sobota, 21 lutego 2015

Wyjaśnienia Inteligo w sprawie płacenia podatku od nagród i premii bankowych


Poprzedni artykuł oraz liczne komentarze dowodzą, że wyjadaczy wisienek interesuje problem płacenia podatku od nagród z licznych promocji. Zostawiłem ostatnim razem informację, że najlepiej jest po prostu każdorazowo kopiować sobie na kompa regulaminy promocji, które zamieszczam na końcu artykułów.

Takie regulaminy warto sobie gromadzić w osobnym folderze. Generalnie jeśli podatek ma być odprowadzany przez nas, to bank powinien wystawić nam PIT-8C i przesłać go do nas do końca lutego, a my mamy odprowadzić podatek do końca kwietnia. W moim przypadku w ubiegłym roku tylko Meritum tak zrobił, więc odprowadziłem należny podatek.

Co ciekawe po publikacji poprzedniego artykułu otrzymałem aż 3 maile z Inteligo, każdy o podobnej treści, z których wynika, że od tego roku zmieniło się prawo podatkowe i bank jest zobligowany odprowadzić podatek od nagród i premii. Treść jednej z nich publikuję niżej.Wyjaśnienie Inteligo w sprawie zmiany przepisów prawa podatkowego

Mamy zatem podany szczegółowe paragrafy z Dziennika Ustaw i informację, że od tego roku to Bank musi płacić podatek. Potwierdzają to tegoroczne regulaminy W PKO oraz Inteligo w których widzimy, że to bank odprowadza podatek, dlatego wprowadza zapis o kwocie brutto i netto, co prezentowałem w poprzednim artykule.

 
Najnowsza promocja w Paribas podlega zwolnieniu z podatku


Co ciekawe najnowsza promocja konta w Paribas przyznająca nam 100 zł zawiera nieco inny zapis o... zwolnieniu z podatku dochodowego i powołuje się na nieco inny artykuł o numerze 21

Inteligo odnosi się do artykułu o numerze 41, a więc banki dalej jakby inaczej interpretują ten sam problem. Postępujemy tak jak podaje regulamin, to w końcu bank jest organizatorem. Warto więc takie regulaminy sobie skopiować i trzymać w jednym miejscu, jeśli bierzemy w promocjach udział - ot na wszelki wypadek.

6 komentarzy:

 1. Potwierdzam. W GetInOnline była/jest taka promocja, że za przelew na kwotę 20 zł wykonany z aplikacji mobilnej, dostaje się w nagrodę 50 zł. Przyznali mi te 50 zł, po czym zabrali 10 zł podatku. I mam spokój z PIT-em.
  A promocję polecam - 40 zł za darmochę.

  OdpowiedzUsuń
 2. I bardzo dobrze! niech wezmą od razu te kilka zł a człek niech się nie stresuje skarbówką i karami którymi grożą.
  Anonimowy cóż to za promocja, było o tym na blogu?
  Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że było. Pisałem o tym w ubiegłe wakacje. Jak widać trzeba będzie o tym przypomnieć na blogu. Opis zajdziesz niżej:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/08/50-z-na-start-w-getin-mobile-za-zwyky.html

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że promocja skończyła się 31.12.2014. Osoby, które skorzystały z niej pod koniec roku, dostały nagrodę w styczniu, wiec (zgodnie z nowymi przepisami) bank odprowadził od nagrody podatek.

   Usuń
 3. Nie zgodzę się, ze podstawą do rozliczenia przez podatnika, jest otrzymanie PITa z banku. Jest dokładnie jak w przypadku PITa od pracodawcy, jeśli go nie otrzymamy to mamy i tak złożyć PITa z orientacyjną kwotą a później dopiero składamy korektę po otrzymaniu PITa. Jeśli go nie otrzymamy to możemy (lub musimy) złożyć doniesienie o nieotrzymaniu takowego rozliczenia. Wystawca ów PITa (pracodawca/bank) zostanie pouczony lub od razu nałożona kara z decyzją bezzwłocznego wystawienia ów dokumentu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A skąd US,jeśli sami się nie przyznamy i bank nie wyśle informacji,będzie wiedział o wygranej.Ludzie,nie bądźcie frajerami,złodzieje w rządzie nie takie lody kręcą.

  OdpowiedzUsuń