piątek, 16 grudnia 2011

Powrót giganta - oferta BGŻOptimy już w cieniu


Końcówka roku to istna wojna na lokaty. Praktycznie cały rok karty rozdawała grupa Leszka Czarneckiego oferując nieustanne promocje jedna po drugiej. Można było zakładać i żałować tego po kilku dniach, gdy pojawiała się nowa lepsza i wyżej oprocentowana.

Ostatni kwartał roku przyniósł jednak atak nowych banków. To neobank to Meritum to Alior czy ostatnio BGŻOptima odsunęły grupę Getin w cień. Wszystkie przekroczyły próg 6% netto. Nagle całe lokaty pochodzące od getinu o przeróżnych nazwach: lokaty na wyścigi, wspólnej, rewolwerowej, turbo, wisieńkowej, top... że długo jeszcze by wymieniać, stały się nieatrakcyjne.

Niektórzy blogerzy lubują się w wypisywaniu każdego ruchu Getinu i wszystkich getinopochodnych, inni narzekają że to jedyni aktywni gracze oferujący nieustanny festiwal promocji. Ale 6,86% neobanku (przy dość restrykcyjnych warunkach) a ostatnio 6,48% Optimy (przy łatwych warunkach) postawiły wysoko poprzeczkę.

Magiczna liczba 6% z rzadka zostawała przekraczana przez notowanego na giełdzie giganta. Najczęściej trzeba było kilkadziesiąt chętnych do założenia lokaty wspólnej żeby przekroczyć próg. Cała reszta była poniżej sześciu procent. A ja przestałem się interesować ich ofertą.

Dobra oferta neobanku skończyła się niedawno po niecodziennych wydarzeniach które zasługują na osobny wpis, Optima nagle zmieniła świetną ofertę i skróciła nieoczekiwanie czas jej trwania – nowi mogą zgłaszać się tylko do 20 grudnia, już korzystający z oferty mogą zakładać lokaty tylko do 28 grudnia.

Dla mnie zaskoczeniem jest fakt, że od dziś giganci wracają do gry. Kolejna oferta getin w kolejnej odsłonie lokata na wyścigi jeszcze jest tuż pod pułapem wyznaczonym przez Optimę 6,41 % to już deptanie po piętach a konieczność zamrażania pieniędzy na okres 4 miesięcy mówi 'trzymaj akcje optimy' używając żargonu giełdowego. Najniższy pułap to zwyczajowe 1000zł

Ale oferta getinu zawsze jest dublowana w siostrze bliźniaczce. Open Finance oferuje zawsze to samo przy dwukrotnie niższym pułapie wkładu. 6,43 % na okres 3 miesięcy wygląda z pozoru na mniej atrakcyjne ale podział na serie lokat sprawia że oferta przebija Optimę! A to już oznacza giełdowe 'sprzedaj'. Pytanie czy za kilka dni nie będzie kolejnej hossy?

Dla zwolenników optymalizacji lokat proponuję zrobić obliczenia dla kwoty 1080zł W optimie możemy taka kwotę ulokować na jednej z 8 tylko możliwych lokat. Zysk na jednej z nich będzie mniejszy od dwóch założonych w OF gdzie ograniczeniem jest liczba wyznaczona odgórnie (w chwili obecnej kilka tysięcy). Mając na uwadze dwutygodniowy czas na wpłaty zadeklarowanej kwoty wydaje się że nowa oferta wyjątkowo jest naprawdę godna uwagi.

1 komentarz:

  1. Oferta szybko się wyczerpała ale od dziś znów jest aktywna

    OdpowiedzUsuń