środa, 31 października 2012

Bezpieczny zysk - czyli zarządzający nie chcą klientom nic liczyć


O aferze wrobieni w Getin słyszało wielu. Jak wiadomo produktów długoterminowych bankowcy z Getin mają w bród a co jeden to mniej ciekawy. Są jednak i lubiane a jednym z najbardziej lubianych jest Bezpieczny Zysk są jednak ludzie którzy pragną się od niego uwolnić ale... nie wiedzą jak bo zarządzający nie chcą podać wprost jakie opłaty za wyjście czekają biednych klientów. Możemy dopytywać się odwiedzać doradców i... zostać odstawiony z kwitkiem.

Na niniejszym blogu dość dużo miejsca poświęciłem produktowi Bezpieczny Zysk. Pisałem o nim całą serię artykułów, która zastała zebrana i omówiona na Arkanach obligacji w artykule Obligacje a Fudusze obligacji. NIe podawałem jednak jak dotąd żadnych szczegółów dotyczących wyjścia z niego.
 

Ponieważ autorka poniższego maila zastrzegła sobie aby nie podawać żadnych danych personalnych podaję jedynie samą treść pierwszego maila. Do wiadomości zainteresowanych: stosowany skrót LM oznacza tutaj Liczbę Miesięcy po której chcemy wyjść z Bezpiecznego (?) Zysku:

Omawiany wzór Źródło: open finance

 Mam pytanie co do sposobu naliczania opłaty likwidacyjnej w Bezpiecznym zysku a raczej jak piszą Wartości wykupu, przy LM mniejszych niż 40 i tych opłat miesięcznych o których była informacja na blogu Polak potrafi. Niestety "fachowcy" w banku nie byli w stanie mi tego wyliczyć, więc policzyłam sama tylko nie wiem jak to ostatecznie ugryźć.

Jeden z doradców finansowych (nie z Getin Banku) też mających swój blog odpisał mi, że „Opłata 2% miesięcznie jest pobierana TYLKO gdy zerwiemy umowę przed 40 miesiącem. Po 40 miesiącu opłaty te wynoszą 0% za cały okres inwestycji.” ja mam jednak wątpliwości bo w tabeli wyszczególnione są opłata za zarządzanie -1,99% w skali roku naliczania miesięcznie (w tym opłata za ryzyko 1,2 %), opłata transakcyjna – 1% składki (tą mi już pobrali, bo wysokość składki zainwestowanej to składka jednorazowa pomniejszona o opłatę transakcyjną) i w tej wartości wykupu zakamuflowana opłata rezygnacyjna. Rozumiem, że z tego wzoru dla LM większego lub równego 40 wyjdzie zero gdy od 40-40, ale co z tymi pozostałymi opłatami.


Prawie 2% Składki Jednorazowej z 30.000 to 600 zł, naliczana jest miesięcznie w pierwszym dniu roboczym miesiąca za poprzedni miesiąc kalendarzowy. Niby wysokość jej ma wynieść 1.99% w skali roku, czyli co roku zabiorą mi 600 zł to oznacza 600 razy 3,5 (te 40 miesięcy) czy co miesiąc. Już nie wiem jak mam to czytać bo skoro tym „szczęśliwcom” w kwartalnym proficie zabierali 1500 zł miesięcznie. 


Dostępu do swojego konta za pośrednictwem serwisu internetowego oczywiście nadal nie mam, pani menager w banku nie była w stanie (nie chciała pewnie) mi tego wyliczyć nawet z pomocą kolegów, obecnego kosztu wykupu jednostek gdybym chciała zrezygnować po 2 miesiącach też nie???!!! Specjaliści!

a to moje wyliczenia co do Wartości wykupu:


Jak sama policzyłam i wyszło mi dla 2 miesięcy po rozpoczęciu ubezpieczenia tak - 100% - 2% (40-2)/12 = 100% - 0,02*38/12 = 100%- (0,063)= 99,94%

a dla 38 miesięcy tak 100% - 2%*(40-38)/12= 100% -0,02*2/12= 100%-0,04/12 = 100% -0.03=99,99% dopiero dla LM równego 40 wychodzi 0 czyli 100% umorzonych jednostek.

Jest tylko pytanie, czy to 99,99% lub 99,94% oznacza, że tyle dostaniemy z całości, czy że tyle procent z całości mogą nam zabrać jak wypłacimy wcześniej? Bo i tak zabierają nam opłatę za zarządzanie w każdym miesiącu 1,99%, może lepiej nie czekać i wypłacać co się da. Proszę o pomoc, czy moje rozumowanie na sens.


Link do WU.

12 komentarzy:

 1. Ludzie, ten GETIN to jak mafia.

  Jak chciałbym miec wątpliwoci czy zabiorą mi 99,99% czy 99,94%, to bym lepiej w Pruszkowie albo Wołominie pozyczył ;)

  Współczucie dla osób, które dały sie wrobić doradcom GETINa w ten i podobne produkty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto czytał tego bloga gdy jeszcze istniał, poważnie się zastanawiał nad tym i innymi produktami Getinowsko-Openowskimi. Bliźniaki jak to dzieci bywają złośliwe.
   Niemniej jednak, jeśli poznasz bankowość bliżej nauczysz się kruczek i sztuczek, można dojść do wniosku, że Getin to jeden z najlepszych na rynku banków.
   Pełen min ale i pełen wzgórz z których można patrzeć i widzieć gdzie wzrok nie sięga.

   Usuń
 2. Ja liczyłabym raczej na zyski z handlu metalami szlachetnymi. Zastanawia pewnie sporą część polaków - gdzie kupić złoto lub jakie są notowania złota. Sytuacja na rynku złota pokazuje, że lepsze od lokaty są długoterminowe lokowanie oszczędności w złoto czy srebro.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bezpieczny Zysk, tzn tak bezpieczny, że nawet nie pozwlolimy Ci z niego zrezygnować, bo to może być dla Ciebie "niebezpieczne" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mat.

  Wyliczenia tej Pani są błędne, tzn. to co policzyła NIE JEST Wartością wykupu.
  Najpierw Słownik pojęć:

  Liczba miesięcy...-LM
  Wartość wykupu-WW
  Wartość umorzonych Udziałów jednostkowych-WUUJ
  Składka jednorazowa-SJ
  Opłata transakcyjna-OT
  Opłata za zarządzanie-OZ
  Opłata za ryzyko-OR
  Warunki Ubezpieczenia-WU

  Zakamuflowana Opłata Rezygnacyjna-ZOR

  Na podstawie Tabeli Opłat i Limitów znalezionej na stronie Getin Banku mogę powiedzieć, że OZ jest pobierana co miesiąc do końca umowy, chyba, że w WU jest zapisane inaczej (nie znalazłem WU).
  Dla inwestycji trwającej 2 miesiące, można przyjąć, że dla 30000 zł OZ wyniesie 50 zł/mc. OR jest już w OZ, więc jej nie uwzględniam.

  OT jak rozumiem jest jednorazowa i dla 30000 zł wynosi 300 zł.

  Teraz WW.

  WW = WUUJ * (100% - (2% * (40 - LM)) / 12)

  Dla 2 miesięcy:
  WW = WUUJ * (100% - (2% * (40 - 2)) / 12) = WUUJ * 93.67%
  WW = WUUJ * 0.9367

  Dla 38 miesięcy:
  WW = WUUJ * (100% - (2% * (40 - 38)) / 12) = WUUJ * 99.67%
  WW = WUUJ * 0.9967

  UWAGA! 93.67% i 99.67% nie oznacza, że tyle dostaniemy z całości, dostaniemy tyle, ale z WUUJ.

  Dlaczego WUUJ i całość to nie to samo? Dlatego, że WUUJ będzie jakąś częścią całości ze względu na ZOR.

  Ile wynosi ZOR? Nie wiem. Nie mam WU by to sprawdzić.

  Przypuszczam, że po zapoznaniu się z WU wzory będą wymagały modyfikacji.
  Jeśli ktoś ma WU Bezpiecznego Zysku może mi podesłać: odpadowo (at) gmail (dot) com.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zainteresowanych dodaję na końcu artykułu link do WU.

   Usuń
  2. Mat.

   polcan dzięki za WU.

   Tak czytam te WU i nigdzie nie mogę doczytać się ZOR. Chyba jej nie ma.

   Wychodzi na to, że rezygnując po 2 miesiącach można dostać 93.67% z wartości rachunku, a w przypadku rezygnacji po ponad 3 latach dostaniemy 99.67%.

   Jestem w szoku!
   Tym bardziej, że po takim czasie spodziewałem się, że dostaniemy maks. 40-50%, ponieważ tak mnie przyzwyczaiły produkty GB, OF czy IB.

   Mało tego, ze wstępnych wyliczeń wychodzi mi, że OZ nie będzie przytłaczająco duża w porównaniu z kwartalnymi wypłatami. Zarobimy znacznie więcej niż wyniosą koszty na rzecz GO i OF.
   Jest to dla mnie coś nie do uwierzenia.

   Muszę dokładnie sprawdzić, jak poprawnie policzyć Kwartalną wypłatę zysków. Potrzebny Regulamin Funduszu „UFK Open Life Obligacji Korporacyjnych” znalazłem na openlife.
   To w nim zaklęte jest to, czy się opłaci, być może jak szczegóły ujawnią bolesną prawdę.

   Usuń
 5. Bezpieczny Zysk to nie jest produkt na 3 miesiące!!!!
  Jeśli opłaty likwidacyjne są do 40 miesiąca to po jakiego grzyba rezygnować po 2óch miesiącach??? - Bez sensu!! To lepsza lokata :)
  Bezpieczny Zysk w swojej konstrukcji nie jest złym produktem, pod warunkiem, że klient OF czy GB zostanie o wszystkim dokładnie poinformowany!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie o to mi chodzi.DOKŁADNIE POINFORMOWANY!!!!!!!
  Ja nie chciałam takiego produktu.Wprowadzono mnie w błąd sprzedając mi BZ.Do tej pory staram się zrozumieć o co w nim chodzi.Nie godzę się na opłatę za ryzyko,ponieważ to tylko ja ryzykuję!!!!Opłaty???Dowiedziałam się Grubo!!! po czasie!!!
  Przedstawiono mi To, zupełnie inaczej.Teraz go reklamuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prosze zgłaszać wszystko do KNF - to jedyny bat na nich.
  Oszustów finansowych - OF, GetinBank etc..

  OdpowiedzUsuń
 8. Przed KNF są jeszcze polubowne metody z reguły. Ja korzystam z open life i na razie złego słowa nie mogę powiedzieć. Otworzyłem niedawno drugi fundusz inwestycyjny. Z pierwszym miałem małe problemy, ale firma okazała się nastawiona mocno pro-kliencko i wszystko na moją korzyść zostało rozwiązane. Dodzwonić się tam jest dosyć ciężko więc najlepiej skorzystać z formularza http://openlife.pl/dla-klienta/reklamacje-i-pytania/ i czekać na odzew z ich strony.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli ktoś szuka w miarę bezpiecznych sposobów inwestycji to polecam zapoznać się z narzędziami w ofercie DB. Tutaj więcej info: https://www.eliteprivatebanking.pl/ . Ogólnie niby nic rewolucyjnego, ale każda z opcji jest w jakimś stopniu modyfikowana pod potrzeby klienta i w zasadzie każda umowa jest w pewnym stopniu inna. Warto się wybrać do placówki i porozmawiać z doradcą.

  OdpowiedzUsuń