niedziela, 18 marca 2012

Afera wokół work service – cudotwórcy czy szarlatani?


Work Service skończył z początkiem tego tygodnia zapisy na obligacje serii O, od jutra zaczyna zapisy na akcje serii L. Zebrał już zatem dużą część gotówki a jeszcze większą część zamierza zebrać w najbliższych dniach. 
 
Kampania reklamowa w pełni. Prezes Hanczarek wyjaśnia, że Work service otworzył ostatnio oddziały w Rumunii i Turcji, które mają wzmocnić tempo rozwoju firmy. Z akcji chcą uzyskać 150 mln. Kwotę 51 mln zł ma być wykorzystane na finalizację zakupu 75% udziałów w firmie IT Kontrakt.

Tymczasem w sieci pojawiają się artykuły o wielkim oszustwie tej firmy. Artykuły mają nawet sensacyjne tytuły 'Właścicieli Work Service szukajcie na Seszelach' sugerujące, że obecna oferta obligacji i akcji to początek wielkiej afery. Zbierają kasę od naiwnych i mig za granicę jak na gangsterskim filmie.


Artykuł na stronie Emerging markets znalazłem przez przypadek szukając szczegółów informacji o debiucie na giełdzie. Wspomniany artykuł o sensacyjnym tytule można przeczytać tutaj.

Jakby tego nie było dość i zbyt mało profesjonalnie podano odnośnik do innego artykułu 'Work Service – co to jest? Kto posiada kto finansuje i jak?' Podana strona posiada raport analityczny, który wygląda na dość solidnie napisany. Ten drugi artykuł znajduje się tu.

Co więc jest grane? Na forach internetowych już wrze dyskusja na temat wiarygodności Work Service. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Każdy kto zakupił akcje czy obligacje jakiejś firmy przeklinałby pewnie dzień w którym dowiedziałby się, że prezesi firmy która te papiery wyemitowała nagle się ulotniłi i nie ma co liczyć na sprzedaż akcji czy obligacji.

Cały problem bierze się stąd, że Work Service zerwał współpracę z Domem Maklerskim IDM, który jest opisany na podanej wyżej stronie. W chwili obecnej autoryzowanym doradcą firmy Work Service jest Dom Maklerski Copernicus.


Mnie akurat taka sytuacja nie dziwi. Jeżeli ktoś nagle zrywa umowę i przechodzi do konkurencji nie powinno nas dziwić, że pierwotny partner może czuć się oszukany i raczej dobrego słowa o firmie która zrywa umowę nie powie.

Z drugiej strony podana wyżej strona podaje, że IDM był również oferującym i akcjonariuszem w przypadku spółki BOMI oraz podaje notowania owej spółki, które nie wyglądają zbyt zachęcająco.
Źródło: stooq.pl

W przypadku akcji mówi się, że są dwa podejścia do oceny ich zachowania na giełdzie:
2 Analiza techniczna

Są to najbardziej popularne podejścia do inwestowania na giełdzie. Każdy może dobrać właściwe podejście według siebie. Najwięksi giełdowi guru stosują jednak jeszcze dwa inne podejścia:
3 Kadra zarządzająca
4 Czynnik alfa

Co więcej, to właśnie kadrze zarządzającej przyznaje się największą liczbę procentowego udziału. Powyższy podział stosuje na przykład James Cramer popularny amerykański analityk giełdowy. Kadrze przyznaje on aż 40% czyli więcej niż popularnej analizie czy to fundamentalnej czy technicznej.


Bardzo dobrze ilustruje to sytuacja Work Service. Jakkolwiek wielką reklamę nie zrobią jakiekolwiek wykresy nie podają, czy zapewnień nie udzielą w wywiadach, wpadki kadry zarządzającej zmiany partnerów będą miały bardzo duży wpływ na notowania. To stąd biorą się skoki widoczne na wykresach analizy technicznej.

Bardzo jestem ciekaw rozwoju sytuacji. Do tego tematu będziemy na pewno często wracać. Od jutra startują zapisy na akcje, w kwietniu debiut na giełdzie, w maju wypłata pierwszych odsetek kuponowych obligacji. I wtedy dopiero dowiemy się czy warto było nabywać akcje i obligacje.

Ciąg dalszy: Co kombinuje Work Service?

7 komentarzy:

 1. Moim zdaniem nieetycznym byłoby ukrywanie faktu powiązań z oferującym. Dziwnym byłoby wręcz gdyby spółka zwróciła się do innego domu maklerskiego – który jest poniekąd konkurencją jego akcjonariatu. Nie jest to rzadka sytuacja na rynku, póki powiązania nie są zacierane poprzez spółki zależne sytuacja jest klarowna.

  Idąc dalej przytoczoną z początku ścieżką – nieetycznym byłoby oferowanie przez PKO BP S.A. obligacji skarbu Państwa ze względu na udział Skarbu Państwa w jego akcjonariacie

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka Wort Service jest branżą rekrutująca pracowników w dobie bezrobocie ludzie za wszelką cenę będą szykać pracy może jej sprzyjać tym bardziej ze bedzie jedyna spółką tej branży na GPW ,wszystko zalezy jaki kapitał pozyskają z obligacji i akcji
  Sam jestem ciekaw czy ta afera nie wyszła z IDM i podłozyli za to świnie, a obligatoriuszą pozostaję czekać na rozwój sytuacji i mieć nadzieje z odsetek i zwrotu kapitału

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. impel jest jeszcze z podobnego sektora

   Usuń
 3. Dziwne te powiązania, oj bardzo dziwne, ja byłbym ostrożny w kupowanie tego kota. DO tego ten cypr, windowanie bilansu- ehh, radzę unikać.

  OdpowiedzUsuń
 4. W dzisiejszym komunikacie piszą, że IDM jest oferującym, więc skąd się wziął copernicus?

  OdpowiedzUsuń
 5. Zakupiłem obligacje. Oferował je Copernicus a nie IDM.

  OdpowiedzUsuń
 6. work service to oszusci nie wyplacaja za urlopy zdrowotne i oszukuja pracownikow niepelnosprawnych w sprawach socjalnych

  OdpowiedzUsuń