czwartek, 1 września 2016

Nieoczekiwany wyciek z bazy danych PESEL czyli BIK dla wszystkich za darmo


Po ponad dwu latach przerwy znów pojawia się możliwość sprawdzenia za darmo swojego BIKa. Trudno wobec takiej okazji przejść obojętnie, skoro można dowiedzieć się wiele o swojej zdolności kredytowej za friko.

W jaki sposób jest zapisana nasza historia kredytowa? Ile mamy gwiazdek, a ile punktów w Biurze Informacji Kredytowej? Które banki nas sprawdzały, a może sprawdzał nas ktoś inny? To wszystko można sprawdzić czasowo bez żadnych opłat.

Ostatnia taka darmowa akcja trwała przez 60 dni. Tym razem nie określono przez jaki czas ta usługa będzie darmowa, warto więc skorzystać póki jest okazja. Nie wiadomo zatem kiedy bezpłatność usługi zostanie zawieszona.Czasowo bezpłatne i dostępne w 15 minut

Sam skorzystałem z tej okazji przed dwoma laty. Wrażenia opisałem w artykule BIK od środka, gdzie możecie zobaczyć jak to wygląda. Raport można sobie wygenerować w pdf i zachować na przyszłość do porównania.

Tutaj sprawdzisz swoją zdolność bez żadnych opłat

Dzięki temu zobaczycie jaką macie ocenę punktową, które banki i kiedy pytały Biuro Informacji Kredytowej. Nawet przy negatywnej odpowiedzi udzielonej przez bank, jest to odnotowywane w BIKu. Tak było w moim przypadku przy pierwszym staraniu się o limit w koncie.

Warto sprawdzić jak jest u nas tym bardziej ze względu na... wyciek

Z informacji jakie uzyskałem, może być czasowy problem z logowaniem. BIK podobno wolno chodzi, a to z powodu wycieku z bazy PESEL. Wszyscy chcą sprawdzić co jest grane i czy czasem ktoś nie podszył się pod obce, być może nasze dane.

Nigdy nie wiadomo czy wszystko jest ok

Sprawę opisano dziś tutaj. Ze względu na wyciek danych BIK udostępnił za darmo system alertów sms i email w którym można znaleźć powiadomienia o próbach zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko.

Link do sprawdzenia swojej historii w BIK bez żadnych opłat

Warto więc sprawdzić jak wygląda nasza sytuacja. Wiadomo, że nikt tak nie zadba o nasze finanse jak my sami. Trzymanie ręki na pulsie i odpowiednie reagowanie na nowo zaistniałą sytuację to rzecz o której nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

3 komentarze:

  1. czy dla kogos kto ma juz u nich konto to takze jest darmowe? u mnie widze tylko platne opcje..

    OdpowiedzUsuń
  2. Potrzebny jest przelew na 1 zł. z własnego Konta oraz skan dowodu osobistego. Kolejny podmiot otrzyma skan lub zdjęcie mojego dokumentu. Dostęp do skanu dowodu osobistego, będą mieli kolejni uczciwi, bądź nie uczciwi pracownicy BIK. Z wysyłaniem skanu mam mieszane uczucia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Warto również zwrócić uwagę że firmy udzielające pożyczek pozabankowych w większości nie sięgają po bazy BIK podczas weryfikacji, zamiast tego sprawdzają osoby biorące pożyczki w bazach dłużników, najczęściej w Krajowym Rejestrze Długów. Dlatego też jeśli ktoś chciałby się jeszcze bardziej zabezpieczyć może założyć sobie również konto w KRD, jest darmo i nazywa się bodajże Fair Play.

    OdpowiedzUsuń