środa, 30 maja 2012

Work Service - najnowsze wieści


Pamiętacie Work Service i aferę z domniemaną ucieczką szefów firmy na Seszele opisywane w Afera wokół Work Service? To firma od której zaczęło się omawianie obligacji korporacyjnych na tym blogu na poważnie. Gdyby zrobić ranking najlepszych obligacji to z pewnością właśnie ta firma pozostawiłaby wszystkie inne daleko w tyle. 

Cała afera wzięła się właśnie głównie stąd, że oferta firmy za pierwszy okres odsetkowy wydawała się być nierealna. Wiem, że wiele osób  które w końcu zdecydowało się na zakup obligacji serii O te obligacje parzą i w obawie przed przekrętem czeka tylko na pojawienie się ich na rynku Catalyst. A te jak na złość mają rekordowo długi czas wejścia, który wynosi dziś już pół roku. To pogłębia niepokój.

Wszystko wskazuje na to, że na szczęście to tylko plotki. Przede wszystkim warto przypomnieć, że debiut WS na GPW był przesunięty o kilka miesięcy, ale w końcu doszedł do skutku. Zaś co do obligacji to gołym okiem widać, że pojawia się ich ostatnio multum na naszym rynku a formalności jest dość dużo i stąd pewnie to całe niecierpliwe czekanie.

Nam póki co pozostaje obserwacja spółki. Debiut GPW uspokoił trochę nerwy. Teraz pojawiają się kolejne wiadomości, które pozwalają wierzyć, że spółka jest wypłacalna.

W artykule Co kombinuje Work Service napisałem o tym dlaczego spółka wyemitowała akcje oraz obligacje. Pierwszym z pięciu powodów zaciągania w ten sposób długów był zakup udziałów w spółce IT Kontrakt. I właśnie ten pierwszy punkt został zrealizowany.

IT Kontrakt to największa w Polsce firma zajmująca się leasingiem informatyków i programistów. Work Service zakupił właśnie 75% udziałów w tej spółce. Ma to zwiększyć zakres usług firmy Work Service oraz przede wszystkim poprawić wyniki finansowe. A więc z naszego punktu widzenia poprawić wypłacalność i zdobyć nieco nadwątlone zaufanie. Szczegóły o przejęciu firmy IT Kontrakt można znaleźć w artykule tutaj.

Źródło: spółka


Sama spółka Work Service podaje, że w pierwszym kwartale 2012 odnotowała wzrost zysku netto o 60% w stosunku do pierwszego kwartału 2011. Zaś przychody zwiększyły się o 22,45% osiągając poziom 170 mln. Brzmi ładnie to trzeba przyznać.

Mało tego prognozy też są optymistycznie. Przychody za cały 2012 rok mają przekroczyć 815 mln czyli ostatecznie mają wzrosnąć o 31,99%, zysk netto zaś ma wynieść ponad 35 mln. Ten wzrost ma być zasługą akwizycji spółki IT Kontrakt. Danych jednak nie pogrubiam gdyż to są tylko prognozy a z prognozami należy postępować ostrożniej.

Inwestorzy którzy zaufali firmie Work Service a z którymi rozmawiałem poinformowała mnie, że to zbyt duża nerwówka i raczej nie będą więcej inwestować w tę firmę. Opisywany wczoraj przypadek Budostal-5 uzasadnia ich obawy w zupełności. Ale wyniki mimo wszystko zachęcają do inwestycji.

Dla osób które stawiają pierwsze kroki w modnym inwestowaniu w obligacje korporacyjne powiem, że spółki często wypuszczają obligacje na rynek. Getin numeruje je rzymskimi cyframi stąd mieliśmy obligacje serii PP-i, PP-ii aż do ostatniej PP-v.

Typowym sposobem numeracji jest jednak nadawanie im liter alfabetu. Obligacje Work Service mają symbol litery 'O' (a nie zero jak je określają niektórzy) z czego można łatwo wywnioskować, że spółka wyemitowała także obligacje serii A, B, C i tak dalej. Następną serią jeżeli do niej dojdzie będzie miała pewnie symbol litery P.

Na razie jednak nikt nie myśli o zakupie nowych obligacji. Czekamy bowiem na potwierdzenie wypłacalności. Z nieoficjalnych źródeł wiem, że do tej pory wszystkie serie były wypłacane w terminie jak będzie z najnowszą dowiemy się niebawem.

Ciąg dalszy: Ponad 20% zysku stało się faktem

7 komentarzy:

 1. No właśnie czyli niebawem czyli dokładnie kiedy odsetki od obligacji seri 0 -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według zapisu w Memorandum płatność przypada na dziś. Niestety z przykrością stwierdziłem, że na moim koncie brokerskim brak jakiejkolwiek wpłaty.
   Wysłałem dwa zapytania w tej sprawie późnym wieczorem.

   Usuń
  2. Prosba o informację co Ci odpisali, gdyż również zaiwestowałem w te obligacje i nie zanotowałem wpłaty.

   Usuń
  3. Pisałem wieczorem po godzinie 18.00 więc pewnie wówczas już nie pracują. Odpowiedzi spodziewam się zatem jutro. Jeśli dostanę puszczę w komentarzu informację.

   Usuń
  4. Witam,
   też podpytywałem się w tej sprawie i otrzymalem informację że w związku z aneksem do Memorandum Informacyjnego zmienie uległ harmonogram okresów odsetkowych. Zgodnie z tym dokumentem, terminy płatności odsetek przymadają:
   1 okres odsetkowy: 2 czerwiec 2012
   2 okres odsetkowy: 2 grudzień 2012
   3 okres odsetkowy: 2 czerwiec 2013

   Usuń
  5. Dostałem tę samą odpowiedź. Zatem wypłata odsetek teoretycznie wypada w niedzielę z czego można wywnioskować, że na przelew można liczyć dopiero w poniedziałek.

   Usuń
  6. Dziękuje za informacje

   Usuń