środa, 23 maja 2012

Najnowsza emisja obligacji PPMB Niemce S.A.


Opisywana wczoraj siódma odsłona lokaty z kuponem w Idei, która daje aż 9% ma jedną wadę - jest bardzo krótkoterminowa i nie daje wiele zarobić. Z drugiej strony nie jest to najwyższa możliwa okazja rynkową. Więcej dają obligacje korporacyjne, których pojawia się ostatnio coraz więcej. Prezentowałem na blogu już wiele obligacji, dziś czas na dwie kolejne.

Rynek obligacji rośnie w siłę. To nie podlega dyskusji, bo po prostu widać gołym okiem. Zanim przejdziemy do kontynuowania rozważań o nowej ofercie Open dotyczącej obligacji korporacyjnych, którą  zakomunikowałem w artykule Asset management czyli jak obrabować bogatych, zerkniemy na najnowsze emisje dostępne w ofercie asset management.

1 Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce S.A.
Pierwsza omawiana emisja dotyczy oferty publicznej czyli takiej w której wszystkie szczegóły można podać do publicznej wiadomości. W chwili obecnej trwają zapisy na obligacje Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce S.A. Firma ta działa już od 40 lat produkując przede wszystkim materiały budowlane takie jak cegły i bloki betonu. 


Obligacje serii A tej spółki nie trwają zbyt długo jak na obligacje bo tylko dwa lata. Przypomnę dla porównania, że obligacje Getin trwają 6 lat a Alior czy Meritum aż 8 lat o czym pisałem tutaj.

Jeżeli chodzi o kupon czyli gwarantowane oprocentowanie to dają dość dobrze zarobić. Co pół roku będziemy dostawać WIBOR sześciomiesięczny czyli obecnie 5,09% powiększony o marżę w wysokości 6,80%. Ostatecznie wyjdzie nam, że obligacje omawianej firmy oferują na dzień dzisiejszy 11,89%.

Warto tę ofertę porównać z dwuletnimi obligacjami skarbowymi, które oferują zaledwie 4,75% oraz najlepszymi lokatami dwuletnimi, którym przewodzi Bank Pocztowy z 7%. Omawiałem to w zeszłą sobotę w artykule Czy warto inwestować w obligacje skarbowe. Pozwala on samemu ocenić różnice między inwestowaniem w PKO (obligacje skarbowe) w lokaty oraz obligacje korporacyjne.
Spójrzmy na parametry emisji bo to zawsze interesuje nas najbardziej:
Okres do wykupu: 2 lata
Oprocentowanie: WIBOR 6M + 6,80%
Minimalny zapis: 215 000
Zapisy: 25 maja 2012
Termin wpłat: 28 maja 2012

Jak widać to typowa oferta asset management. Cena wejściowa jest zaporowa więc adresatem obligacji są ludzie bogaci. Swoją drogą na różnych blogach pojawiają się wpisy typu mam dwieście tysięcy do ulokowania co radzicie? Myślę, że to może być dla nich oferta godna uwagi.


2 Obligacje w ofercie prywatnej
Poza powyższą istnieje jeszcze inna oferta obligacji, która nie ma tak zaporowej ceny praktycznie nieosiągalnej dla prywatnego inwestora, którą ma PPMB Niemce S.A. ale ponieważ jest to oferta prywatna szczegóły przekazywane są tylko osobom zainteresowanym.

4 komentarze:

 1. Możesz dla porównania zamieścić parametry emisji Ferratum Capital Poland SA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie gdyż jest to oferta prywatna. Szczegóły dostają tylko osoby bezpośrednio zainteresowane, stąd dane kontaktowe.

   Usuń
 2. A jakie są parametry drugiej oferty?

  OdpowiedzUsuń