środa, 1 sierpnia 2012

Powstaje zbiorowy pozew na Amber Gold


Wczorajszy artykuł zakończyłem informacją, że do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku trafiło pierwsze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak widać Specjalny Zespół do rozwiązywania zgłoszeń klientów o którym pisałem w artykule Amber Gold powołuje Sztab Antykryzysowy nie zadziałał tak jak powinien.

W chwili obecnej na forach internetowych skrzykują się poszkodowani. Część z nich wypowiadało się w komentarzach do mojego artykułu Amber Gold już wypłaca zablokowane zobowiązania. Ludzie wpakowali tam jednak naprawdę poważną kasę więc nawet pokazanie dowodu spłaty, które przesłał mi jeden z klientów Amber Gold nie uspokoiło komentujących.

Amber Gold, jak dowiaduję się zaglądając na jedno z forum, informuje klientów zgłaszających problem, że sprawa zostanie rozwiązana z ciągu 5-7 dni. Zwłoka zaś jest podyktowana problemami technicznymi. Trzeba przyznać, że informacja wygląda dość wykrętnie jak na specjalny zespół.

Nazwa Specjalny przynajmniej w teorii, zobowiązuje do natychmiastowej reakcji a nie informowania o dalszej zwłoce, nic więc dziwnego że bezradni klienci szukają wsparcia u współposzkodowanych. W końcu kupą raźniej. Na internecie można znaleźć wiele miejsc gdzie skrzykują się poszkodowani. Najbardziej ciekawym spośród nich jest portal prawniczo-społecznościowy o nazwie wspólnypozew.com, który jak sama nazwa wskazuje ma na celu zebraniu ludzi chętnych do wspólnego dochodzenia swoich praw.

Źródło: wspólnypozew.com


Żeby pozew zbiorowy mógł dojść do skutku musi się zebrać przynajmniej 10 osób. Taka grupa musi następnie wybrać szefa, który prawnie jest nazywany reprezentantem grupy i będzie działać w jej imieniu. Pozostali członkowie muszą oczywiście na to wyrazić zgodę. 

Sytuacja jest bardo ciekawa bo praktycznie bezprecedensowa w przypadku parabanku.  Należy jednak mieć na uwadze fakt, że KNF ostrzegało wiele razy, że należy liczyć się ze stratą powierzonych pieniędzy w przypadku jakichkolwiek roszczeń ze względu na to, że Amber Gold jest na liście ostrzeżeń publicznych.

Jeszcze do wczoraj rano można było wejść zapoznać się z opiniami użytkowników gdyż status grupy był otwarty. Niestety z uwagi na to, że większość wypowiedzi to były skargi i jak to określił moderator 'biadolenie' w godzinach popołudniowych status grupy zmieniono na zamknięty. 


Kilka wypowiedzi warto przytoczyć, gdyż dla niektórych osób mogą one być przydatne w podjęciu decyzji co teraz zrobić. Osoby, które panikują powinny wziąć pod uwagę poniższy komentarz:
Wczoraj przeliczono mojej znajomej ile straciłaby w przypadku rezygnacji z lokaty - ok. 35% !!!. 19,5% (+ różnica w cenie złota z dnia zakupu do dnia wypowiedzenia umowy). Wiec chyba nie mamy wyjścia, musimy czekać i mieć nadzieję, że będzie dobrze.

Do grona osób poszkodowanych chcą także dołączyć osoby których termin zapadalności lokaty jeszcze się nie skończył. Chcą już dołączyć do pozwu. Dla takich osób bardzo przydatna może być następująca uwaga:
Osoby, którym lokaty się jeszcze nie zakończyły nie mają niestety podstaw do dołączania do pozwu. Po zerwanie lokaty AG ma zdaje się 14 dni na zwrot środków, więc dopiero po tym czasie będzie zasadne dołączanie do pozwu.

Ze swojej strony powiem, że nie 14 a 45 dni o czym można przeczytać dziś w artykule Amber Gold w ogniu. Jak oświadcza publicznie moderator chętni do pozwu, czyli osoby poszkodowane mogą zbierać się do dnia 20 sierpnia. Po tym terminie sprawa zostanie przekazana do prawnika.

Opisywana grupa nie jest jedyną. Istnieje jeszcze kilka innych grup wygląda więc na to, że jeśli gdańska firma nie zareaguje odpowiednio szybko, może mieć kłopoty nie tylko ze strony organów państwowych takich jak KNF, UOKiK czy MF ale także ze strony samych klientów.

Zwykle pierwszego dnia kolejnego miesiąca publikowałem ranking lokat, ale ze względu na trwający serial Amber Gold w ogniu, ranking ten zostaje przesunięty w czasie. 

Ciąg dalszy Amber Gold za pan brat z Finroyal?

2 komentarze:

  1. Amber Gold kupił Finroyal - to juz sa jaja :)

    Obydwie firmy sa warte siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. szukam chętnych do pozwu zbiorowego przeciwko amber

    OdpowiedzUsuń