środa, 30 kwietnia 2014

BIK za darmo na dwa miesiące czyli co banki mówią o nas za kurtyną


Jak zwiększyć zysk z lokat czy kont oszczędnościowych? Mamy do wyboru praktycznie dwie możliwości, albo poszukać najlepiej oprocentowane oferty, i tę drogę obiera większość ludzi, albo zwiększyć ilość środków, co o dziwo nie jest już tak popularne.

W moim przypadku od dłuższego czasu korzystam z drugiej opcji stąd na blogu poruszamy coraz częściej promocje darmowych kredytów, limitów w koncie oraz kart kredytowych. W końcu w dużej mierze rekompensuje to spadki na lokatach.

Korzystanie z coraz większej ilości darmowej dodatkowej gotówki jest jednak skrzętnie odnotowywane w BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. I w chwili obecnej mamy możliwość darmowego wglądu w informacje jakie BIK o nas posiada. 


Do tej pory przy udzielaniu jakiegokolwiek kredytu musieliśmy poddać się weryfikacji. Robi to za nas bankier, który obsługuje nasze karty kredytowe, limit w koncie czy zwykły kredyt. Nigdy nie widzimy tego co pokazuje monitor, jedyne co wiemy to ostateczny wynik, który bankier nam podaje.

Warto na pewno spróbować Źródło: bik.pl


Teraz mamy możliwość wypróbowania przez 60 dni jak działa BIK i zobaczenia w jaki sposób nasza historia kredytowa jest zapisywana. Należy jednak być ostrożnym przy składaniu wniosku o Konto Próbne.

Wszystkie dane zawierające numery muszą być bez jakichkolwiek spacji. Gdy długi numer konta automatycznie przeniosłem z prywatnej bazy kont metodą kopiuj wklej system zgłosił błąd i jakiekolwiek korekty już nie dało się zrobić. Kontakt z biurem BIK był jednoznaczny: jedyną drogą korekty jest drogą telefoniczną.

W takim przypadku zadziała inny trick. Wystarczy podać inny mail, gdyż stary jest już rozpoznawany. Fakt uprzedniego wpisania swoich danych wraz ze skanami dowodu osobistego jest nieistotny. 

Trzy sposoby autoryzacji


Mamy trzy sposoby autoryzacji: list polecony z potwierdzeniem odbioru będzie trwać kilka dni, wybrałem drugi na liście zdjęcie lub skan dowodu osobistego. Często kupuję obligacje a tutaj emitent najczęściej wymaga skany dowodu osobistego warto więc mieć gdzieś zapisane kopie. Przydają się jak widać też w innych przypadkach.

Przelew weryfikacyjny za złotówkę może być natychmiastowy lub nie, w zależności od banku z jakiego dokonujemy przelewu. Idea bank nie ma na liście, więc przelew jest realizowany z poślizgiem. Generalnie jednak na drugi dzień otrzymujemy sms z weryfikacją tożsamości i odtąd możemy już podglądać sobie co o nas wiedzą w BIK.

Najciekawsze jest ile punktów mamy w BIK:)

Nie ukrywam, że do przetestowania darmowego BIK najbardziej zachęciła mnie możliwość sprawdzenia oceny punktowej. Bank przyznaje punkty w skali 192 co 631, która jest obliczana na podstawie historii kredytowej klienta. Pod punktami widzimy też gwiazdki 1-5. Warto sprawdzić ile punktów i gwiazdek mamy na dzień dzisiejszy.

Ciąg dalszy: BIK od środka czyli sprawdź za darmo ile masz punktów i gwiazdek

3 komentarze:

  1. Polcan. Na początku artykułu piszesz o wyborze jednej z dwóch dróg zwiekszania zysków. Ja wybrałem trzecią. Różni się od twojej tym, że nie ma tam słowa "albo". Tylko połączenie obu dróg naraz pozwala maksymalnie optymalizować powiększanie zysków. Ale ty chyba o tym wiesz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zwiększenie ilości środków widocznie nie jest dla wszystkich takie proste skoro wybierają drogę pierwszą i poszukują ofert najlepiej oprocentowanych, ale chyba ważne, że są ludzie którzy wybierają którąkolwiek z dróg i chcą zwiększać swoje zyski, a nie tylko siedzą i narzekają na wszystko ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. BIK za darmo http://extrabankowe.produktyfinansowe.pl/bik/bik_raport.html

    OdpowiedzUsuń