wtorek, 27 marca 2012

Kolejne dwie oferty obligacji korporacyjnych


Wczorajszy post o firmie Amber Gold spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wydaje mi się jednak że inwestowanie całej kwoty w tę firmę, co sugerują niektóre komentarze, byłoby zbyt ryzykowne.  Stąd dziś propozycja dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Obiecałem bliższe informacje na temat Amber, ale oferta bursztynowego złota jest aktualna cały czas i nie zmienia się od lat. Zatem dalsze szczegóły podam jutro.
 
Z drugiej strony dostaję ciągle zapytania dotyczące obligacji. Obligacje są niestety jak promocyjne lokaty, ich oferta trwa tylko kilka dni. Dlatego jeśli nie podam o nich informacji jak najszybciej nabędą je inni, gdyż stają się one coraz bardziej popularne. Obligacje firmy windykacyjnej o których pisałem kilka dni temu rozeszły się bardzo szybko. Postaram się odtąd informować na bieżąco o końcu oferty na koniec danego postu.

W chwili obecnej trwają zapisy na kolejne obligacje korporacyjne. Jedne dla grubych ryb, drugie dla średnio zamożnego inwestora. Jak się można domyślić pierwsze są w ofercie publicznej, drugie w prywatnej. Różnicę między nimi omówiłem tutaj, czas więc od razu przejść do prezentacji ofert.

1 Obligacje w ofercie publicznej
Pierwsza oferta dla ludzi z zasobnym portfelem dotyczy firmy KONCEPT WS. Spółka ta współpracuje ze znanymi wszystkim sieciami handlowymi jak Biedronka, Tesco czy Netto. Każdy chyba widzi ile powstaje nowych oddziałów tych marketów, więc jeżeli chodzi o rozwój wygląda na to, że jest to dość pewna inwestycja.

Co robi KONCEPT? Firma ta wyszukuje i typuje optymalne lokalizacje obiektów handlowych na terenie całego kraju. W chwili obecnej oferuje obligacje o poniższych parametrach:
Oprocentowanie: WIBOR 3M + 6,5% (czyli ok 11,5%)
Wypłata odsetek: co kwartał
Minimalny zapis: 210 tys
Okres do wykupu: 12 miesięcy

Oferta przypomina zatem obligacje firmy Dominium SA opisanych tutaj. Jest może nieco mniej oprocentowana, ale za to należy do obligacji krótkoterminowych gdyż trwają tylko rok.  Bardzo wygodna jest wypłata odsetek, mamy tu bowiem odsetki kuponowe już co kwartał. Przy tak dużej inwestycji kwota odsetek jest już dość solidna, mamy więc większą płynność kapitału.
 
Wyniki firmy są następujące: w 2011 przychód zamknął się na poziomie 56,6 mln a zysk z działalności operacyjnej to 6,1 mln. Warto porównać je z wynikami spółki Dominium do których odsyłałem już w powyższym akapicie. 
 
Co do prognozy: firma do końca lutego podpisała 26 umów na łączną kwotę 90 mln zł. Świadczy to o niewątpliwym wzroście. Zaporowa jest jednak olbrzymia cena obligacji podyktowana ofertą publiczną.


2 Obligacje w ofercie prywatnej
Drugą ofertą obligacji są obligacje firmy Markom Invest. Jak już informowałem oferta prywatna rządzi się innymi prawami od oferty publicznej. Adresatem może być maksymalnie 99 osób, więc warto się pospieszyć z zapisami. Ostatnia oferta branży windykacyjnej trwała tylko dwa dni ale rozeszła się w mig. 
 
Markom Invest należy do firmy z branży sztucznej inteligencji a więc kolejnej branży, która wydaje się być dochodowa. Obie oferty ważne tylko do 29 marca, należy jednak pamiętać, że w przypadku lokat nie ma ograniczeń co do zgłoszeń w przypadku obligacji niestety często są.

5 komentarzy:

 1. Takich okazji zakupowych na obligacje korporacyjne jest sporo , dlatego jak ktoś kupi raz od emitenta to nie powinien trzymać tych obligacji do konca wykupu tylko dla zminimalizowania ryzyka odsprzedawać po okresie odsetkowym i w chodzić w nowego emitenta obligacji , w ten sposób zbiera do drodze same śmietanki i bezpieczeństwo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pod warunkiem że obligacje wejdą na Catalyst...co generalnie na szczęście staje się ostatnio normą. Jednak sam proces wejścia na Catalyst trwa od 3 miesięcy do pół roku więc w tym czasie inwestor jest ugotowany w przypadku problemów emitenta i należy o tym pamiętać :)

   Usuń
 2. Dlatego warto zapoznać się z analizą fundamentalną wybranej przez nas spółki i zbadać jej kondycję finansową o czym pisałem tutaj http://polakcan.blogspot.com/2012/03/analiza-fundamentalna-czyli-badamy.html
  Ponadto warto wybierać obligacje z zabezpieczeniem. Jak wygląda wypłacalność spółek na które postawiłem opiszę gdy dojdzie do wypłat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. analiza fundamentalna to podstawa...jednak co do zabezpieczenia to tylko jeżeli hipoteka a to i tak nie daje gwarancji, inne rodzaje zabezpieczeń typu poręczenia, akcje, majątek osób trzecich, kontrakt, itp dla mnie osobiście nie mają znaczenia. Wystarczy popatrzeć na Budostal czy Fojud...

   Usuń
 3. Mam pytanie - a jak to jest gdy kupimy obligacje od emitenta spółkę niepubliczną (dla wybranych osób)
  nie jest notowana na Cataliście czy takie obligacje można sprzedać-? jeśli ta to jakie są procedury - ?

  OdpowiedzUsuń