma która może dać kilkaset zł co miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przed inwestycja dowiedzcie sie czegos wiecej o tej firmie.

  Na przyklad jakis czas temu firma zaczela inwestowac w linie lotnicze przejmujac kolejna OLT, Jetair i Yes Airways. Po integracji tych linii powstalo reklamowane ostatnio OLT Express, ktore wg wlasciciela ma byc rentowne dopiero za 3 lata (w co notabene nie wierze, wg mnie nie bedzie nigdy).

  Naklady na utrzymanie linii Amber musi ponosic calkiem spore. Sam sie zastanawiam w jakim celu zainwestowali w tak niedochodowy biznes (patrz bankructwa linii lotniczych w tym roku i kolejne w kolejce).

  OdpowiedzUsuń
 13. Inwestującym w Amber Gold zwracam uwagę na 2 aspekty:
  1. spółka, mimo takiego prawnego obowiązku, nie publikuje sprawozdań finansowych w KRS - czyli trudno zweryfikować "jakość" jej kapitału zakładowego - 50 mln zł, oraz stending finansowy,
  2. podatek belki - to, że spółka go nie pobiera jako płatnik [tak jak bank przy odsetkach] nie oznacza, że dochód nie jest nieopodatkowany :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tutaj nie jestem pewien jak to wygląda do końca ale z tego co się orientowałem to w AG podpisujesz umowę na kupno fizyczne kruszcu a potem po zakończeniu okresu 'lokaty' odkupują je od Ciebie. Obrót złotem jest nieopodatkowany jeżeli sprzedasz kruszec nie wcześniej niż pół roku po jego zakupie. W innym wypadku musisz odprowadzić sam podatek (wykazać w PIT)

   Usuń
  2. ale wtedy gdy złoto nie było zakupie z chęcią odsprzedaży z zyskiem a jak skarbówka zinterpretuje lokatę amber gold. na pewno dowalą ci podatek i karę taką że się nie pozbierasz

   Usuń
 14. Mam pytanie jeśli już zainwestowałeś lokatę na 6 m-cy i pracuje już rok to nie dostałeś odsetek jeszcze?????????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze nie inwestuję na tak długi okres w tej firmie. Wybieram tylko w trzymiesięczne lokaty i obserwuję rynek złota. Odsetki dostaję zawsze w terminie. I bezproblemowo. Co jest kolejnym plusem dla Amber Gold.
   Nie mogę tego powiedzieć o Open online. Tam są problemy zarówno z wpłatą jak i zwrotem pieniędzy.

   Usuń
 15. A ja właśnie nie maiłem żadnych problemów z Open online.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy jakie się ma wymagania wobec banku. Open online jako jedyny bank z których oferty korzystałem odrzucił dobrze wykonany przelew co tłumaczył rygorystycznymi zmianami w systemie. A dziś zakończone lokaty w Open dotarły dopiero po godzinie 12:00 co powoduje blokadę środków.
   Z Amber Gold oraz innymi bankami nie ma takich problemów. Dla mnie płynność środków odgrywa dużą rolę a Open takiej płynności nie zapewnia. Obsługę klienta i rozpatrywanie reklamacji pozostawię bez komentarza.

   Usuń
 16. ja tam srałem w gacie jak założyłem u nich lokatę na rok 12% w złoto ponad 13kpln ale jakoś uwiarygodnili się bo odsetki naliczyli zgodnie. Ale jest jedno ale.... założyłem lokatę wyższy zysk i powinienem dostać zwrot różnicy kursu w dniu zakupu czyli ok 35% przeliczając żę kupiłem złoto w PLN a dostałem niecałe 14% czyli wychodzi na to że wyjebali mnie na 21%!!! ok huj przeżyję ze względu że dali zarobić jak nigdy ale moimi pieniędzmi!!! powinno być dla nich zysku 14% a dla mnie 21%. a tak ich pierdole wolę sobie sam kombinować. A i taka rada ode mnie. Nie bójcie się lokować u nich są wporzo i nie nagabują cię jak inne banki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komentarz opu8blikowany tylko ze względu na ważną informację o możliwości wyższego zarobku, która wpisana jest w umowę i o czym napiszę w kolejnych postach o Amber Gold.

   Z drugiej strony proszę o większą kulturę. TEGO TYPU WPISY UŻYWAJĄCE WULGARNEGO SŁOWNICTWA, NIE BĘDĄ WIĘCEJ PUBLIKOWANE. Rozumiem, że wiele osób traktuje to za dosadną argumentację, postarajcie się jednak używać innych chwytów językowych jak sarkazm, czy ironia. Mają też swoją siłę wyrazu.

   Usuń
  2. Zapewne komentujący powyżej nie doczytał wszystkiego do końca i nie dostrzegł, że Amber Gold ma na oko skromne 25% procent spreadu przy przeliczaniu kursu...

   Usuń
  3. Ja też u nich inwestuję. mają bardzo solidne podejście do klienta. Dzwonią, gdy kończy się termin lokaty. Można przedłużyć. Sprawdziłam- obiecaną kasę przelali mi na konto jak w umowie. Potwierdzają ubezpieczenie na 250 tys. Oczywiście, wokół firmy jest trochę zamętu. Sądzę, że robi to konkurencja , której odbierają klientów. Oczywiście, należy liczyć się z ryzykiem. Pewnie jak wszędzie. Banki nie dają zarobić. Ich oferta po odjęciu "belki" nie pokrywa inflacji, więc- co pozostaje? Albo malejąca kupka pieniędzy i wyzyskiwanie przez banki, albo ryzyko... Amber ma tylko jedną wadę- przy zerwaniu umowy przed upływem terminu traci się ok. 20% kapitału.

   Usuń
 17. oj naiwni naiwni...aa zamiast szukać na forach wystarczy wejść na stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i przeczytać, że jest to firma, która ma niedopuszczalne praktyki w swojej działalności i urząd ostrzega klientów i agentów przed zawieraniem z nimi umów. Nie można tego klientom proponować, bo nie jestem w stanie uzyskać od nich informacji kto to kredytuje a nie chcę aby społeczeństwo zamieniło się w pralkę brudnych pieniędzy

  OdpowiedzUsuń
 18. Masz rację, że od tzw. lokat w Amber Gold nie płaci się podatku Belki. Ale trzeba otrzymany dochód dodać w rocznym rozliczeniu podatkowym do podstawowych dochodów z wynagrodzenia z pracy i temu podobnych i zapłacić od tego podatek sięgający do 32%. Tak więc to jest podatkowo gorsze od klasycznej lokaty bankowej.
  Ciekawe, czy wszyscy klienci wiedzą o konieczności zapłacenia wyższego podatku.

  OdpowiedzUsuń
 19. A mi dzisiaj dokonali przelewu 10 000.zł + odsetki za 3 miesiace spoko .jescze raz tak zrobie .Przynajmniej tak coś przyciułam bo w bankach 6,5% żenada no i jeszcze podadek Rostowskieb=go minstra odejmuja .

  OdpowiedzUsuń
 20. Zlodziejstwo, tydzien temu dobiegla konca moja lokata i do dzis ani zlotowki z zainwestowanych ponad 200 tysiecy. Tylko slysze ciagle klamstwa, ze wyslano mi przelew. nawet oferuje mi przeslanie potwierdzenia przelewu i nie przysylaja. Po prostu za.........mi pieniadze. Chyba koniec zlotego eldorado

  OdpowiedzUsuń
 21. I nadal sytuacja się nie poprawia. Mam identyczną sytuacje jak przedmówca. Codziennie ta sama gadka , wyślemy potwierdzenie przelewu , i nie przysyłają. Ani potwierdzenia ani pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawie się to czyta z perspektywy czasu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo ciekawie się to czyta... dobra nauczka dla wszystkich szkoda że takim kosztem...

   Usuń
 23. Z niektorych wpisow wynika, ze ludzie dobrze wiedzieli ze to nie bank tylko jakas spoldzielnia finansowa, a i tak wplacali. To tak jak z lotto nie liczy sie ile dam za los ale obietnica milionow z ktorych i tak zawsze nici:( Juz chyba lepiej zarobic te polowe zysku, niz nic nie miec.

  OdpowiedzUsuń