czwartek, 23 sierpnia 2012

Oferta obligacji spółki Milmex


Niedawno prezentowałem gdzie znaleźć szczegółowe informacje o spółce emitującej obligacje. Najbardziej szczegółowe dane można znaleźć w prospekcie emisyjnym ale jest to naprawdę gruba książka. I praktycznie mało kto czyta ją aby poznać wszystkie niuanse mało czy średnio znanej firmy.

Trudno się dziwić. Ludzie podpisują umowy lokat, które mają raptem po 2-3 strony i też ich nie czytają od deski do deski a tylko patrzą ogólnie na oprocentowanie oraz okres trwania. Czyli kiedy mają się zgłosić po wkład + odsetki. Reszta zwykle jest nieistotna.

W przypadku ofert obligacji nie warto kierować się tylko wysokością oprocentowania czy okresem trwania. Te kryteria dobre są dla lokat, nie dla obligacji. Dla leniwych, którym nie chce się studiować opasłych tomiszczy prospektów nawet wybiórczo, absolutnym minimum to krótka prezentacja firmy, która zawiera zwykle raptem około 20 stron.

Takie prezentacje mają na celu wstępne zapoznanie się inwestora ze spółką. Trzeba  poznać przede wszystkim branżę w której porusza się firma oferująca obligacje oraz zapoznać się z jej finansami. Dobrym przykładem mogą być tutaj oferowane obecnie obligacje spółki Milmex należącej  do branży komputerowej.

Źródło: spółka

Taką krótką prezentację firmy możecie zobaczyć tutaj. Jak czytamy Milmex nie ogranicza się tylko do działalności informatycznej ale także integratorskiej, programistycznej a także telekomunikacji. Ostatnio spółka ta buduje własną bezprzewodową sieć Infostradę NetMax z wykorzystaniem najnowocześniejszych mobilnych technologii radiowych WiMAX Mobile 802.16e/LTE.

Dla wielu ludzi powyższe informacje mogą być trochę enigmatyczne. Warto jednak zatem wyjaśnić, że technologia LTE (Long Term Evolution) to po prostu następca systemów trzeciej generacji pozwalający na znacznie szybszy przesył danych (wystarczy porównać HSPA z 14MB/s z LTE, który umożliwia ściąganie danych z szybkością 300 MB/s)

Nie trzeba być specem od komputerów by wiedzieć, że LTE ma przyszłość. Nieuchronną przyszłość bo rozwoju telekomunikacji i informatyki zatrzymać się po prostu nie da.
Oto podstawowe parametry obligacji:
Seria: KOM12D
Oprocentowanie: 11%
Wypłata odsetek: co 6 miesięcy
Czas trwania: 12 miesięcy
Catalyst: TAK (czyli można sprzedać na rynku wtórnym)
Zabezpieczenie: TAK (czyli można liczyć na kasę w przypadku upadłości firmy)
Minimalny zapis: 210.000 zł

Mamy zatem typową obligację oferty publicznej. O dobrym oprocentowaniu przewyższającym wszystkie lokaty (prawie bo dziś informuję o lokacie na.. 12% na drugim blogu). Warto tutaj zauważyć, że oprocentowanie jest identyczne jak w przypadku spółki Gant Development. Płatność odsetek występuje dwukrotnie rzadziej, ale też trwają dwukrotnie krócej. 

Warto zerknąć na wyniki oraz prognozy Źródło: prezentacja spółki


Co ciekawe obligacje te mają być notowane na Catalyst. Przy zakupie obligacji rocznych spotkałem się z przypadkiem, że nie będą one wprowadzone na ten rynek, gdyż okres trwania jest na to zbyt krótki. Jak widać wszystko zależy od emitenta nie jest to bowiem regułą.

Największą wadą jest jest oczywiście zaporowa cena typowa dla oferty publicznej. A szkoda bo branża jest dość ciekawa i warto by było mieć ją w portfelu. Niezłe są też wyniki finansowe - spółka osiągnęła w pierwszym półroczu 2012
Przychód - ponad 49 mln
EBITDA - 15 mln

Zaporowa cena z pewnością zniechęci inwestorów do kupna tych obligacji. Chodziło mi jednak o gdzie szukać tego typu informacji. Nie można tego pokazać na przykładzie spółki z oferty prywatnej, gdyż z definicji dane są do wglądu tylko bezpośrednim inwestorom. One jednak także mają swoje krótkie prezentacje.

Oczywiście prezentacja pokazuje spółkę z jak najlepszej strony, więc nawet do niej powinno się podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu. W końcu chodzi o nasze inwestycje czyli naszą kasę, która ma wrócić z nawiązką.

10 komentarzy:

 1. LTE wymaga koncesji na częstotliwości, Wimax praktycznie przegrał wyścig i nie jest przez jakąkolwiek firmę poważnie brany pod uwagę (zresztą, to dwie dość różne w zastosowaniach technologie).

  Już po 20 sekundowym przeskanowaniu twojej notki wiem, że pakowanie w ta firmę jakichkolwiek pieniędzy to czyste samobójstwo.

  Zresztą, każdy kto poważnie używa słowa infostrada nie zasługuje wyłącznie na wyśmianie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem przyjrzymy się jak będą sobie radziły obligacje tej spółki a za rok okaże się jaką inwestycją byłoby inwestowanie w Milmex. Postaram się publikować tutaj raz na kwartał notowania tej spółki a za rok wykup obligacji.

   Usuń
 2. "Chodziło mi jednak o pokazanie dobrze rokującej spółki oraz gdzie szukać tego typu informacji."

  Może i o to chodziło, ale z tekstu nadal nie wynika "gdzie szukać tego typu informacji".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten artykuł w przeciwieństwie do innych zawiera link do prezentacji spółki. Prezentacja zaś zawiera skrócone dane finansowe za ubiegłe okresy oraz prognozy na lata przyszłe oraz przedstawia samą spółkę. Warto z taką prezentację się zapoznać.
   W przypadku lokat nie musimy szukać informacji o banku, one zawierają gwarancję BFG więc tutaj można iść w ciemno.
   Innymi słowy chodziło o sugerowanie się nie tylko samym oprocentowaniem i okresem trwania.

   Usuń
 3. A mnie się wydaje, że chodzi o dobre wypromowanie strony w wyszukiwarce. Tak jak w powyższym Twoim komentarzu. Piszesz o lokatach, a nie o ich tutaj mowa. No i cały czas nie dajesz odpowiedzi na pytanie "gdzie szukać takich informacji".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy twoje pytanie dotyczy gdzie szukać prezentacji spółki?

   Usuń
 4. witam ,gdzie mozna znales informacje dotyczace rating obligacjji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko bardzo nieliczne obligacje mają rating. Dla emitenta do dodatkowe koszta które można uniknąć więc nic dziwnego, że firmy rezygnują z tego.

   Usuń
 5. Ej może teraz cos napiszesz o milmexie .spółce która okradła swoich klientów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że nie interesowałem się tymi obligacjami bliżej, gdyż nie kupiłem ich. Ale warto będzie poznać sytuację bliżej i być może napisać o tym osobny artykuł.

   Usuń