sobota, 14 lutego 2015

Cashback i zamykanie kont czyli nowy cykl Dobra Rada Wujka


Fajnie by było, żeby powstało coś na wzór poradnika, gdzie co jakiś czas kolejne osoby mogłyby wrzucać swoje wypowiedzi i doświadczenia coś w stylu „Wujek dobra rada”.

Taką propozycję podsunął mi niedawno Zbyszek, jeden z czytelników wisienkowiczów, podsyłając zarazem dwa swoje problemy pod dyskusję. Każdy z nas ma swoje doświadczenia, a na blogu chodzi w końcu o to, by się nimi wymieniać i korzystać z doświadczeń.

Jeżeli pomysł chwyci, będziecie mogli przysyłać własne problemy, które przedstawię na blogu. Z pewnością ktoś inny się już z nimi zetknął i w jakiś sposób rozwiązał. Wato więc byłoby opowiedzieć w jaki sposób to się stało.Zbyszek na początek podał takie problemy:


Rozliczenie ze skarbówka z cashbacków i innych promocji
Zakończył się rok czas powoli na rozliczenie PIT. Jak to jest jeżeli chodzi o dodatkowo zarobione pieniądze czy to z cashbacków czy różnych promocji. Jedni podają, że Bank wysyła PIT inni, że samemu trzeba to rozliczyć, jeszcze inni że nic nie trzeba robić bo nie podlega opodatkowaniu zaś wielu straszy skarbówką która potrafi sieknąć kilkutysięczna karą za niewykazanie dochodu. Ja np. brałem udział w promocji BGŻ OPTIMA gdzie zarobiłem 100 zł od Bankiera i o ile się nie mylę Bankier odpowiedział mi że nie podlega to opodatkowaniu (dla pewności raz jeszcze wyślę maila z zapytaniem) Jaką jednak mam pewność że jest to zgodne z przepisami. Nie od dziś wiadomo że skarbówka ma swoją interpretację i szuka okazji żeby Bogu ducha winnych ciułaczy uwalić. 

Można zajrzeć do sekcji przyznanie nagród


Wydaje się, że najlepiej jest posiadać regulamin danej promocji. To w nim można znaleźć informację czy organizator płaci podatek, czy też czynność tę zrzuca na nas. Dlatego w artykułach podaję na końcu link do regulaminu. Każdy może go sobie skopiować na swojego kompa, by nie było takich wątpliwości.

Niżej podaję przykład promocji jaką opisałem w artykule 100 zł do podziału za założenie konta w... PKO. Jak widać po fragmentach z regulaminu zamieszczonych w tym artykule z regulaminu wynika jasno, że nie musimy się martwić o podatek, bo bank to robi za nas. Wniosek z tego prosty, że każdorazowo warto sobie kopiować taki regulamin ot na wszelki wypadek.

Jak widać PKO płaci podatek za nas, my otrzymujemy nagrodę nettoZamykanie kont po zmarłej osobie
Niejeden tzw wisienkowiec zakłada konto po to by je zaraz zamknąć. Zamykanie przypomina trochę zabawę w kotka i myszkę bo my chcemy szybko i bez problemu zamknąć konto, a bank robi wszystko aby nam to utrudnić. Dzielmy się wiedzą jak i w jakim banku udało się konto zamknąć lub też jak przechytrzyć bank w tej zabawie. 

Ja osobiście mam inny problem. Muszę zamknąć konto po zmarłym Ojcu w Getin Online. Teoretycznie robić tego nie muszę, ale obawiam się że po jakimś czasie mogą zostać wprowadzone jakieś opłaty, a ja będę musiał to kiedyś tam spłacić jeszcze może po wizycie komornika albo kogoś innego. Póki sam ma tam konto mam to wszystko na oku więc wiem co w banku się dzieje. Zamykałem konto (dokładnie to moja mama) w mBanku ale w tym przypadku są oddziały, więc nie był to aż tak wielki problem. Zamknięcie jednak nie da się załatwić w tzw M-kioskach. 

Co ciekawe podczas rozmowy wspomniałem że w regulaminie banku jest zapis, że konto nie używane jest zamykane po 6 miesiącach i tak przecież powinno być , ale wiadomo bankom zależy na jak największej ilości kont Pracownik odpowiedział mi że nie jest to zapis obligatoryjny więc jak bank chce to zamknie a jak nie to nie. Podobny zapis jest w regulaminie Getina. Rozmawiałem z konsultantem i powiedziano mi że trzeba przysłać akt zgony notarialnie poświadczony i wtedy łaskawie konto zamkną. Dodam że konto jest puste ( o to się postarałem) więc nie bardzo wiem dlaczego naciągają mnie na nie małą opłatę notarialną. Ostatecznie tak zrobię bo innego wyjścia nie mam. Chyba że ktoś ma jakieś inne doświadczenia?

12 komentarzy:

 1. Zamykanie kont po zmarłej osobie - a nie lepiej po miesiącu od zamknięcia konta wysłać przelew za 0,01zł na konto po zmarłym ojcu (lub na każde konto które zostaje zamknętę) jeśli przelew nie wróci to oznacza ze konto jeszcze istnieje. Prosta metoda na sprawdzenie czy bank zamknął konto.

  OdpowiedzUsuń
 2. to zamknij jako Ojciec litem poleconym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nad tym myślałem ale jak by nie patrzeć to łamanie prawa. A niech się ktoś doczepi?
   Tak sobie myślę że może bank zmieni jakieś regulaminy i brak zgody spowoduje że konto stanie się nieaktywne. Chyba że macie jakieś inne sprawdzone pomysły. Tak kiedyś fruwałem po sieci i natknąłem się na to, może się komuś przyda http://likwidacjakonta.pl/jak-zamknac-konto-w-t-mobile-uslugi-bankowe/

   Rzucam pytanie odnośnie rozliczeń ze skarbówką.
   1. Promocja w Optimie 100 zł za założenie konta płacona chyba przez bankiera. O ile pamiętam na postawione pytanie odpisano mi że nie trzeba tego wykazywać w skarbówce no ale... Ostatecznie mogę tam jeszcze raz napisać, lepiej upewnić się dwa razy, chyba że już ktoś zna odpowiedź
   2. Meritum Bank i 70 zł za polecenie konta. Chyba Polcan gdzieś mi napisał że ten bak przesyła PIT. No ale może znów ktoś zna już odpowiedź

   Pozdrawiam Zbyszek

   Usuń
  2. Przypomniało mi się że pisałem do Meritum ale odpowiedź jest DLA MNIE nie zrozumiała wręcz wzajemnie się wykluczająca, oto treść


   Szanowny Panie,

   W odpowiedzi na przesłaną wiadomość, uprzejmie informuję, iż zgodnie z Regulaminem programu „Przejdź do Meritum”, w odniesieniu do Uczestników będących osobami fizycznymi:

   - Bank przekaże Uczestnikowi oraz właściwemu Urzędowi Skarbowemu według miejsca zamieszkania Uczestnika, informacje o wysokości przychodów (PIT-8C) z tytułu otrzymanej nagrody/nagród w programie,
   - Uczestnik ma obowiązek odprowadzić do właściwego Urzędu Skarbowego podatek z tytułu otrzymanych nagród w programie według odpowiedniej skali podatkowej,
   - z tytułu otrzymanych przez Uczestnika nagród w konkursie Bank pobierze i odprowadzi do właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości nagrody.   To w końcu bank czy ja mam ten podatek zapłacić?
   Zbyszek

   Usuń
  3. W moim przypadku dostałem od banku PIT. Gdy wszystkie dochody wpisałem w programie do liczenia podatku wyszła mi konieczność uiszczenia dopłaty, która akurat zgadzała się z niezapłaconym podatkiem, o którym pisze Meritum.
   A więc to my musimy odprowadzić podatek za polecanie Meritum po otrzymaniu PIT.

   Usuń
  4. A jak się nie otrzymało pit to trzeba płacić Podatek?

   Usuń
  5. Polcan, kiedy dostales PIT z Meritum? Upominales sie o niego?

   Usuń
  6. U mnie w Meritum za polecenie konta wpłynęła kwota pomniejszona o podatek 19%(57PLN)luty 2015

   Usuń
 3. Polcan bardzo dobry pomysł. Jak wskazuje życie takie porady są ważne bo z naszą skarbówką to naprawdę nie ma żartów. Mam od razu pytanie. Skorzystałem z promocji Agory 50 pln za założenie lokaty Happy w Idea Banku. Czy Agora potrąca podatek od razu czy wysyła 50 zł na konto i jakiś PIT? W jakim terminie wysyła ten PIT/ na początku roku czy później?/ Termin ma znaczenie bo jeżeli ktoś spodziewa się zwrotu nadpłaconego podatku to późne przesłanie PIT-u jest niekorzystne. Czy ktoś z Was może odpowiedzieć?
  Waldemar

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kapica-administracja-podatkowa-zmniejszy-ingerencje-wobec-rzetelnych-podatnikow-3287344.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny pomysł z tym cyklem "Wujek dobra rada", wydaje mi się, że na pewno zdobędzie grono stałych czytelników :) Obowiązkiem każdego z nas przed zaakceptowaniem promocji, wzięciem udziału w jakieś akcji, czy zakupie jest przeczytanie regulaminu. Jest on dla nas zabezpieczeniem, którego nie powinniśmy bagatelizować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak się wciąż zastanawiam na lewo i prawo ale...prawnikiem nie jestem a na logikę to wydaje mi się że tak powinno być, pozostaje jednak to ale... Otóż Jeśli jest się spadkobiercą po zmarłym i bank kiedyś tam wprowadzi opłaty za konto które jest puste ale nie zamknięte, to czy jeśli narosną w nim jakieś opłaty może obciążyć nimi spadkobierców? Teoretycznie nie bo w dniu śmierci było puste a ewentualne długi wynikające z opłat narosły po śmieci zmarłego. A co jeśli ktoś nawet nie wie że zmarły miał konto w jakimś banku? Wciąż nurtują mnie te pytania
  Zbyszek
  PS Polcan nie masz jakiś znajomości w bankach co by jacyś mądrzy mogliby odpowiedzieć jak to się ma. Wiem wiem to nie blog prawniczy ale ściśle wiąże się z finansami :)

  OdpowiedzUsuń