wtorek, 30 czerwca 2015

Zarobimy więcej z cashback czyli BOŚ idzie w ślady Getin i wycofuje się z podatku


Od dawien dawna na blogach trwała dyskusja na temat odprowadzania podatku za bonusy bankowe. Wystarczy zajrzeć do artykułów Dziwny pomysł opodatkowania cashback oraz Opodatkowanie cashback według ryczałtu od 2015. w którym była mowa o zastąpieniu dotychczasowego PIT 8C nowym PIT 8AR. 

I faktycznie od początku tego roku banki masowo zaczęły pobierać takowy podatek, a jak zwykle nadgorliwy PKO wysyłał nawet korekty PIT za rok ubiegły. Dostawałem zresztą wiele skarg od osób poleconych, które musiały składać korektę zeznania podatkowego.

Inteligo zresztą oficjalnie poinformowało o konieczności płacenia podatku, a stosowne pismo jest do wglądu tutaj. Tymczasem nieoczekiwanie od czerwca z płacenia podatku wycofał się Getin. W sukurs idzie mu BOŚ, który oficjalnie też rezygnuje z podatku:)Jak widzimy wyżej BOŚ oficjalnie informuje o tym na swojej stronie bankowej. Sprawdziłem z ciekawości, czy wzorem Getin zaczął to robić od czerwca. Niestety nie, ostatnia wypłata bonusu za czerwiec jest pomniejszona o podatek. Ba, podatek w wysokości 20%, bowiem przysługujący bonus za przelewy wynosi 20 zł, a na konto od początku tego roku wpływa co miesiąc o 4 zł mniej. 

Dowód zaksięgowanego odprowadzenia podatku w BOŚ

W sumie więc od początku tego roku BOŚ zapłacił niepotrzebnie 24 zł podatku każdemu, kto korzysta z premiowanych przelewów. To więcej aniżeli jednorazowy bonus. A przecież nie dość, że do kwoty 760 zł takowego podatku być nie powinno, to powyżej tej kwoty podatek powinien być dwa razy mniejszy!

Dziwnie to wygląda, że banki nie do końca wiedzą czy płacić czy nie płacić. Jak widać prawo jest u nas dowolnie interpretowane. Wystarczy przypomnieć przecież stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, które firma Lex Superior wykorzystuje a swoją korzyść, strasząc Kowalskiego nakazami zapłaty i wystawiając rachunek do polubownego umorzenia na kwotę 750 zł

Niestety w przypadku BOŚ nie zarobimy więcej, gdyż od jutra bank wprowadza duże zmiany na swoim koncie bez kantów, znacznie ograniczając premiowane czynności, a przede wszystkim eliminując nagradzanie za przelewy zewnętrzne:(

Ciąg dalszy: Zmiany na koncie bez kantów w BOŚ czyli koniec premii za przelewy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz