poniedziałek, 21 stycznia 2013

Czy lokatę z klasą na 8% należy przyjąć bezkrytycznie


Wydarzeniem stycznia jest bez wątpienia rewelacyjna oferta lokaty z klasą, która jest dostępna w SKOK Wołomin. 8% to niecodzienna propozycja jak na lokatę Anno Domini 2013, więc warto pokusić się o jej założenie. 

Wiele osób podchodzi jednak ostrożnie do tej oferty. Nie podoba się wiele ukrytych kruczków, które są niejako ukryte. W jednym z maili, które niedawno dostałem od jednego z czytelników, czytających uważnie wszystkie wpisy na ten temat, pojawiło się kilka punktów, które być może dla niektórych będą istotne.

Ocenę czy poniższe obawy są zasadne pozostawiam Wam.

Witam,
fajne artykuły o "SKOK W" ale - moim zdaniem - trochę zbyt huraoptymistyczne.


Szkoda, że nie pisze Pan o tym że:


1.  na zwrot udziałów czekać trzeba ponad rok (czerwiec 2014r)


2. informacja że nie trzeba comiesięcznie zasilać ror kwotą min. 300.- (strona www) lub inną jest tylko "na gębę".

Zgodnie z Statutem SKOK w Wołominie & 10 pkt3 : "posiadać rachunek systematycznego oszczędzania (indywidualne konto składkowe- IKS) i gromadzić na nim, co miesiąc oszczędności w zadeklarowanej wysokości, nie mniejszej jednak niż określona uchwałą Zarządu Kasy".

Zapis o mozliwości zwolnienia  z tego reguluje pkt 4 Regulaminu IKS: "Zarząd Kasy może w stosunku do osób, dla których Kasa prowadzi wyłącznie rachunki oszczędnościowych lokat terminowych lub inne rachunki oszczędnościowe - zawiesić obowiązek dokonywania Obowiązkowych wpłat na IKS." (wyróżnienia - moje)


Podpisuje się więc zobowiązanie do zasilania konta, z nadzieją, że Zarząd sie zbierze i "zawiesi" lub że zadziała niepisane (nieformalne) ustalenie wewnętrzne.


3. Wyrażamy obligatoryjnie zgodę by nie tylko nasz dowód osobisty ale wszelkie nasze dane były udostępniane nie tylko SKOKowi ale i "innym podmiotom"  - cytat z Deklaracji. Warto to wiedzieć.


Dla zainteresowanych oto dotychczasowe artykuły o lokacie z klasą. Najnowszy, ostatni na poniższej liście, publikuję dziś na PP2

1 Lokata z klasą na 8% w SKOK Wołomin  
2 Koszta wstępne przy zapisie do SKOK Wołomin 
3 Symulacja realnych zysków w Wołomin czyli od jakiej kwoty to się opłaca
4 Jak założyć lokatę w SKOK Wołomin
5 Czy warto podkręcać lokatę z klasą do 8,20%

5 komentarzy:

 1. Od dawna wiadomo, że pracownicy banków robią SKOKom czarny pijar w internecie (z powodu bardzo dużej konkurencyjności ich ofert). Czy autor bloga potwierdza to co nadesłał mu czytelnik? Brakuje mi tu tylko standardowego argumentu, że wszystkie SKOKi to parabanki i skończą jak AG a gwarancje które wystawiają są fikcyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potwierdza. W artykułach które podałem na koniec artykułu napisałem wyraźnie że założyłem lokatę z klasą. A teraz zamierzam założyć kolejną.

   Ale czytelnicy lubią mieć wszystkie za i przeciw.

   Usuń
  2. PR PR-em i na pewno nie można porównywać SKOKów do AG czy parabanków jednak jest to instytucja poza kontrolą i nadzorem...co oczywiście nie oznacza, że jest zła i zaraz się zwinie. Dla mnie dużą niewiadomoą jest tylko brak jakichkolwiek wyników finansowych SKOKów - cóż takie zboczenie, że jak komuś daję pieniądze lubię wiedzieć czy ten ktoś "zamierza" być wypłacalny...a w przypadku SKOKów są tylko same ploteczki, zero faktów...co nie zmienia faktu, że i tak się pewnie w końcu skuszę na Lokatę z Klasą ale raczej będę tą inwestycję traktował na równi z obligacjami bankowymi pod względem ryzyka a na pewno nie tak samo bezpieczną jak lokata

   Usuń
  3. Ciekawe, że wiele osób daje się naciągnąć doradcom finansowym na fundusze inwestycyjne bez żadnych gwarancji, a boi się zainwestować w SKOKi. Co do SKOKów wiadomo tylko tyle, że jeszcze żaden z nich nie zbankrutował, a reszta, to już niestety same domysły.

   Usuń
 2. Paradoksalnie ja zacząłem się interesować SKOK jak dowiedziałem się że trafią pod nadzór KNF i właściwie od tej pory zacząłem zbierać informacje. Co do wyników SKOKów to będzie audyt pod koniec stycznia zlecony przez KNF (niejako taki audyt otwarcia) bo zgodnie z ustawą o rachunkowości zewnętrzne audyty SKOKów oczywiście są prowadzone co roku i nie stwierdzono nieprawidłowości. SKOKi są dyskryminowane w oczywisty sposób ostatni przykład to choćby ten audyt - KNF nie chciał się zgodzić żeby ten audyt przeprowadzić razem z audytem przeprowadzanym zgodnie z Ustawą o rachunkowości co skutkuje że kasy będą musiały dodatkowo zapłacić biegłym rewidentom powyżej 200 000 zł praktycznie za to samo.

  Co do wyników SKOK to każdy członek może je sprawdzić przed Walnym Zgromadzeniem bo są wykładane do wglądu. Więc po prostu trzeba się zaangażować osobiście - nie ma wymogu podawania wyników do publicznej wiadomości. Teraz to pewnie i tak nie ma znaczenia bo będzie ten audyt więc KNF wyda jakiś komunikat po zakończeniu. SKOK to nie bank więc nie można tego porównywać wprost. Mam nadzieję, że po adycie SKOKi się jeszcze bardziej wzmocnią.

  OdpowiedzUsuń