piątek, 16 marca 2012

Dominium czyli kolejna intratna oferta obligacji


Pisząc po raz pierwszy o obligacjach Getin myślałem, że minimalna kwota 25 000 zł jest dość zaporowa jak na jedną inwestycję. Tymczasem nie dość, że obligacje się sprzedały przed terminem to druga seria też rozeszła się w mig. Getin w pierwszej serii zebrał 200 000 a w drugiej 41 641 sztuk. A zainteresowanie trzecią serią nie słabnie.

Podobnie w przypadku obligacji Work Service rozmiar zakupu przerósł moje oczekiwania. Mimo bardzo małej kwoty minimalnej jak na obligacje bo tylko 10 000 zł, rozeszły się one w mig po stawkach znacznie wyższych od progowej. Skoro minimalne progi nie są dla wielu inwestorów problemem, zdecydowałem się napisać o obecnej emisji obligacji, która potrwa do dnia 21 marca.

Obligacje dotyczą Dominium S.A. firmy, która jest na rynku od 19 lat oraz zarządza siecią 64 restauracji Pizza Dominium. O tym jaką popularnością cieszy się pizza w kraju nadwiślańskim nie muszę na pewno nikogo przekonywać. Na nią koniunktura będzie pewnie zawsze a więc wypłacalność emitenta teoretycznie bardzo duża. Jakie więc są szczegóły tych obligacji?


Oto podstawowe parametry oferty:
Oprocentowanie: WIBOR6M + 7,10%
Kupon: wypłacany co pół roku
Minimalny zapis: 210 000
Zapadalność: 30 miesięcy
Rynek wtórny: Catalyst
Typ obligacji: zwykłe na okaziciela

Oprocentowanie mamy więc lepsze niż w przypadku Getin czy Work Service. Czas trwania 2,5 roku to okres średnioterminowy o czym pisałem wczoraj nie jest więc źle. Co więcej obligacje będzie można sprzedać na rynku Calalyst przed tym terminem co zwiększa płynność inwestowanych środków. 
 
Najbardziej zaporowa jest jednak cena. Dlaczego tak dużo? Wyjaśnienie jest proste. Obligacje ze względu na sposób emisji dzieli się na dwa rodzaje:

1 Oferta prywatna - jest kierowana do nie więcej niż 99 adresatów. Jej przykładem mogą być obligacje Work Service.
2 Oferta publiczna – jest kierowana do nieograniczonej liczby inwestorów. Tutaj minimalna kwota zapisu wynosi 50 000 euro czyli ponad 200 000 zł.
 

Dominium S. A. oferuje właśnie obligacje w ofercie publicznej. Jej przychody osiągają poziom przekraczający 80 mln zł natomiast EBITDA 9 mln zł. Ostatni angielski akronim (skrót składający się z pierwszych liter) oznacza:

Earning - zysk
Before – przed uwzględnieniem
Interest - odsetek od zaciągniętych kredytów
Taxes - podatków
Depreciation - deprecjacji (obniżenia siły nabywczej pieniądza) oraz
Amortization - amortyzacji


W prognozach na najbliższe lata spółka zakłada sukcesywny wzrost skali swojej działalności, poprzez dalsze zwiększanie liczby restauracji, zarówno w kraju jak i za granicą. Na przełomie maja/czerwca 2012 r. Emitent planuje również debiut na GPW. 


4 komentarze:

 1. Jak na niezabezpieczone obligacje to próg wejściowy trochę wysoko postawiony, może z czasem się to zmieni i mali inwestorzy też będą mieli szansę na zakup.
  Co do zysków spółki to można powiedzieć, że Budostal też miał niezłe perspektywy ;)
  Może napiszesz coś o emisji obligacji spółki z grupy Pragma Inkaso ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Próg jest minimalny zważywszy fakt, że to oferta publiczna. Mali inwestorzy mogą inwestować w inne obligacje w ofercie prywatnej. O takich też informuję czy to na blogu czy to po zapytaniu na maila.
  Co do Pragma Inkaso to niewykluczone że będzie jakiś artykuł ale raczej nie w najbliższej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapytałem o Pragme Inkaso dlatego, że szykuje się możliwość zakupu obligacji (Pragma Finanse ?) z uwagi na to że marzec jest miesiącem gdzie wiele różnych firm będzie rolowało dług, może się okazać że trzeba będzie się rozglądnąć za czymś nowym w temacie...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest obecnie dostępna oferta innych obligacji, także pochodząca od firmy zajmującej się wierzytelnościami. Na blogu będzie o tym informacja pojutrze ale o informacje zainteresowani mogą się zgłaszać do mnie już dziś.

  OdpowiedzUsuń