wtorek, 31 marca 2015

Alior zaczyna majstrować przy kontach w Meritum czyli trzy propozycje na ewakuację


No i zaczyna się. Jeden z najmniej przyjaznych banków, zabiera się do majstrowania przy przyjaznym jak dotąd Meritum. Niestety bank z niższą kulturą bankowości nie liczy się ze zdaniem dawnych klientów gdańskiego banku i zaczyna robić tu swoje porządki.

Na początek zostaje wycofane znane nam i całkiem sympatyczne Proste Konto Osobiste. Ale jak dobrze wiemy w Alior sympatycznie być nie będzie, boć tu inna kultura panuje. Tu trzeba rzecz jasna wprowadzić opłaty i to niemałe bo 14 zł to przecież rozbój w biały dzień.

Na szczęście nie jest to wprowadzane z dnia na dzień, zmiany wejdą w życie dopiero od czerwca, więc jest czas by ochłonąć. I trzeba przyznać tragicznie jeszcze nie jest, bo opłaty tej można łatwo uniknąć. Jak?

Owe 14 zł to suma dwóch opłat: 
 • 6 zł za kartę
 • 8 zł za... opłatę dodatkową
Łatwo ich jednak uniknąć bowiem karta w meritum i tak do niczego się nie przyda, skoro przykładowo karta w BPH daje zarobić 650 zł w ciągu roku. Z tego prosty wniosek, że to tutaj warto teraz mieć kartę, lub w dowolnym innym banku, który daje jakiś dobry cashback.

Druga opłata dodatkowa też jest do przejścia. Wystarczy najzwyklejszy w świecie przelew na 2000 zł. To i tak dużo jak na wymóg darmowości, ale do przejścia. Póki nie musi to być przelew od pracodawcy jest to do zaakceptowania.

Nie zmienia to faktu, że robi się tutaj nieprzyjemnie. Wygląda na to, że lepiej od razu zamknąć zbyteczne konto i poszukać lepszego. Alior ma zamiar zastąpić fajne Proste Konto Osobiste swoim dziwolągiem.

Koniec fajnych kont w Meritum
Nosić ono będzie nazwę Konto z Gwarancją. Bez wchodzenia w szczegóły możemy się domyślać, że będzie to gwarancja kłopotów, co jest domeną Aliora. Tutaj opłata będzie wynosić 12 zł, bo Alior tak lubi, żeby jego klienci mieli pod górkę i kombinowali co zrobić by uniknąć opłaty.

A co trzeba zrobić by uniknąć tej bezsensownej opłaty? Trzeba dokonać płatności kartą do konta na... aż 700 zł. Żeby nie było niejasności napiszę to słownie - melonik wymaga siedemset złotych płatności kartą za konto. Do tej pory 400 zł w Getin wydawało się horrendalnie wygórowaną kwotą, ale tam za to były chociaż premie.

Na szczęście ten mało kulturalny wymóg może być zastąpiony przelewem na 2500 zł. Obecni klienci mogą zmienić fajne konto z meritum na nowy aliorowski twór za darmo. Kogo interesują szczegóły, może zajrzeć tutaj. Na szczęście te wymogi zaczną obowiązywać od listopada tego roku.

Powstaje jednak pytanie po co, skoro mamy na rynku obecnie naprawdę fajne konta, które nie mają wymogów, a dają fajnie zarobić. Do wyboru mamy miedzy innymi trzech faworytów:

1. 650 zł za darmowe konto w BPH
Konto, które otworzyłem w tym tygodniu. Recenzję zamieszczę po pierwszym miesiącu jego użytkowania, za wcześnie jescze na wnioski, ale oferta zaprezentowana w powyższym artykule wygląda bardzo zachęcająco. Głównie ze względu na cashback na wszystko.

Tutaj założysz konto w BPH z bonusem na 650 zł.


2. 55 zł bonus + 10 zł za założenie konta i lokaty w Raiffeisen 
Raiffesen zaczyna mi się coraz bardziej podobać. Założyłem konto w ubiegłym tygodniu i przypadkiem zamówiłem kartę, której wydanie kosztuje 15 zł. Złożyłem reklamację przy zakładaniu lokaty na 6%, którą rozpatrzono ekspresowo i co więcej pozytywnie. Opłata została anulowana:) Początek niczym w Eurobanku...

Tutaj założysz lokatę i konto w Raiffeisen z 65 zł bonusem.


3. 55 zł za założenie konta w Millennium
Jedno z najlepszych kont na rynku, które mam najdłużej i nie zanosi się na jego likwidację. Teraz za jego założenie można dodatkowo zdobyć 55 zł. Darmowe bankomaty na całym świece mogą się przydać:) Dla porównania w Meritum operacje kartą w bankomatach za granicą będą kosztować aż... 10 zł.

Tutaj założysz konto 360 stopni w Millennium z 55 zł bonusem


26 komentarzy:

 1. Panie Polcan, siejesz Pan ferment. Przeczytaj Pan nowy cennik meritum jeszcze raz. Dodatkowe 8 zł jest też tylko przy konie z kartę w rodziale karta debetowa! Nie masz karty, masz dalej za darmo czego w aliorze od dawna już nie ma!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze jestem za tym, że karta powinna dawać jakiś zwrot a nie być koleją kartą do kolekcji.
   Sam tak dobieram karty, by dawały jak największy zwrot. W styczniu i lutym była karta w mBanku bo dawała 10% cashback, w restauracjach był Eurobank bo daje 5% cashback, teraz na wszystko będzie BPH.
   A po co konto w Meritum? Żeby Alior chwalił się ile to ma klientów po Meritum? Wolę po prostu iść tam, gdzie klient ma jakieś znaczenie. Raiffeisen daje chociażby oprocentowane konto, Millennium darmowe bankomaty na całym świecie i dużo innych bonusów.

   Usuń
  2. Polcan wyjątkowo nie cierpi Aliora a ja powoli staję po jego (Polcana) stronie :) Wyjątek to Bank TMobile choć telefon mam w Play, ale ten bank traktuję jako drugi (zapasowy) bo Getin nie raz wyciął mi numer z niedziałającym kontem czy tez brakiem możliwości korzystania z karty

   Usuń
  3. Określenie wyjątkowo nie cierpi to z pewnością przesada. Mam tu od samego początku konto maklerskie i póki co do niego nie mam zastrzeżeń. Działa całkiem przyzwoicie.
   Mam natomiast szereg zastrzeżeń, do wprowadzania licznych opłat, całkowitego koszenia byłych klientów, którzy nie mają żadnych praw. To jeden z nielicznych banków, gdzie nie ma karencji, a odsiadka jest dożywotnia. Zaś sama oferta jest licha jak mało gdzie.
   Z drugiej strony obsługa banku jest całkiem ok, system działa bardzo sprawnie, tutaj zastrzeżeń mieć nie można. Ale to są zupełnie nieistotne czynniki, które nijak się mają do rzekomo "Wyższej Kultury Bankowości".
   Inna sprawa to rozpychanie się na rynku, przejmowanie SKOKu, czy Meritum co już mówi samo za siebie...
   Podsumowując Alior ma kilka zalet, ale ciemna strona przeważa i to znacznie. A skoro są inne, zdecydowanie lepsze banki, to po co stawać się na siłę klientem Aliora z racji przejęcia Meritum?

   Usuń
 2. A TMobile nie jest godne polecenia ? Chyba że masz wyjątkową alergię na Aliora. Chyba wyrobię tu kartę w zamian za Meritum z którym chyba niestety przyjdzie się pożegnać strasznie szkoda tak fajnego banku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie odnośnie BPH bo mnie zaciekawiło 50 zł to max? Jeżeli np wydam 10 zł to caschback i tak wyniesie 3% I tradycyjnie, jak się ma sprawa podatku w odniesieniu do caschbacku, swego czasu straszny "młyn" się stworzył jak skarbówka zaczęła straszyć karami Śledziłem ten wątek http://m.mbank.pl/forum/watek,992954,6.html po czym definitywnie zrezygnowałem z tego w imię świętego spokoju

  OdpowiedzUsuń
 4. konto w meritum bez karty nadal bezpłatne

  OdpowiedzUsuń
 5. polcan daj linka do cennika z tą nową opłatą za Proste konto

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Anonimowy31 marca 2015 21:24

  Nie wiem skąd Polcanowi wziął się ów wymóg 2000 zł wpływu by nie płacić za poprzednie konto.
  Nie ma żadnej opłaty za dotychczasowe Proste Konto Osobiste!

  http://static.meritumbank.pl/asset/T/a/r/Taryfa_oplat_i_prowizji_2303.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokonałem już odpowiedniej korekty. Bez karty jest ok.

   Usuń
 7. Ale huczy w sieci o tym :) Coś mi się zdaje że zasypią ich wioskami o likwidację konta, jedno pismo dostaną ode mnie, to już pewne. I dobrze ! Może "przekrochamlone kołnierzyki" załapią że lud to nie bydło co się da prowadzić tak jak Oni tego chcą. Zastanawiam się czy nie czeka nas powtórka z rozrywki w przypadku Rajfanse.. tfu... czy jak się to pisze, bo coś czuję że będzie podobnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Przy okazji nowych aliorowskich porządków w Meritum pojawiło się takie pytanie:
  Jak zamknąć konto osoby, która nie jest w stanie zrobić tego samodzielnie?
  Właśnie jestem świadkiem sytuacji, w której stan zdrowia znajomej na tyle się pogorszył, że nie jest w stanie nawet podpisać wypowiedzenie, które można by wysłać później pocztą - leży w tej chwili w łóżku i praktycznie nie ma z nią kontaktu. O ile wiem nie rozwiązuje sytuacji nawet wcześniejsze upoważnienie innej osoby do konta, ponieważ nie daje ono możliwości likwidacji konta, a jedynie pozwala na dysponowanie wpływającymi środkami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Polcan, a ja mam taka zagwoske ze podalem konto do obligacji na Meritum(bo bylo darmowe) i teraz nie bardzo wiem, co robic. W ostatecznosci bede przelewl te 2500 co miesiac az do wykupu obligacji, a to jeszcze ponad rok:(.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu napisz do emitenta, że zmieniłeś bank i podaj numer konta do przelewu w nowym banku. Nie powinno być z tym problemu:)

   Usuń
 10. Od 1 czerwca zaczyna się także "strzyżenie owieczek" na koncie T- Mobile UB. Do tej pory używanie karty było bezwarunkowo darmowe, teraz trzeba będzie dokonać płatności 200 zł miesięcznie żeby było za free, w innym razie opłata wynosić będzie 6 zł.
  Co ciekawe, po raz kolejny o zmianach w TOiP informują kilka dni przed Świętami, kiedy ludzie zajmują się innymi sprawami... żenujący jest ten Alior i ich zagrywki.

  OdpowiedzUsuń
 11. Polcan, ja wiem że dziś 1.04 ale wyczytałem że teraz Tmobile wprowadza opłatę za kartę. Jesteś w stanie wiarygodnie to sprawdzić. Jeśli to prawda to szlak mnie trafi bo wczoraj ją domówiłem w zamian za Meritum. Chyba że jej nie aktywuję to może jakoś bezboleśnie to przejdzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytuję z TOiP:
   "0 zł pod warunkiem wykonania przez Klienta i rozliczenia przez Bank transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł dokonanych Kartą debetową w danym miesiącu rozliczeniowym, liczone dla każdej wydanej do rachunku Karty indywidualnie. Opłata niepobierana, gdy właściciel rachunku, do którego wydana jest Karta, nie ukończył 19 roku życia. Opłata jest pobierana od Kart ze statusem „Do Aktywacji”, „Aktywna” lub „Zablokowana” – z wykluczeniem miesiąca w którym Karta została wysłana, przy czym w przypadku Kart ze statusem „Do Aktywacji” opłata jest pobierana od momentu, w którym Klient miał możliwość aktywowania Karty."

   Najlepiej chyba od razu zmienić status karty na "zamknięta" (powoduje wygaśnięcie umowy o kartę).

   Usuń
 12. Niektóre banki pobierają opłatę nawet za nieaktywną kartę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Szanowni Państwo,

  informujemy, że 1 kwietnia 2015 roku zmienia się Taryfa Opłat i Prowizji oraz Tabela Oprocentowania dla Klientów Indywidualnych T-Mobile Usługi Bankowe. Poniżej znajdą Państwo zestawienie najważniejszych zmian:

  T-Mobile konto

  Od 1 czerwca 2015 r. zmieniają się warunki korzystania z karty do konta. Miesięczna opłata za kartę do konta nie będzie pobierana, jeśli dokonają nią Państwo transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 200 zł miesięcznie. W przeciwnym razie, opłata będzie wynosiła 6 zł miesięcznie. Pozostałe przywileje, jakie oferuje T-Mobile konto, nie ulegają zmianie, tj.:

  • 0 zł za prowadzenie konta
  • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie
  • 0 zł za krajowe przelewy internetowe
  • 0 zł za 10 przelewów natychmiastowych co miesiąc

  OdpowiedzUsuń
 14. Tam, gdzie kasa żartów nie ma.

  OdpowiedzUsuń
 15. To nie żarcik.
  Aktualnie chyba nie ma banku który za karte nie kroi.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dojcz banke też wprowadza opłaty za kartę. Alternatywą machanie kartą do 700zł.
  Może aktualizacja artykułu o te dwa banki? Bo nie każdy szuka po komentarzach.
  Albo nowy artykuł?

  Swoją drogą wie ktoś czy w placówce od ręki zamkną to konto? Bo jest jakiś specjalny wniosek od meritum, ale nie ma tam pola natychmiastowo ze względu ma opłaty. Jest tylko 30 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie da się cały czas pisać artykułów.
   Gdyby nie było rankingu lokat to ok, ale sporządzenie takiego rankingu zajmuje kilka dni...
   Od pewnego czasu myślę żeby zlikwidować je z ramówki blogowej...

   Usuń
  2. Ja zaniosłem wypowiedzenie do oddziału i bez problemu Pani mi zamknęła konto
   Wniosek miałem przygotowany.

   Usuń
 17. Wypowiedzenie zaniesione :) od razu bez problemów konto mi zamkneli!

  OdpowiedzUsuń