niedziela, 1 lutego 2015

Nowe kupony na Allegro i problem płacenia podatku


Dostaję w ostatnim czasie bardzo dużo ciekawej korespondencji od Was. Niestety nie jestem w stanie odpowiadać na wszystkie z nich. Często dotyczą one problemów poruszanych na blogu i co więcej powtarzają się, a więc problem dotyczy większej ilości zainteresowanych.

Stąd nowy pomysł by treść takich maili, oczywiście za zgodą autora, publikować na osobnym blogu. Tym bardziej jeśli dotyczy promocji w których nie biorę udziału, a więc nie są w centrum mojego zainteresowania.

Ponieważ czytelnicy często sobie sami wzajemnie pomagają, mam nadzieję, że tak będzie tym razem. Jako pierwszy przykład takich problemów są  częste promocje na Allegro i problem płacenia podatku. Trwa właśnie promocja w której do zyskania jest kolejne 10 zł.Czyli promocja potrwa do wtorku 3 lutego do 23:59


Czytelnik Tomek zaś pisze:

Witam,
jestem stałym czytelnikiem Pańskiego bloga. Moje pytanie dotyczy kuponów z allegro.
Dostałem mejla, że jak pobierze się aplikację mobilną to można otrzymać rabat na zakupy mobilne.
Otrzymałem ostatnio tablet na urodziny i czytając szczegóły akcji zwróciłem uwagę na zapis:


"Spółka nie pobiera żadnych podatków w związku z przyznawaniem kuponów. Użytkownicy powinni prowadzić

prawidłowe rozliczenia podatkowe we własnym zakresie."

I teraz pytanie, jeśli Allegro jawnie umywa ręce od odprowadzenia podatku to czy jak się skorzysta z kuponu to trzeba będzie płacić podatek czy nie?
I dalej, jeśli tak, to jak to udokumentować przed US, skoro Allegro wydaje się, że nie będzie wystawiać PIT-8C dla wszystkich, którzy skorzystali z promocji.
Zainteresowałem się tym dalej i jest taki przepis o sprzedaży premiowej:


Art. 21 ust. 1 pkt 68 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

“Wolne od podatku dochodowego są wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.”

Ale...
Czy to sprzedaż premiowa na pewno?
W końcu allegro daje kupon, a sprzedaje nam towar zupełnie ktoś inny.


Na koniec regulamin nowej promocji dla zainteresowanych

8 komentarzy:

 1. Chyba najlepiej zapytać we właściwym Urzędzie Skarbowym pod który podlegamy. Można byłoby się pokusić o "indywidualną interpretacje" ale niestety to jest płatne 40 zł. Tak czy siak dajcie znać jak postąpiliście.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest wg mnie zwykły rabat na zakupy. Czy np. od rabatów w sklepie (wszystkie sale) chcecie płacić podatek?CCC przysyła rabaty w sms-ach - też podatek od tańszych butów?

  OdpowiedzUsuń
 3. W miarę wiarygodną ale niewiążącą opinię za darmo w trybie audio przez telefon można uzyskać tutaj:
  http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa

  OdpowiedzUsuń
 4. Wg Krajowej Informacji Podatkowej nie ma potrzeby rozliczania takich kuponów po stronie kupującego. Mówili mi, że to coś jak rabat udzielany przy zakupie. Niewiążące stanowisko udzielone po konsultacji ze jakimś specjalistą wyższego szczebla.
  To dlaczego Spółka (MIH Allegro B.V.z siedzibą w Hoofddorp (Holandia)) w regulaminie umywa ręce od rozliczeń podatkowych i przerzuca je na klienta? Coś tu nie gra. Nie wiem też czy na infolinii do końca dobrze zrozumieli cały ten mechanizm przyznawania kuponów. Najlepsza będzie chyba jakaś interpretacja indywidualna na piśmie. Jeśli trzeba to rzeczywiście rozliczać jakimś specjalnym PIT-em, przelewem, to chyba szkoda zachodu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam w Urzędzie Skarbowym w sprawie kuponów na Allegro. Zapytałam czy należy te kupony traktować jako rabaty w związku ze sprzedażą premiową, które nie podlegają opodatkowaniu czy też kupony stanowią dodatkowe źródło dochodu i należy je uwzględniać w zeznaniu podatkowym.

  Naczelnik po godzinnej dyskusji ustalił, że kupony Allegro to w rzeczywistości są kupony rabatowe motywujace użytkowników Allegro do zakupu w portalu internetowym. Więc zamiast iść do galerii do sklepu stacjonarnego, Allegro zachęcało do zakupów online w ich portalu internetowym. Kupony Allegro działają na podobnej zasadzie jak kupony rabatowe np. w stacjonarnym sklepie odzieżowym. Po zakupieniu towaru powyżej jakiejś progowej kwoty, otrzymuje się rabat. Przykładowo 10% rabatu na garnitur z nowej kolekcji.

  W praktyce udzielenie rabatu polega więc tylko na obniżeniu ceny zakupu usług lub towarów. Użytkownik nie dostaje pieniędzy do ręki, a wyłącznie upust w związku z kupnem towaru. Kupony Allegro nie były wymienialne na pieniądze, można było je konsumować wyłączenie na zakupy określonych towarów. Na przykład zabawki jak zbliżał się termin Mikołajek. W rezultacie po wykorzystaniu kupony Allegro, zapłacona kwota, dla kupującego stanowiła rzeczywistą cenę zakupu za towar, a udzielony rabat nie stanowi dla konsumenta przychodu.

  Naczelnik dodał, że jeśli w ramach akcji promocyjnej każdy klient ma możliwość otrzymać rabat przy zakupie towarów lub usług, rabat nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota udzielonego rabatu nie stanowi również nagrody związanej ze sprzedażą premiową i nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem.

  Nie ma więc sensu szukać dziury w całym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzwoniłem do krajowej informacji podatkowej i otrzymałem informację, że kwota kuponu stanowi przychód po stronie kupującego i trzeba odprowadzić podatek

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak widać interpretacje są różne, zakładając jednak, że trzeba to wykazać w PIT to jak to udokumentować? Kupony były wirtualne, znikły z aplikacji i nie ma tam żadnych danych odnośnie kwoty wykorzystanych kuponów. Wykazywany dochód trzeba by chyba jakoś udokumentować, a w tym wypadku nie widzę takiej możliwości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o wykorzystanie kuponu do zakupu towaru w ramach DG to sprawa jest prosta. Kupon stanowi przychód w postaci dodatkowego dochodu "Przychód uniwersalny nie VAT" - kwota zapłacona jest inna niż na Fakturze, więc trzeba zapłacić PIT za kupon.

  W przypadku zakupu prywatnego to nie wiem, ale dla mnie sprawa ciężka do ogarnięcia po stronie kupującego ale również po stronie organów podatkowych.

  OdpowiedzUsuń