piątek, 24 lipca 2015

Aktywna czwórka w Expander jako alternatywa do oszczędności czy to może się udać?


Wszędobylska dziś reklama lokaty na 7% połączonej z Aktywną czwórką nie podaje zbyt wielu szczegółów. Wprowadzenie do tematu dziś na PP3, niżej zaś znajdziecie owe szczegóły bez spotkania z doradcą i na spokojnie ocenić, czy warto w to wejść czy też nie.

Rolą doradcy jest przedstawić produkt rzetelnie i poinformować o wszystkich zaletach i wadach produktu. Jak to jest w praktyce różnie bywa, jedno jest jednak pewne - nie warto podejmować decyzji na poczekaniu, w końcu co nagle, to po diable. I to tym bardziej diabelsko, im dłużej trwa inwestycja.

A w przypadku struktury Aktywna Czwórka doczepianej do lokaty z 7%, inwestycja trwa dość długo bo 3,5 roku i jest oparta o index BNP Paribas, który przedstawiłem już na FpG. Niżej znajdziecie szczegóły co do 4 funduszy jakie wchodzą w skład indexu.Gdy w ubiegłym dziesięcioleciu inwestowałem jeszcze w fundusze, te które posiadałem kompletnie się wyłożyły przy aferze związanej z subprime mortgage. Pisałem o tym zresztą niejednokrotnie na PP1 oraz PP3.

Expander w swoich materiałach wskazuje, że fundusz Carmignac zyskał a nie stracił w feralnych latach 2007-009. Warto jednak zwrócić uwagę, że dotyczy to tylko jednego spośród 4 funduszy. Można więc przyjąć, że pozostałe 3 już tak dobrze sobie nie radziły. Zresztą w tego rodzaju strukturach zawsze wybiera się najciekawsze dane historyczne co widzimy niżej.Poniekąd jest to zrozumiałe. Rynek zawsze podlega wahaniom i przeżywa swoje wzloty i upadki. Doradca pokaże nam tylko wzloty, więc klient sam musi sobie poszukać upadki i w efekcie ocenić czy w skali 3,5 roku jest możliwe powtórzenie historycznych wyników. Ważne jest w końcu by suma summarum wyjść na tym na plus. 

Czy coś za tym przemawia? Zdaniem Expandera przemawiają za tym poprzednie edycje Gwiazd Euro, które Paribas zakończył na początku tego roku. Stopy zwrotu przekraczają 20% czyli całkiem nieźle.


W dalszym ciągu jednak można tutaj powiedzieć, że to są historyczne dane. Można więc powtórzyć czy to ma szanse się powtórzyć? 

Odpowiedź będzie pewnie: to są fundusze absolutnej stopy zwrotu, a jako takie mają trzy różne strategie inwestycyjne:Szanse na powtórzenie zysku są, zawsze jednak należy liczyć się z tym, że historia nie zawsze lubi się powtarzać. Nawet jeśli całkowita stopa zwrotu od 1 stycznia 2009 do 22 czerwca 2015 wyniosła +51,45%.

Takie zsumowane podawanie stopy zwrotu nieco rozmywa porównanie. Lepsze jest podawanie stopy zwrotu za dany rok, wówczas bowiem można je porównać do średniej z lokat, te bowiem zmieniają się dość dynamicznie. 

Tutaj index Paribasa za 2013 rok wyniósł 6,13% co jeszcze nie robi wrażenia, gdyż jest porównywalne jest do lokat z tamtego okresu. Za to już wynik za 2014 czyli 6,50% wygląda już o wiele lepiej, bowiem lokaty w ubiegłym roku już spadły drastycznie i niewiele powyżej 4% było średnią.

Kto zatem stosuje dywersyfikację, może spróbować sił w strukturze, gdzie 7% na lokacie z 30% wkładem jest gwarantowane. Reszta zaś ma szanse zarobić więcej niż na obecnych lokatach.

Tutaj założysz lokatę 7% ze strukturą Aktywna Czwórka w Expander.

Dostępne są 3 warianty z różną gwarantowaną stopą zwrotu. Szczegóły widzimy niżej.Mimo potencjału jaki produkt posiada, to wariant pierwszy wydaje się być najciekawszy. Wybór wariantu jednak oczywiście zależy od naszego poziomu akceptacji ryzyka. 

Kto zdecyduje się na tę inwestycję będzie miał możliwość śledzenia wyników kluczowego indexu na stronie Bloomberga. Kto zaś nie lubi tego typu zabawy, a jeszcze jakimś cudem nie założył Lokaty na Lato bez zbędnych dodatków w Expanderze, może to zrobić niżej.

Tutaj założysz jeszcze Lokatę na Lato 4,50% bez struktury w Expander.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz