poniedziałek, 20 sierpnia 2012

Kolejne nowe interesujące oferty obligacji korporacyjnych


W sierpniu mamy istny wysyp obligacji korporacyjnych. Najbardziej reklamowana jest  oferta obligacji Gant Development gdyż są po prostu najtańsze i dostępne dla każdego. Ale skoro ofert jest tak wiele na pewno nie warto wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka. Warto na pewno rozejrzeć się także za innymi obligacjami korporacyjnymi.

Nie od dziś wiadomo, że złotą zasadą inwestowania jest dywersyfikacja środków. gdyż nawet najwięksi potentaci jak PBG mogą ogłosić upadłość a w takim przypadku zamiast spodziewanego zysku możemy mieć problemy z odzyskaniem naszych funduszy.

Najlepiej oczywiście jeżeli obligacje będą zabezpieczone. Takie są obligacje firmy intermodalnej o której pisałem w piątek. Obligacje firmy Gant Development także są zabezpieczone ale fakt, że jest to Fundusz Inwestycyjny Zamknięty samej firmy Gant stawia pod znakiem zapytania pewność takiego zabezpieczenia.

Z drugiej strony Gant emituje serie za serią. Więc płynność finansowa jest duża. Przypomina to piramidę finansową w której starzy wierzyciele, którzy kupili dawne obligacje, są spłacani przez nowych kupujących kolejne serie. Nie jest to jednak zwykła piramida, gdyż mamy wgląd w sytuację finansową spółki i wiemy dokładnie na jakim gruncie stoimy.

Gdzie taką sytuację finansową możemy zobaczyć? W prospekcie emisyjnym zatwierdzonym przez KNF. W przypadku obligacji Gant prospekt emisyjny jest podzielony na 3 części:
  • dokument rejestracyjny 
  • dokument ofertowy 
  • dokument podsumowujący
Wszystkie z nich znajdziecie tutaj.

Źródło: giełda.gant.pl

Pierwszy z nich nosi nazwę Dokument rejestracyjny i z założenia zawiera wszystkie informacje dotyczące spółki i każdy inwestor zamierzający kupić obligacje dowolnej firmy dostaje taki prospekt (zwany czasem Memorandum). Dokument ofertowy najnowszych obligacji Ganta jest do wglądu tutaj. Jak widzimy mamy tam:
w rozdziale 3 -  informacje finansowe (rachunek zysków i strat - patrz niżej, bilans, cashflow)
w rozdziale 4 - czynniki ryzyka które warto przejrzeć

Rachunek zysków i strat Źródło: dokument rejestracyjny

Nie będę tu wypisywał wszystkich elementów, każdy może tam zajrzeć. Od strony 45 możecie dla przykładu zapoznać się z opinią niezależnego biegłego rewidenta (czego w przypadku Amber Gold się nie doczekaliśmy o czym pisałem w artykule Wyczekiwanego audytu Amber Gold nie będzie).

Niniejsze informacje podaję dla osób, które nigdy dotąd nie spotkały się z obligacjami i zadają mi pytania gdzie znajdą informacje szczegółowe na ich temat.

Obligacje Gant to oczywiście nie jedyne dostępne atrakcyjne obligacje. W chwili obecnej są jeszcze dostępne dwie inne obligacje w ofercie prywatnej, która jak sama nazwa wskazuje są przeznaczone dla zamkniętej grupy inwestorów i oferują lepsze zabezpieczenie ale kosztem większego wkładu.

Ponieważ jest to oferta prywatna prospekty emisyjne nie są udostępniane publicznie a jedynie kierowane do osób bezpośrednio zainteresowanych nabyciem obligacji.

Obie najnowsze oferty należą do firm spoza branży budowlanej, która na chwilę obecną jest dość ryzykowna. Warto też dodać, że obie są z różnych branż, co pozwala także na dywersyfikację ryzyka. A najważniejsze jest to, że obie posiadają zabezpieczenie. Temat zabezpieczenia zamierzam wkrótce rozwinąć na tym blogu.

Oczywiście osoby, które wyrażą zainteresowanie poznaniem bliżej tych obligacji przed podjęciem decyzji kupna dostają odpowiednie prospekty emisyjne podobne do tych jakie prezentuje publicznie Gant. Takie prospekty pozwalają zobaczyć w jakiej kondycji finansowej jest firma i jakie zabezpieczenie daje dla inwestorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz